Ogólne

Wyjeżdżasz na Święta? Zabezpiecz dom!

5/5 - (5 votes)

Nadchodzą święta i wiele osób ma wolne w pracy. Nie każdy spędza je w domu – wiele osób w tym czasie wyjeżdża. Oznacza to, że domy i mieszkania pozostają bez nadzoru. To zaś zaproszenie dla złodziei i większe ryzyko awarii. Zatem pamiętaj – wyjeżdżasz na Święta? Zabezpiecz dom!

Puste mieszkanie – co może się stać?

Pozostawienie mieszkania lub domu bez opieki zawsze niesie ryzyko. Wszystko jedno, czy nieobecność właścicieli spowodowana jest wyjazdem na wakacje czy też właśnie świętami spędzanymi poza domem. Ale zimowe wyjazdy to nieco większe ryzyko. Jakie zagrożenia czyhają na puste mieszkania?

  • Pożar

W zimie, zwłaszcza wtedy, gdy nadchodzi mróz – pojawia się dylemat, czy wyjeżdżając zostawić włączone ogrzewanie, czy też nie. Całkowite wychłodzenie pomieszczeń może nieść ryzyko zamarznięcia rur, jeśli jest naprawdę zimno. Z kolei włączony piec to ryzyko pożaru. Także zostawienie włączonego jakiegokolwiek urządzenia elektrycznego może zwiększać ryzyko pożaru – wystarczy bowiem, że nastąpi przepięcie. Niewiele trzeba, aby pojawił się ogień, a nieobecność właścicieli uniemożliwia szybką reakcję i zgaszenie go, gdy tylko się pojawi. Pożar mieszkania czy domu, w którym nikogo nie ma, może się zatem wiązać z utratą całego majątku.

  • Zalanie

Także zalanie jest znacznie większym zagrożeniem wtedy, gdy mieszkanie zostaje puste. Jeśli pęknie rura między kondygnacjami sąsiedzi mogą nie zauważyć problemu – a woda zniszczy wszystko, zanim wrócą właściciele. 

  • Kradzież

Pozostawienie pustego mieszkania albo domu to także nie lada gratka dla złodziei. W okresie świątecznym mnóstwo osób wyjeżdża, więc pustych mieszkań, które łatwo okraść, nie brakuje.

Zabezpiecz dom przed wyjazdem!

Nie można zyskać absolutnej pewności, że nic się nie stanie. Żadne zabezpieczenia nie dają gwarancji, ale można zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń. Jak to zrobić?

Wyjeżdżasz na święta? Zabezpiecz dom!

  • Okna i drzwi

Aby uchronić się przed intruzami plądrującymi mieszkanie podczas nieobecności właścicieli, warto zadbać przede wszystkim o okna i drzwi balkonowe. To właśnie tędy najczęściej wchodzą złodzieje. Wybicie szyby, gdy w środku nikogo nie ma, jest prostym zadaniem. Dlatego przed wyjazdem należy sprawdzić, czy wszystkie okna są szczelnie zamknięte, a na etapie montażu – wybrać te solidniejsze. Warto także zadbać o dodatkowe zabezpieczenia, takie jak na przykład rolety antywłamaniowe. Dostępne są także nowoczesne i dużo tańsze rozwiązania, jak folie antywłamaniowe. W zależności od potrzeby można wybrać odpowiednią wytrzymałość takiej folii – jest ona niewidoczna na szybie, nie zasłania widoku, a jednoczenie skutecznie uniemożliwia dostanie się do wnętrza po wybiciu okna.

  • Zamek do drzwi

Bez względu na częstotliwość wyjazdów, warto zadbać o to, aby drzwi wejściowe stanowiły skuteczną barierę dla włamywacza. Powinny być więc trudne do sforsowania, ciężkie i grube – ale warto także poświęcić czas na znalezienie odpowiedniego zamka. Choć porządny zamek może nie być najtańszy, warto zainwestować nieco większą kwotę w porządne zabezpieczenie, aby zniechęcić złodzieja do pomysłu obrabowania domu.

  • Alarm

Dobrym pomysłem jest też zamontowanie alarmu. Nawet najprostsze rozwiązania mogą spowodować spłoszenie złodzieja lub zwrócenie uwagi sąsiadów na niepokojącą sytuację. Alarm, który powoduje głośny dźwięk w razie próby włamania to prosty, ale dobry pomysł.

  • Ubezpieczenie

Poza wszystkimi środkami ostrożności, mieszkanie czy dom należy bezwzględnie ubezpieczyć. Dobra polisa nie jest co prawda sposobem na zapobieganie nieszczęściom, ale w razie utraty majątku pozwala go odzyskać, a odszkodowanie pomaga przetrwać trudny czas. Przydaje się także wtedy, gdy ostrożność nie wystarczyła, a nieprzewidziane zdarzenie jest powodem straty finansowej. 

Zabezpiecz dom – zaoszczędzisz na ubezpieczeniu!

Warto także wiedzieć, że odpowiednie zabezpieczenia domu czy mieszkania, takie jak drzwi antywłamaniowe, rolety czy alarm – pozwalają kupić polisę w znacznie niższej cenie. Już porównując oferty w internecie można zauważyć, że formularze, które trzeba wypełnić, zawierają pytania o zabezpieczenia. Jest tak właśnie dlatego, że im wyższy poziom zabezpieczeń, tym większy rabat można uzyskać.

Przeczytaj także: Czy alarm może obniżyć składkę na ubezpieczenie mieszkania?

Kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC