Ubezpieczenia mieszkania

Wzrost liczby kradzieży i włamań – ubezpiecz mieszkanie!

5/5 - (3 votes)

Z policyjnych danych statystycznych wynika, że maleje tzw. przestępczość pospolita, coraz rzadziej giną też samochody. W zamian odnotowano wzrost liczby kradzieży i włamań. Co ginie z mieszkań? Czy istnieje skuteczne ubezpieczenie przed kradzieżą?

Więcej kradzieży i włamań – z czego wynikają te dane?

Rośnie popularność drogich sprzętów elektronicznych. Dziś niemal każdy posiada nowoczesny telewizor, laptop czy aparat fotograficzny. Oznacza to, że warto włamywać się do domów i mieszkań, z czego zdają sobie sprawę złodzieje. Ale giną także drobne dobra – zegarki, biżuteria czy pieniądze. Warta uwagi jest także coraz większa ilość skradzionych rowerów. Wszystkie te fakty wynikają z bogacenia się społeczeństwa. Włamanie do piwnicy może zaowocować drogim łupem – współczesne rowery warte są czasem kilka tysięcy złotych. Mimo rosnącej popularności rozlicznych zabezpieczeń, odnotowuje się wzrost liczby kradzieży i włamań. Gdzie dochodzi do nich najczęściej?

Gdzie odnotowano największy wzrost liczby kradzieży i włamań?

Najwięcej kradzieży miało w ostatnim półroczu miejsce oczywiście w Warszawie, ale to w województwie śląskim odnotowano największy wzrost przestępczości. Tam w ciągu ostatnich sześciu miesięcy doszło do 6,1 tysięcy przestępstw. Niewiele lepiej wygląda sytuacja na Dolnym Śląsku. Trzecie miejsce zajmuje województwo lubuskie, kolejne – wielkopolskie, gdzie odnotowano 2,9 tysiąca takich zdarzeń. 

Na co trzeba uważać?

Łupem złodziei padają najczęściej wartościowe przedmioty, które łatwo spieniężyć – a więc głównie elektronika: komputery, aparaty fotograficzne czy telefony. Choć złodzieje kradną z mieszkań niemal wszystko, uważać trzeba na przykład na elektronarzędzia. Kosztują sporo, a zwykle nie są szczególnie chronione. Bywa, że przed domem, na ganku, zostaje na przykład wiertarka. Tymczasem na tego typu sprzęt trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Kradzież z włamaniem w przepisach

W prawie karnym znaleźć można zapis, z którego wynika, że przywłaszczenie sobie cudzego mienia jest karane – grozi za to pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Czym innym jest natomiast kradzież z włamaniem – aby tak zakwalifikować czyn, przestępca musi zniszczyć zabezpieczenia – na przykład zamek w drzwiach.  

Ubezpieczenie przed kradzieżą – kiedy można dostać odszkodowanie?

Definicje dotyczące tego, czym jest kradzież, znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) w każdej polisie. Aby wypłacone zostało odszkodowanie, zwykła kradzież niestety nie wystarczy. Musi dojść do kradzieży z włamaniem – a więc muszą być widoczne ślady wtargnięcia złodzieja do domu czy mieszkania. Zwykle wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela dotyczy także tak zwanej kradzieży zuchwałej – tzn. przywłaszczenia sobie cudzych przedmiotów na oczach świadków. 

Kiedy ubezpieczenie przed kradzieżą nie poskutkuje wypłatą świadczenia?

Aby mieć pewność, że polisa mieszkaniowa zapewni odszkodowanie w razie kradzieży z włamaniem, trzeba dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Może się bowiem okazać, że aby świadczenie zostało przyznane, wymagane są określone zabezpieczenia. Do takich mogą być zaliczane na przykład zamki o określonych w umowie parametrach. Ale kupując ubezpieczenie przed kradzieżą warto zadbać także o dodatkowe zabezpieczenia – na przykład alarm czy monitoring. Można wówczas liczyć na niższą składkę, ubezpieczyciel weźmie bowiem pod uwagę mniejsze ryzyko kradzieży z włamaniem do chronionej nieruchomości. 

Jaka polisa zapewnia ubezpieczenie przed kradzieżą?

Ubezpieczenie przed kradzieżą jest elementem polisy mieszkaniowej, nie stanowi jednak jej podstawowej części. Aby zapewnić sobie taką ochronę, trzeba wybrać odpowiednie rozszerzenie. Ochroną objęte mogą zostać:

  • sprzęty AGD, narzędzia, sprzęt turystyczny – czyli tak zwane ruchomości zwykłe;
  • ruchomości specjalne, do których należą dzieła sztuki czy biżuteria;
  • sprzęt wykorzystywany przez specjalistów do pracy zarobkowej.

Co jeszcze może zawierać polisa mieszkaniowa?

Rozszerzeń, jakie można dokupić do polisy mieszkaniowej, jest bardzo dużo. Do najważniejszych (poza ubezpieczeniem przed kradzieżą) należy ochrona stałych elementów, OC w życiu prywatnym czy też pakiet assistance. Ale warto także zwrócić uwagę na mniej popularne rozszerzenia. Do takich z pewnością należy dodatek przygotowany przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe Generali, który umożliwia wykupienie ochrony przez wyłudzeniami na wnuczka, których niestety wciąż jest bardzo dużo. Jeśli zatem w rodzinie jest starsza osoba, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.  

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości
The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC