Ogólne

Wpływ pandemii na rynek nieruchomości

5/5 - (1 vote)

Pandemia dotknęła wielu branż – zamknięte są rozliczne punkty usługowe, a gospodarka to system naczyń połączonych. Oznacza to, że nawet pozornie niezwiązane z sytuacją biznesy mocno odczuły skutki pandemii. Nie inaczej jest z lokalami przeznaczonymi do wynajęcia. Wpływ pandemii na rynek nieruchomości jest ogromny.

Jaki jest wpływ pandemii na rynek nieruchomości? W jakich obszarach najbardziej widać skutki trudnej sytuacji?

Kryzys gospodarczy, z jakim się obecnie zmagamy, jest bardzo widoczny na rynku nieruchomości. Choć epidemia nie trwa długo, już widać, że nie pozostanie bez wpływu na wynajem mieszkań i lokali usługowych. Można zauważyć, że wzrastająca ilość osób, które tracą pracę, będzie przekładała się na ceny, jakie mogą osiągać właściciele nieruchomości przeznaczonych do wynajęcia. Expander i Rentier.io opublikowały raport dotyczący przyszłości rynku najmu. Według autorów prognozy nie są najlepsze. Wzrost bezrobocia przełoży się bezpośrednio na spadek popytu. A to oznacza, że sytuacja będzie trudna, ceny zaś spadną. Do tej pory największe różnice odnotowano w Sosnowcu – tu mieszkania są tańsze średnio o 7%. Nieco mniej – bo tylko o 2% – spadły ceny w Gdańsku i we Wrocławiu.

Kto najczęściej wynajmuje mieszkanie?

Warto przyjrzeć się problemowi z bliska. W tym celu przede wszystkim trzeba odpowiedzieć na pytanie, kto najczęściej wynajmuje mieszkania. Są to przeważnie osoby należące do jednej z trzech grup:

  • młodzi Polacy,
  • imigranci, 
  • turyści.

Młodzi Polacy to przede wszystkim studenci. Jeśli nie będą mogli pozwolić sobie finansowo na wynajem mieszkania – wrócą do domu rodzinnego, jeśli będzie taka możliwość, a na uczelnię będą dojeżdżać. Jeśli zaś odległość okaże się zbyt duża – zdecydują się na tańszy lokal lub wynajmą mieszkanie z większą ilością osób, aby płacić mniej. Oznacza to, że spadnie zainteresowanie małymi mieszkaniami czy kawalerkami, które dotąd zajmowały osoby uczące się. Taki sam scenariusz dotyczy imigrantów. Jeśli nie będą mogli wynająć mieszkania – opuszczą Polskę i wrócą do rodzinnych miejscowości. Osoby posiadające mieszkania przeznaczone do wynajęcia będą musiały obniżyć cenę lub sprzedać lokal. Ani jeden ani drugi scenariusz nie jest najlepszy. To nie jest bowiem dobry czas na sprzedaż nieruchomości. W raporcie można przeczytać:

Im większa będzie skala bezrobocia, tym większy będzie wpływ na rynek. Ci, którzy nie wyjadą (np. studenci) w kryzysie mogą dysponować mniejszym budżetem i wybierać tańsze oferty. W przypadku najmu długoterminowego istnieje więc ryzyko znaczonego spadku popytu.

Wpływ pandemii na rynek nieruchomości – najem krótkoterminowy

Pandemia ma także ogromny wpływ na najem krótkoterminowy. Wiele mieszkań przeznaczonych jest dla turystów, tymczasem turystyka nie funkcjonuje. Największy problem mają te osoby, które lokal kupiły na kredyt. Choć spłatę można odroczyć, trzeba się liczyć z tym, że płacąc później, trzeba będzie zapłacić więcej. Tymczasem problemy finansowe wielu firm oznaczają, że wiele osób straciło pracę i zapłacenie nawet odroczonej raty – nie będzie proste.

Wydatki związane z posiadaniem mieszkania

Trzeba także pamiętać, że koszty wynikają nie tylko z tego, że brak jest chętnych na wynajem mieszkania. W wielu sytuacjach znalezienie zainteresowanej osoby nie jest największym problemem. Posiadanie mieszkania wiąże się także z koniecznością przeprowadzania w nim regularnych napraw i remontów – a te lokale, z których wynajmujący zrezygnowali z powodu epidemii, przed następnym wynajmem wymagają zwykle odświeżenia, jeśli właściciel chce utrzymać cenę. To zaś oznacza wydatki, na które wiele osób nie może sobie teraz pozwolić. Do tego dochodzi koszt związany z koniecznością wykupienia ubezpieczenia. Problemy finansowe wynikające z panującej epidemii nie powinny być powodem rezygnacji z ochronnego produktu – trzeba pamiętać, że zagrożenie powstania szkody w tym czasie nie maleje, a samodzielne jej naprawienie może być wyjątkowo trudne. Warto jednak przyjrzeć się posiadanej polisie – w wielu bowiem przypadkach koszt można znacznie obniżyć wybierając inne ubezpieczenie. 

Przeczytaj także: Jak zdalnie ubezpieczyć mieszkanie?

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości
The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC