Ogólne, Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Wypożyczony samochód – co obejmuje ubezpieczenie? Na co trzeba uważać?

5/5 - (5 votes)

Bez względu na to, czy podróżujemy po Polsce, czy zwiedzamy odległe zakątki świata, wypożyczony samochód jest dobrym sposobem na uniezależnienie się od komunikacji miejskiej. Kto jednak pokryje koszty naprawy, jeśli auto zostanie zniszczone? Czy można ubezpieczyć się na taką ewentualność?

Wypożyczony samochód – kto płaci za OC?

Firma, która oferuje możliwość wypożyczenia samochodu, musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC każdego auta. Jest jego właścicielem i niezależnie od tego, kto w danym momencie go używa, to na niej spoczywa obowiązek posiadania polisy. Ubezpieczenie OC chroni jednak tylko odpowiedzialność cywilną – ubezpieczyciel nie pokryje strat wynikających z uszkodzeń powstałych z winy kierowcy. Jak zatem zabezpieczają swoje interesy firmy wypożyczające auta? Samochód to kosztowne urządzenie, dlatego bardzo ważna przy wypożyczaniu pozostaje kwestia odpowiedzialności za powstałe szkody. Dotyczy to zarówno drobnych rys jak i poważnych zniszczeń.

Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu

Klient wypożyczalni decydując się na skorzystanie z oferty, bierze odpowiedzialność za powierzony mu samochód. Jednak z uwagi na ryzyko uszkodzeń opłata za wypożyczenie zwykle zawiera koszt dodatkowej ochrony. Dodatkowe ubezpieczenie to przede wszystkim CDW – Collision Damage Waiver. Taka polisa gwarantuje, że ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy, jeśli auto zostanie zniszczone w wypadku spowodowanym przez wypożyczającego. Musi on jednak pokryć część wydatku – odszkodowanie nie obejmuje bowiem wkładu własnego.

Ubezpieczenie wkładu własnego przy wypożyczaniu samochodu

Aby uniknąć tego kosztu, który może być bardzo wysoki, warto zdecydować się na dodatkową ochronę, jaką daje ubezpieczenie wkładu własnego. Można zdecydować się na polisę oferowaną przez firmę wypożyczającą samochód lub wybrać ubezpieczyciela zewnętrznego. Choć firmy zewnętrzne mogą oferować znacznie lepsze warunki ochrony, rezygnacja z ubezpieczenia oferowanego przez firmę wypożyczającą auto wiąże się z zablokowaniem na karcie kredytowej środków potrzebnych na wkład własny w razie wypadku. Warto jednak przeliczyć, czy mimo wszystko ta opcja nie jest korzystniejsza.

Ubezpieczenie wkładu własnego w zewnętrznej firmie

W przypadku ubezpieczenia kupowanego przy okazji wypożyczenia samochodu często można niestety zapłacić więcej. Przede wszystkim takie oferty zwykle są bardzo drogie. Ale jeszcze ważniejszy jest fakt, że mogą nie zapewnić pełnej ochrony. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba zatem koniecznie dokładnie przeanalizować Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) i sprawdzić, jakie zdarzenia obejmuje ochrona. W wielu przypadkach zdarza się, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na przykład za włamanie do samochodu – ale tylko w przypadku, gdy złodziej otworzy drzwi. Wybita szyba może być powodem odmowy wypłaty świadczenia. Warto także sprawdzić, czy polisa obejmuje także takie zdarzenia, jak na przykład przebita opona.

Przeczytaj także: Wypożyczone auto, rower, hulajnoga – nowe możliwości dla mieszkańców miast

iCarhireinsurance.com – alternatywa dla ubezpieczeń oferowanych przez ubezpieczalnie

Jedną z opcji, którą warto wziąć pod uwagę, jest wykupienie ochrony w iCarhireinsurance.com. Zakup takiej polisy wiąże się oczywiście z koniecznością zablokowania wysokiej kaucji na koncie wypożyczającego, jednak pieniądze można łatwo odzyskać. Jeśli nie zdarzy się wypadek – kaucja zostanie zwrócona. W razie jednak uszkodzenia samochodu przez wypożyczającego, kwota zostanie co prawda pobrana, jednak ubezpieczyciel ją zwróci. iCarhireinsurance.com pozwala wykupić polisę na cały rok, nie wprowadzając przy tym limitu przejechanych kilometrów czy ilości wypożyczeń. Jest to zatem wspaniałe rozwiązanie dla osób, które często korzystają z wypożyczonych samochodów. Z jakim kosztem wiąże się zakup ochrony? Wszystko zależy od miejsca, w którym ubezpieczenie ma działać. Roczna ochrona, w zależności od odwiedzanego kraju, kosztuje:

  • Europa – 53,74 euro;
  • USA, Kanada – 122,39 euro;
  • Europa i reszta świata – 72,49 euro.

Ubezpieczyciel oferuje szeroki zakres ochrony, ale co ciekawe – umożliwia wskazanie aż 9 kierowców wypożyczonego samochodu.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC