Ogólne

Utonięcia w czerwcu 2019 – bilans

5/5 - (1 vote)

Piękne lato to powód do radości – jednak dla wielu osób to także tragedia związana z utratą bliskiej osoby. Gorące dni zachęcają do kąpieli w morzu czy jeziorach, ta zaś częściej niż się wydaje może skończyć się tragicznie. Utonięcia w czerwcu 2019 jednak zatrważają – zginęło ponad 100 osób. Dlaczego?

Utonięcia w czerwcu 2019. Dlaczego aż tyle osób straciło życie?

Na szczególną uwagę zasługują utonięcia w czerwcu 2019 roku. Miesiąc dopiero się skończył, więc temat jest bardzo aktualny. Podczas tych trzydziestu letnich dni życie w zbiornikach wodnych straciło ponad 100 osób. Dlaczego aż tyle? Przede wszystkim w czerwcu panowały męczące upały, co skłaniało ludzi do tłumnego odwiedzania kąpielisk. Plaże były przepełnione zarówno tam, gdzie wyznaczono strzeżony teren przeznaczony do pływania pod okiem ratownika, jak i w mniej uczęszczanych, niestrzeżonych miejscach. Do największej ilości utonięć dochodzi zwykle w weekendy – nie ma w tym nic dziwnego, wolne dni to czas, który można spędzić na wypoczynku. 

Statystyki dotyczące utonięć

Z policyjnych danych wynika, że na śmierć w wodzie bardziej narażeni są mężczyźni. W ubiegłym roku (2018) utonęło łącznie 548 osób, z czego tylko 77 stanowiły kobiety. Można także zauważyć przewagę osób, które przekroczyły 50 rok życia. Gdzie toną ludzie i dlaczego tak wiele osób ponosi śmierć? Okazuje się, że najbardziej niebezpieczne są rzeki i jeziora. Paradoksalnie w morzu, które wydaje się znacznie groźniejsze, dochodzi do mniejszej ilości nieszczęść. Analizując dane statystyczne można także zauważyć, że aż co piąta osoba, która utonęła, weszła do wody pozostając pod wpływem alkoholu.

Utonięcia – jak przeciwdziałać tragediom?

Dopóki ludzie nie nauczą się sami dbać o własne bezpieczeństwo, co roku będzie dochodzić do tragedii. Tylko część z nich to nieszczęśliwe wypadki, wielu zdarzeń można uniknąć pamiętając o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Podejmowane są działania mające zmniejszyć liczbę wypadków w poszczególnych miastach czy województwach – powstaje coraz więcej strzeżonych kąpielisk. Jednak tak wysokie temperatury, jakie odnotowano w ostatnim czasie powodują, że nad wodę wybierają się niemal wszyscy. Żadna ilość strzeżonych plaż nie wystarczy, aby uniknąć tłumów.

Utonięcia w czerwcu 2019 – jak sprawić, by w przyszłości było ich mniej?

Nie można zabronić kąpieli, taka droga nigdzie nie prowadzi. Ale można edukować społeczeństwo, aby wiedziało, jakich sytuacji należy unikać i jak zauważyć, że ktoś tonie. To zaś bywa trudnym zadaniem. 

Nie wystarczy wypatrywać osoby, która macha rękami i krzyczy. Taki obraz widzimy na filmach, jednak nie ma on wiele wspólnego z prawdą o utonięciu. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na spokojne osoby – na to, czy ich usta znajdują się powyżej powierzchni wody. Osoba, która tonie, nie będzie wzywała pomocy. Znana jest historia chłopca, który utopił się w strzeżonym basenie, kąpiąc się z setką innych dzieci, zupełnie niezauważenie. Jeśli zatem pojawia się jakakolwiek wątpliwość dotycząca tego, czy wszystko jest w porządku z daną osobą – nie należy zwlekać z podpłynięciem i zapytaniem. Takie działanie niewiele kosztuje, a może uratować życie.

Zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą

Trzeba także przestrzegać zasad, które choć wydają się oczywiste – często ignorowane doprowadzają do ogromnej ilości utonięć każdego roku. Utonięcia w czerwcu 2019 roku mogą być przestrogą dla innych pływaków, zwłaszcza amatorów. O czym zatem trzeba pamiętać?

  • Pod żadnym pozorem nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu

Każdego roku znaczna część utonięć ma miejsce wśród osób, które korzystały z kąpieli po wypiciu piwa czy drinka. Taka ilość alkoholu wydaje się niewielka i nieznacząca – w wodzie może jednak znacznie ograniczyć właściwą ocenę sytuacji i doprowadzić do tragedii.

  • Nie skacz do wody w nieznanych miejscach

Ogromnym problemem jest także to, że woda, w której kąpią się osoby pływające rzadko, jest nieznana. Dno stanowi tajemnicę – i choć ulega ono ciągłym zmianom – dobrze znane miejsce stanowi znacznie mniejsze zagrożenie. Do wody zatem należy wchodzić powoli, sprawdzając, czy na dnie nie ma niebezpieczeństw lub czy nagle woda nie zaczyna być bardzo głęboka.

  • Poznaj zasady pierwszej pomocy

Niezwykle ważne jest także, aby osoby wspólnie biwakujące nad wodą potrafiły w razie problemów właściwie udzielić pomocy tonącemu. W wielu przypadkach umiejętne prowadzenie resuscytacji ratuje życie – do przyjazdu karetki może bowiem minąć zbyt wiele czasu.

Ubezpieczenie na życie 
The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC