Ubezpieczenia turystyczne

Utrudnienia na szlakach turystycznych w Karkonoszach

5/5 - (1 vote)

Pogoda sprzyja górskim wyprawom, jednak na niektórych szlakach pojawiają się utrudnienia. Do takich należą między innymi niektóre trasy w Karkonoszach. Gdzie trzeba zachować szczególną ostrożność? Czy utrudnienia na szlakach turystycznych w Karkonoszach wykluczają możliwość wycieczki w te rejony?

Jak duże są utrudnienia na szlakach turystycznych w Karkonoszach? Gdzie trzeba uważać?

Utrudnienia na szlakach turystycznych w Karkonoszach są na tyle duże, że w niektóre miejsca nie można się wybrać, szlaki są bowiem zamknięte. Od Pielgrzymów do Przełęczy Karkonoskiej nie można poruszać się zielonym szlakiem. Przejście byłoby bardzo niebezpieczne, wymieniane są bowiem kładki i nawierzchnia trasy, przywracany jest także jej historyczny przebieg. Niestety z tego szlaku nie będzie można skorzystać już w tym sezonie, zakończenie prac przewidziane jest bowiem dopiero na koniec października.

Gdzie jeszcze przewidywane są utrudnienia na szlakach turystycznych w Karkonoszach?

Niestety nie tylko w tym miejscu trwają remonty. Utrudnienia na szlakach turystycznych w Karkonoszach będą też na pewno na początku miesiąca na Polanie – tutaj będą one wynikały z częstym pojawianiem się śmigłowca. Będzie on transportował materiały potrzebne do prac remontowych. Łącznie potrzeba 90 ton materiałów, co oznacza, że śmigłowiec będzie musiał wykonać około 50 kursów. Z pewnością spowoduje to pewne ograniczenia ruchu turystycznego. 

Prace trwają także na szlaku czerwonym nad kotłami Wielkiego i Małego Stawu. Tutaj także wymieniane są kładki, poprawiana jest także nawierzchnia trasy. Co prawda szlak nie jest zamknięty i możliwe jest korzystanie z niego, jednak remont utrudnia nieco ruch turystyczny. W związku z tym pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego przypominają o konieczności zachowania szczególnej ostrożności. Trzeba pamiętać, że czerwonym kolorem oznaczone są zwykle szlaki główne, które wybiera najwięcej osób. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo własne i innych turystów. 

Czy to już wszystkie utrudnienia na szlakach turystycznych w Karkonoszach?

Niestety nie. Zmianie uległa też organizacja ruchu turystycznego na Śnieżkę. W miesiącach wakacyjnych panuje tu wzmożony ruch – jest to bardzo popularna trasa. Ze względu na dużą ilość turystów, zdecydowano się na wprowadzenie ruchu jednostronnego na szlaku czerwonym od Przełęczy pod Śnieżką w stronę szczytu. Zmianę wprowadzono 15 lipca i taki porządek będzie obowiązywał do końca sierpnia. Bez zmian pozostała natomiast organizacja ruchu na Drodze Jubileuszowej. Tu można bez przeszkód poruszać się w obu kierunkach. 

Czy modernizacje szlaków zwiększą bezpieczeństwo w Karkonoszach?

Regularne remontowanie szlaków górskich jest niezbędne, aby spacery po wyznaczonych trasach były bezpieczne. Szczególnie ważne jest utrzymywanie w dobrym stanie technicznym wszelkich sztucznych ułatwień – a więc łańcuchów, klamer czy kładek. Konieczne jest także remontowanie nawierzchni – w przeciwnym razie spacery mogą być niebezpieczne, zwłaszcza podczas niepogody. Warto także odpowiednio przygotowywać się do wypraw. Tatrzański Park Narodowy publikuje regularnie ostrzeżenia, z którymi warto się zapoznać przed wycieczkami. Część z nich to informacje, które przydatne są podczas wszystkich górskich spacerów, nie tylko tych w Tatrach. Na stronie TPN, oprócz informacji o planowanych remontach i utrudnieniach, pojawiają się informacje o tym, aby:

  • uważać na drzewa i gałęzie, które mogą spadać na drogi podczas silnie wiejącego wiatru;
  • zachować szczególną ostrożność na szlakach biegnących obok stromych zboczy – tam oprócz gałęzi, zagrożenie mogą stanowić spadające kamienie;
  • każdorazowo sprawdzać prognozę pogody przed wyjściem w góry, nawet jeśli planowana trasa nie jest bardzo długa.

Warto także pamiętać, że wyprawa w góry wymaga odpowiedniego obuwia. Wielu turystów, zwłaszcza latem, o tym zapomina, co może być powodem wypadku i konieczności wezwania pomocy. W Polsce GOPR udziela jej bezpłatnie (więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie górskie – czy pokrywa koszty ratownictwa?), ale trzeba pamiętać, że korzystanie z niej ogranicza możliwość pomocy ratowników innym turystom. Warto więc na tyle dobrze przygotowywać się do wypraw w góry, aby maksymalnie ograniczać ryzyko wypadku. 

ubezpieczenie turystyczne
The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC