Zadzwoń teraz:
Ogólne, Ubezpieczenia AC

Wszystkich Świętych – uważaj na drodze!

Nadchodzi 1 listopada – w tym czasie wspominamy zmarłych i odwiedzamy ich groby. Osoby, które pochowały najbliższych w miejscowościach, w których już nie mieszkają, mogą skorzystać z usług firm dbających o nagrobek podczas ich nieobecności. Od kilku lat dostępne są też oferty ubezpieczeń samego pomnika. Ale ochrona nagrobka to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych – to także czas, kiedy należy zachować szczególne bezpieczeństwo na drodze. 

Akcja Znicz – czy wzmożone patrole drogówki zmniejszą ilość wypadków?

Akcja Znicz zaczyna się każdego roku w przeddzień Wszystkich Świętych. Trwa zwykle 4 dni – kończy się bowiem dzień po Zaduszkach. W tym roku (2019) policjanci będą mieć więcej pracy niż zwykle, Dzień Zaduszny wypada bowiem w sobotę, a to oznacza, że większość kierowców będzie wracać do domu dopiero w niedzielę. 1 listopada jest bowiem dniem wolnym od pracy niezależnie od dnia tygodnia, jednak Zaduszki już nie. Tym razem jednak święto to wypada w weekend, zatem trzeba się spodziewać, że na drogach w niedzielę będzie więcej niż zwykle kierowców. 

Przeczytaj także: Wolne dni w roku szkolnym 2019/2020

Akcja Znicz polega na tym, że wzmożone zostają kontrole przede wszystkim trzeźwości kierowców. Wolne dni i okazja do odwiedzania rodziny w innych miastach sprzyjają bowiem sięganiu po alkohol – a niestety niektórzy po jego spożyciu wracają samochodem do domu. Co roku odnotowuje się wiele takich przypadków. W ubiegłym roku (2018) tylko 1 listopada zatrzymano prawie 400 pijanych kierowców. Łącznie podczas całej akcji odnotowano 1299 przypadki prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Między innymi z tej przyczyny doszło do 408 wypadków, w wyniku których zginęło 50 osób a 502 zostały ranne.

Niebezpiecznie na drogach podczas Wszystkich Świętych – na co trzeba uważać?

Podczas akcji Znicz kontrolowane są przede wszystkim drogi wyjazdowe z miast, a także tereny przy cmentarzach. Policjanci większą uwagę zwracają na prędkość, do jakiej rozpędzają się kierowcy. Trzeba jednak pamiętać, że zachowanie bezpieczeństwa to nie wszystko. Można jechać przepisowo i nie wsiadać do samochodu o alkoholu, ale nie można wpłynąć na zachowanie innych kierowców na drodze. Niestety często do wypadku dochodzi, mimo że jedna ze stron zachowała zasady bezpieczeństwa. Wszystkich Świętych to czas, kiedy na drogach jest więcej samochodów niż zwykle, dlatego także prawdopodobieństwo, że inny kierowca popełni błąd jest większe. Podróżując w tym okresie warto zadbać o bezpieczeństwo bardziej niż zwykle.

Ubezpieczenie samochodu przed 1 listopada

Przed wyjazdem na Wszystkich Świętych warto więc pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu Autocasco. Choć odszkodowanie za wypadek, który spowodował inny kierowca należy się z obowiązkowej polisy OC, Autocasco może przydać się, gdy kolizja jest winą kierowcy lub gdy auto zostanie skradzione. W Link4 można kupić Autocasco w dwóch wariantach:

  • Warsztat – zapewniający gwarancję usług wykonanych w warsztatach ASO,
  • Kosztorys – w którym naprawa zostanie wyceniona przez rzeczoznawcę, ale dokonana przez samego właściciela samochodu.

Ponadto ochroną można objąć:

  • fotelik dziecięcy,
  • instalację gazową,
  • auta nawet do 15 lat.

Przeczytaj także: Jak zachować bezpieczeństwo na autostradzie?

Ubezpieczenie nagrobka

Kiedy już bezpieczny dojazd na miejsce zostanie zagwarantowany, warto także pomyśleć o grobach, które odwiedzamy. Skorzystanie z usług firm dbających o pomniki przez cały rok jest z pewnością ciekawą możliwością, warto jednak pomyśleć także o ubezpieczeniu, które chroni nagrobek przed aktami wandalizmu. O tym, z jakiej oferty można skorzystać i co gwarantuje polisa, przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie nagrobka – czy warto kupić polisę?   

Ubezpieczenie OC i AC 

Wszystkich Świętych – uważaj na drodze!
5 (100%) 3 glos[y]
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.
Karolina Burzyńska

Ostatnie wpisy Karolina Burzyńska (zobacz wszystkie)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!