Ubezpieczenia OC

Wypadek na urlopie za granicą – co zrobić?

5/5 - (5 votes)

Jeśli podczas wakacji wydarzy się wypadek, warto wiedzieć jak postępować. Jeśli przebywasz w Polsce – sprawa nie jest skomplikowana i łatwo uzyskać pomoc. Znacznie gorsze konsekwencje ma wypadek na urlopie za granicą – jak należy się wówczas zachować? 

Komunikacyjny wypadek na urlopie za granicą – co trzeba wiedzieć?

Na urlopie za granicą może się przede wszystkim zdarzyć wypadek komunikacyjny. Trzeba wiedzieć, jak wówczas dochodzić odszkodowania i jakie obowiązki masz jako sprawca.

  • Komunikacyjny wypadek na urlopie za granicą – jak uzyskać świadczenie kiedy jesteś poszkodowany?

Jeśli jesteś poszkodowanym w wypadku, do którego doszło za granicą, procedura postępowania jest taka sama jak w Polsce. Z tą jednak różnicą, że możesz nie rozumieć języka, którego używa sprawca. W takiej sytuacji problemem będzie uzyskanie oświadczenia sprawcy kolizji. Jak zabezpieczyć się przed koniecznością pokrycia szkody z własnej kieszeni? Przede wszystkim zapisz numer rejestracyjny pojazdu, który spowodował kolizję. Ważna będzie też jego marka – do uzyskania i zanotowania tych informacji nie będzie Ci potrzebna znajomość języka. Warto też sporządzić dokumentację fotograficzną. Dopiero później pojawi się problem. Będziesz bowiem potrzebował informacji o ubezpieczeniu OC, jakie posiada sprawca. Najlepiej jest zadbać o to bezpośrednio po wypadku. Po powrocie do Polski te informacje mogą być nie do zdobycia. Pewną pomocą może okazać się posiadanie ubezpieczenia turystycznego, które gwarantuje pomoc tłumacza w takich sytuacjach. 

  • Spowodowałeś wypadek za granicą?

Podobnie jak w przypadku kolizji spowodowanej w Polsce, do Twoich obowiązków jako sprawcy wypadku należy podanie swoich danych osobowych poszkodowanemu. Powinien on także spisać numer rejestracyjny pojazdu oraz uzyskać od Ciebie informacje o ubezpieczeniu OC. Powinieneś podać zarówno numer polisy jak i nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiłeś ochronę. W tym miejscu należy rozwiać wątpliwości dotyczące ubezpieczenia OC. Jeśli wypadek miał miejsce w kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nie trzeba mieć przy sobie żadnego innego dokumentu, wystarczy dokładnie to samo OC, którego używasz w kraju. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli do wypadku dojdzie w innym państwie. Wtedy wymagany jest dowód posiadania ubezpieczenia OC. Mowa o Zielonej Karcie. Alternatywnie możesz wykupić ubezpieczenie graniczne wjeżdżając do kraju – taki wybór to jednak większy koszt. Zielona Karta wydawana jest zwykle bezpłatnie lub za niewielką opłatą. 

Wypadek na urlopie za granicą – co zrobić, kiedy potrzebna jest pomoc medyczna?

Wypadek komunikacyjny to jednak nie tylko zniszczony samochód. Niejednokrotnie dochodzi przecież także do uszkodzenia ciała i utraty zdrowia. W takim przypadku – podobnie jak wtedy, gdy potrzebujesz pomocy medycznej z innego powodu niż wypadek komunikacyjny – przyda się ubezpieczenie turystyczne. O korzyściach z jego posiadania pisaliśmy w artykule: Ubezpieczenie na wakacje – dlaczego nie warto wyjeżdżać bez polisy? Jednak warto wiedzieć, jak postąpić, gdy dojdzie do wypadku. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy o zdarzeniu poinformować ubezpieczyciela. W tym celu dobrze jest mieć pod ręką odpowiedni numer telefonu. Jeszcze przed wyjazdem powinieneś go zapisać i mieć cały czas przy sobie. Centrum pomocy udzieli Ci wszystkich potrzebnych informacji – w razie potrzeby umówi także wizytę u lekarza. O posiadanej polisie warto także poinformować towarzyszy podróży – rodzinę czy przyjaciół. To ważne, ponieważ w razie wypadku możesz nie być w stanie sam poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu. Nawet jeśli karetka już przyjechała – należy wykonać taki telefon. Dzięki temu ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty leczenia. 

Wypadek w miejscu, gdzie lekarz nie współpracuje z ubezpieczycielem 

Czasem zdarza się tak, że w odwiedzanym kraju nie ma lekarza, który współpracuje z ubezpieczycielem i ustali z nim warunki finansowania pobytu w szpitalu czy udzielonych świadczeń. W takiej sytuacji, jeśli posiadasz polisę turystyczną, musisz dokładnie dokumentować każdy wydatek – zbierać paragony i dowody zapłaty. Wówczas mimo że pokryłeś koszty z własnej kieszeni, ubezpieczyciel zwróci Ci wydaną kwotę po powrocie do kraju.

Ubezpieczenie OC i AC 
The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC