Ogólne, Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne studenta a praca podczas wakacji

5/5 - (5 votes)

Studia to wyjątkowy czas – ale także trudny. Nauka w systemie dziennym wymaga dużych nakładów finansowych, a przecież na pracę zostaje niewiele czasu. Dlatego studenci często korzystają z wolnego czasu latem, aby wtedy podreperować budżet. Czy ubezpieczenie zdrowotne studenta wygasa kiedy podejmie on pracę?

Ubezpieczenie zdrowotne studenta – co się z nim stanie, kiedy podejmie on pracę?

Ubezpieczenie zdrowotne studenta w ramach NFZ wynika z jego prawa do ochrony w ramach ubezpieczenia rodziców, które zachowuje aż do 26 roku życia. Ale tylko wtedy, gdy wciąż się uczy. Czemu zatem znane są przypadki, gdy student po wypadku sam musi pokryć koszty leczenia i nie należy mu się odszkodowanie? Wszystko przez nieznajomość przepisów. Mówią one, że osoba podlegająca ubezpieczeniu rodziców ze względu na kontynuowanie nauki, podejmując pracę – traci prawo do ubezpieczenia.

Co zrobić, gdy student straci prawo do ubezpieczenia z powodu podjęcia pracy?

Obowiązujący w Polsce system eWUŚ używany jest do sprawdzenia, czy osoba korzystająca z pomocy medycznej posiada prawo do ubezpieczenia. Jeśli tak nie jest, musi opłacić konsultację lekarską samodzielnie. Osoby, które nie ukończyły 26 roku życia i podlegają ubezpieczeniu rodziców, figurują w systemie jako objęte ochroną. Jeśli jednak taka osoba podejmie pracę, na przykład podczas wakacji – prawo do ubezpieczenia zapewnia jej pracodawca. Wciąż wówczas system pokazuje prawo do bezpłatnej pomocy. Problematyczna staje się dopiero sytuacja, gdy student zrezygnuje z pracy. Młode osoby podczas studiów często zmieniają stanowisko lub rezygnują z powodu nadmiaru obowiązków. Co wówczas dzieje się z ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie zdrowotne studenta, który zrezygnował z pracy

Jeśli student ma prawo do ochrony wynikające z ubezpieczenia rodziców, które zmieni się w ubezpieczenie w ramach podjętej pracy – ale zrezygnuje ze stanowiska, wówczas nie zostaje przywrócony mu poprzedni status. Zatem traci prawo do ubezpieczenia, mimo że nie przekroczył jeszcze wieku, który uniemożliwiałby mu ochronę w ramach ubezpieczenia rodziców. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy ubezpieczenie zostało stracone bezpowrotnie? 

Co zrobić, by odzyskać prawo do ubezpieczenia?

Aby system eWUŚ znów oznaczył studenta jako osobę ubezpieczoną, wystarczy poinformować ZUS o zaistniałej sytuacji. Problem został zauważony i trwają prace nad zmianą w funkcjonowaniu systemu. Jednak choć brak ubezpieczenia wynika tylko z braku ponownego zgłoszenia, warto po zakończeniu pracy sprawdzić, czy w systemie eWUŚ został przywrócony poprzedni status. Niestety system nie jest bezawaryjny i przetwarza ogromną ilość danych, dlatego warto na własną rękę sprawdzić poprawność jego działania. Taka potrzeba zachodzi we wszystkich newralgicznych momentach, w których coś się zmienia. Zmiana lub rezygnacja z pracy z pewnością należy do takich sytuacji.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne studenta

Warto także pamiętać, że ubezpieczenie w ramach NFZ nie jest jedyną dostępną metodą zyskania dostępu do bezpłatnych świadczeń. Możliwe jest także zadbanie o polisę na własną rękę. Taka ochrona daje gwarancję, że bez względu na wskazania systemu eWUŚ, student będzie miał prawo do bezpłatnej opieki medycznej.

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne studenta?

W zależności od wybranej oferty można zyskać inny zakres ochrony. W związku z tym rożne są także wysokości składek. Trzeba jednak pamiętać, że im szerszy zakres ochrony, tym do większej ilości badań i specjalistów można mieć dostęp. 

Ubezpieczenie zdrowotne studenta a praca podczas wakacji

Warto także pamiętać, że w większości przypadków ochrona nie musi się zakończyć wraz z końcem studiów. Większość ubezpieczeń, przy regularnym opłacaniu składek może chronić ubezpieczonego i zapewniać dostęp do opieki medycznej nawet do 69 roku życia. Nie warto jednak rezygnować całkiem z ubezpieczenia w ramach NFZ.  Choć prywatne ubezpieczenie zdrowotne studenta zapewnia szerszy zakres ochrony, może nie gwarantować na przykład przyjazdu karetki w razie zasłabnięcia. Świadkowie zdarzenia nie będą wiedzieć o prywatnej polisie i chory zostanie przewieziony do państwowej placówki. Wówczas ważne będzie, czy system eWUŚ potraktuje go jako osobę ubezpieczoną.

ubezpieczenie dla studenta

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC