Ogólne

Zasiłek w przypadku kwarantanny – czy otrzymamy świadczenie z ZUS?

5/5 - (2 votes)

Coraz większe zagrożenie zakażenia koronawirusem każe zastanowić się, co stanie się w przypadku konieczności przebycia choroby w odosobnieniu. Czy zasiłek w przypadku kwarantanny jest gwarantowany przez ZUS?

Kwarantanna domowa – kiedy jest potrzebna?

Kwarantanna ma na celu powstrzymanie rozprzestrzenianie się wirusa – i choć w ostatnim czasie dotyczy głównie ryzyka zakażenia koronawirusem, inspektor sanitarny może wydać decyzję o kwarantannie także z powodu podejrzenia innej choroby zakaźnej. Kwarantanna może mieć różny zakres – od kwarantanny domowej, poprzez odizolowanie konkretnych obiektów, na przykład statków – po zamknięcie całych miast. Taka kwarantanna na dużą skalę była widoczna w ostatnim czasie, kiedy odizolowano chińskie miasto Wuhan. Kwarantanna domowa zalecana jest natomiast w przypadku osób, które:

  • miały kontakt w ostatnich 14 dniach z osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem,
  • podróżowały w ostatnich dwóch tygodniach do krajów, w których odnotowano przypadki zakażeń koronawirusem,
  • są pracownikami placówek zajmujących się opieką zdrowotną nad pacjentami zarażonymi koronawirusem,
  • w ciągu ostatnich 14 dni odwiedzały placówkę, w której przebywają zakażone osoby.

Kwarantanna domowa polega na ograniczeniu do minimum kontaktów z innymi ludźmi, także z rodziną. Jeśli zaś zachodzi taka konieczność, należy zachować około metrową odległość. Kwarantanna domowa powinna trwać 14 dni.

Zasiłek w przypadku kwarantanny

Decyzja o konieczności kwarantanny wydawana jest przez inspektora sanitarnego. Choć jest to ogromny problem i konieczność zrezygnowania z pracy zarobkowej, w tym czasie należny jest zasiłek chorobowy z ZUS. W ten sam sposób rozwiązano problem dotyczący decyzji o kwarantannie dziecka – wiadomo, że w takiej sytuacji problem dotyka rodziców. Jednak także ta sytuacja jest podstawą do wypłaty świadczenia z ZUS – rodzic może wystąpić o zasiłek opiekuńczy. 

Co zrobić w przypadku decyzji o kwarantannie?

Aby zasiłek w przypadku kwarantanny mógł być wypłacony, należy przede wszystkim dostarczyć pracodawcy decyzję wydaną przez inspektora sanitarnego. W razie podejrzenia ciężkiej choroby zakaźnej, decyzję może wydać także lekarz.

Osoba, która otrzyma decyzję inspektora sanitarnego, powinna dostarczyć pracodawcy tę decyzję. Dokument ten będzie podstawą do wypłaty świadczeń z tytułu choroby (wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego) na ogólnych zasadach.
Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Zamknięcie szkoły lub przedszkola

Poważny problem mają także rodzice dzieci, które nie zostały poddane kwarantannie, ale z powodu podejrzenia zakażenia zamknięta została szkoła lub przedszkole, do której uczęszczają. W takiej sytuacji także należne jest świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie zawsze jednak – sytuacja musi spełniać określone wymagania. Należą do nich:

  • zamknięcie szkoły lub przedszkola musi być nieprzewidziane, a więc informacja o tym fakcie musiała zostać podana mniej niż siedem dni przed zamknięciem;
  • brak jest innego członka rodziny, który mógłby zagwarantować dziecku opiekę w tym czasie;
  • limit zasiłku opiekuńczego przysługującego na dany rok nie został wykorzystany – wynosi on sześćdziesiąt dni.

Maksymalny okres pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym wynosi 60 dni łącznie nad wszystkimi dziećmi i innymi członkami rodziny wymagającymi opieki i niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego.
Informacje ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Koronawirus – coraz bardziej realne zagrożenie

Warto znać swoje prawa i możliwości występowania o świadczenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na wypadek pojawienia się koronawirusa w Polsce. Do tej pory nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia, jednak wiele osób poddawanych jest kwarantannie profilaktycznie. W tej chwili jest to aż 55 osób. Do szpitala trafiło aż 47 osób, przeprowadzono także 350 testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. 1570 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym. 

Przeczytaj także: Jak uniknąć zakażenia koronawirusem?

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC