Zadzwoń teraz:
Ogólne, ubezpieczenia grupowe

Wzrost składek ZUS w 2020 roku – ile trzeba będzie zapłacić?

Od wielu lat minimalne wynagrodzenie podnosi się każdego roku. Tak będzie i tym razem – od stycznia pracownicy zarobią więcej. W związku z tym należy spodziewać się podwyżek wszystkich opłat, które uzależnione są od płacy minimalnej. Wzrost składek ZUS w 2020 roku jest więc nieunikniony. Ile zapłacą przedsiębiorcy? Już dziś wiadomo, że podwyżka będzie rekordowa.

Minimalne wynagrodzenie w 2020 roku

W tym roku – 2019 – minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2025 zł brutto. Ta sytuacja nie jest jednak stała – na początku każdego roku ogłaszana jest stawka, którą trzeba zapłacić pracownikom. Tak będzie i tym razem. Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 roku według planów ma wynieść 2450 zł. Stawka godzinowa według propozycji resortu wyniosłaby zatem 16 zł. Oznaczałoby to, że stawka minimalna zostanie podniesiona o 200 zł, czyli 8,9% w porównaniu do bieżącego roku. Tymczasem pojawiają się doniesienia o tym, że płaca minimalna ma być w przyszłym roku jeszcze wyższa. Centrum Informacyjne Rządu podało informację o wprowadzeniu programu “Pensja 50 +”, który będzie oznaczał jeszcze wyższe wynagrodzenie dla pracowników – do poziomu 2500 zł. 

Wzrost składek ZUS w 2020 roku

Podniesienie minimalnego wynagrodzenia w nadchodzącym roku spowoduje wzrost składek ZUS w 2020 roku. Dla przedsiębiorców nie jest to dobra wiadomość – szykuje się bowiem rekordowa podwyżka. Składki na ZUS wzrosną o 10%. Oznacza to, że trzeba będzie zapłacić prawie 1500 zł. Niestety kondycja finansowa przedsiębiorstwa nie jest brana pod uwagę – bez względu na to, czy firma przynosi zyski w danym miesiącu, składki muszą być opłacone. Podwyżki najbardziej dotkną najmniejsze firmy – dla nich może to oznaczać konieczność oddania połowy lub nawet większej części wypracowanych zysków. Jednak warto zauważyć, że pracownicy zatrudnieni na etacie wcale nie są w lepszej sytuacji – tylko są mniej świadomi podwyżek.

Ile będą wynosiły składniki składki ZUS w 2020 roku?

Nie jest jeszcze znana wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ta zostanie opublikowana dopiero w styczniu. Prognozy specjalistów mówią jednak, że będzie ona wynosiła około 375 zł. Pozostałe składniki opłaty to:

  • składka emerytalna – 250,90 zł;
  • składka na Fundusz Pracy – 76,84 zł;
  • składka chorobowa – 76,84 zł;
  • składka wypadkowa – 52,37 zł.

Jednolity system składek

Znalezienie prostego rozwiązania a problem konieczności opłacania tak wysokich składek ZUS nie jest proste. Ale pojawił się pomysł wprowadzenia jednolitego systemu składek. Opowiedziała się za nim Federacja Przedsiębiorców Polskich. System ubezpieczeń społecznych miałby byś powiązany z dochodem płatników. Pomysł jest dobry także z tego powodu, że budżet państwa by na nim zyskał – szacuje się, że mowa o kwocie ponad 10 mld złotych rocznie. Byłoby to rozwiązanie na niesprawiedliwą obecnie sytuacje, w której ZUS wynosi tyle samo w przypadku najmniejszych firm, dla których jest to ogromne obciążenie, jak i dużych przedsiębiorstw, które niemal nie odczuwają konieczności wnoszenia opłat. 

Wzrost składek ZUS w 2020 roku – czy spowoduje ograniczenie ilości benefitów pozapłacowych?

Wszystkie podwyżki, które dotykają przedsiębiorców, są zawsze momentem, w którym należy się zastanowić, co będą one oznaczać dla pracowników. Sytuacja na rynku pracy jest trudna, nie jest łatwo znaleźć i zatrzymać na stanowisku dobrych pracowników. Tymczasem nie zawsze możliwe jest podnoszenie w nieskończoność pensji, aby uatrakcyjnić pracę w danej firmie. Pracodawcy sięgają więc po alternatywne metody, decydując się na przyznawanie rozlicznych benefitów pozapłacowych. Dziś niemal każda firma, zatrudniająca już kilkunastu czy kilkudziesięciu pracowników, oferuje możliwość skorzystania z karty sportowej. Popularna jest także nauka języków czy udział w rozlicznych kursach. Ale coraz częściej wybierane są także ubezpieczenia grupowe. Czy w związku ze wzrostem składek ZUS w 2020 roku pracodawcy z nich zrezygnują? Wysoki ZUS uderzy głównie w niewielkie przedsiębiorstwa, można więc zakładać, że właśnie w tych miejscach zabraknie funduszy na dodatki do pensji.

Przeczytaj także: Ubezpieczenia grupowe pracowników

ubezpieczenie grupowe

Wzrost składek ZUS w 2020 roku – ile trzeba będzie zapłacić?
5 (100%) 5 glos[y]
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!