Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenie dla dziecka

Wyprawka dla dziecka – 300 plus. Do kiedy można złożyć wniosek?

Każdy, kto wysyła dziecko do szkoły we wrześniu 2019 roku, ma prawo ubiegać się o dofinansowanie do wyprawki. Dodatkowe 300 zł na szkolne wydatki dostaną wszyscy rodzice, którzy złożą stosowny wniosek. Czy wyprawka dla dziecka 300 plus jest łatwa w uzyskaniu? Gdzie i w jakim terminie należy złożyć wniosek?

Wyprawka dla dziecka – jak dopełnić formalności, aby dostać pieniądze?

Dodatkowe pieniądze na wydatki związane z wyposażeniem dziecka przed szkołą możliwe są do uzyskania w ramach rządowego programu Dobry Start. Wyprawka da dziecka jest dofinansowana bez względu na dochody uzyskiwane przez rodziców. 300 złotych należy się każdemu dziecku w rodzinie. To już drugi rok, kiedy przyznawane będą dofinansowania. 

Wyprawka dla dziecka – co powinna zawierać? Czy 300 złotych to duża pomoc?

Jak wynika ze statystyk, w 2018 roku rodzice wydali na wyprawki szkolne średnio 1051 zł na każde dziecko. W tym kontekście 300 zł z rządowego programu 300 plus to niewiele – ale trzeba pamiętać, że kwota wydawana przed początkiem roku szkolnego może być znacznie niższa. Co trzeba kupić? Na czym można zaoszczędzić?

 • Plecak

Wyprawka dla dziecka nie będzie kompletna bez plecaka. To najdroższy niezbędny przedmiot na liście zakupów. Ale też jego jakość nie jest bez znaczenia – duża ilość książek i zeszytów to spory ciężar, ważne więc, aby plecak był lekki. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, ale wydatek może sięgać nawet kilkuset. Wszystko zależy od tego, ile rodzice przeznaczają na ten cel.

 • Zeszyty 

Głównym punktem listy są z pewnością zeszyty, bez których posłanie dziecka do szkoły jest praktycznie niemożliwe. Co do zeszytów, to potrzebne są zarówno te w kratkę, jak i w linie i czyste. Niezbędny będzie także zeszyt w pięciolinię do nauki muzyki. Różnice w cenie wynikają z jakości użytego papieru, ilości kartek oraz okładek. Uczniowie młodszych klas używają zwykle cienkich zeszytów, których ceny zaczynają się już od mniej niż 1 zł. Kupując zeszyty bez bohaterów kreskówek na okładkach można sporo zaoszczędzić. Za komplet dla ucznia czwartek klasy można zapłacić już od około 6 zł. 

 • Przybory szkolne i artykuły plastyczne

Tutaj również na cenę ma wpływ decyzja rodziców oraz to, czy dziecku zostało coś z poprzedniego roku. Zwykle nie jest tak, że co roku trzeba kupić wszystko od początku.

 • Strój na gimnastykę

Wyprawka dla dziecka powinna także zawierać strój do ćwiczeń. Najważniejsze jest obuwie – musi być wygodne i przepuszczać powietrze. Ale dobre buty można kupić już za kilkadziesiąt złotych.

Jak wynika z powyższego, 300 zł, które można dostać w ramach dofinansowania prawdopodobnie nie pokryją wszystkich kosztów, ale możliwe jest dołożenie do tej kwoty niewielkiej sumy, aby start dziecka w szkole był możliwy.

Wyprawka dla dziecka 300 plus – gdzie i do kiedy należy złożyć wniosek?

Jak zatem dostać dofinansowanie? Aby otrzymać pieniądze wystarczy złożyć wniosek z zachowaniem ustalonego terminu. Można to zrobić na dwa sposoby:

 • elektronicznie – przez portal [email protected];
 • osobiście – w urzędzie miasta lub gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania;
 • osobiście – w ośrodku pomocy społecznej znajdującym się w miejscu zamieszkania.

Terminy, w których należy składać wnioski są różne w zależności od formy dokumentu. Składając wniosek elektroniczny, należy zrobić to pomiędzy 1 lipca a 30 listopada, osobiście w urzędzie lub instytucji można złożyć papierowy wniosek od 1 sierpnia do 30 listopada. 

Wyprawka dla dziecka – kiedy można się spodziewać pieniędzy?

Po złożeniu wniosku można otrzymać pieniądze w wybranej formie. Do wyboru jest:

 • przelew elektroniczny;
 • przekaz pocztowy;
 • można także odebrać gotówkę w kasie urzędu, w którym składany był wniosek.

Ale na pieniądze trzeba poczekać. Decydując się na złożenie dokumentów w miesiącach wakacyjnych można dostać dofinansowanie przed 30 września. Natomiast składając wniosek już po rozpoczęciu roku szkolnego, pieniądze zostaną wypłacone w terminie do dwóch miesięcy.

Wyprawka dla dziecka 300 plus – kto może wnioskować o świadczenie?

Pieniądze należą się każdemu dziecku, także temu, które przebywa w rodzinie zastępczej. O dofinansowanie może wnioskować:

 • rodzic – jeśli dziecko pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców;
 • opiekun, który złożył wniosek o dofinansowanie i stara się o adopcję;
 • opiekun prawny;
 • uczeń, który jest już pełnoletni i nie pozostaje na utrzymaniu rodziców ze względu na ich śmierć.

Wyprawka dla dziecka 300 plus nie przysługuje natomiast przedszkolakom, uczniom z klas zerowych ani studentom. Nie ma natomiast limitu wieku ubezpieczenie dla dziecka, które również gwarantuje dodatkowe pieniądze w określonych sytuacjach. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: NNW dla dziecka – jaki pakiet wybrać?

ubezpieczenie dla dziecka
Wyprawka dla dziecka – 300 plus. Do kiedy można złożyć wniosek?
5 (100%) 1 glos[y]
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!