Ogólne

Zdrowie psychiczne podczas epidemii

5/5 - (2 votes)

Epidemia to trudny czas – ludzie na całym świecie zmagają się z różnymi problemami spowodowanymi przez zagrożenie chorobą. Warto pamiętać, że zdrowie psychiczne podczas epidemii jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne.

Czy zdrowie psychiczne podczas epidemii może być niepewne?

Ogromna ilość zachorowań na Covid-19 jest powodem poważnych problemów służby zdrowia – w walce o zdrowie ratownicy pracują dzień i noc, chcąc zapewnić wszystkim bezpieczeństwo i dostęp do pomocy medycznej. Tymczasem ogromne zagrożenie zdrowia fizycznego nie jest bez znaczenia dla psychiki. Cierpią nie tylko ratownicy. Dlaczego pojawiają się problemy?

  • Lęk przed zachorowaniem

Przede wszystkim wiele osób przeżywa silny lęk związany z ryzykiem zachorowania. Zwłaszcza osoby posiadające dzieci i będące głównym (lub często jedynym) żywicielem rodziny martwią się o swoje zdrowie. Wiele osób pracuje zdalnie – ale nie każdy może sobie pozwolić na taki komfort. Tymczasem konieczność codziennego przebywania w dużej grupie współpracowników rodzi poważne obawy. Nie poprawia sytuacji fakt, że ze wszystkich stron jesteśmy bombardowani różnymi, często sprzecznymi czy niepotwierdzonymi informacjami na temat koronawirusa. Ten natłok złych informacji potęguje poczucie strachu wielu osób. Jakie jest rozwiązanie? Przede wszystkim warto ograniczyć oglądanie telewizji czy słuchanie radia. Warto wiedzieć co się dzieje na świecie, ale nie ma konieczności zajmowania się tym cały czas. Na światową sytuację nie mamy dużego wpływu – warto więc poznać zasady bezpieczeństwa i się do nich stosować – nic więcej nie można zrobić.

Przeczytaj także: Jak uniknąć zakażenia koronawirusem?

  • Obawy przed niedostępnością towarów

Zwłaszcza na początku epidemii wiele osób przeżywało silny lęk przed utratą dostępności wielu podstawowych artykułów. Ze sklepów znikały produkty żywnościowe o długiej dacie przydatności do spożycia, takie jak makaron, ryż czy konserwy – a także artykuły higieniczne, na przykład papier toaletowy i mydło. Choć sklepy nie były i nie miały zostać zamknięte – w obawie przed niepewną przyszłością popularną praktyką stało się robienie zapasów. Spowodowało to faktyczny brak dostępu do niektórych produktów, sklepy nie nadążały bowiem z uzupełnianiem asortymentu.

  • Lęk przed utratą pracy

Dziś lęk przed niedostępnością produktów w sklepach ustąpił miejsca obawom o utrzymanie stanowiska. Szacuje się, że nawet 2 miliony Polaków zostało zwolnionych z powodu epidemii. Pojawia się więc pytanie o przyszłość – o to co może się wydarzyć, kiedy najważniejszy ekonomicznie członek rodziny zostanie pozbawiony zatrudnienia. Problemy psychiczne dotykają także osób, które już zostały zwolnione. Brak możliwości znalezienia szybko nowej posady wpędza takie osoby w stan przerażenia i beznadziei. Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim warto spokojnie przeanalizować pomoc, jaką oferuje państwo w ramach tarczy antykryzysowej i poszukać rozwiązania. Wpadanie w panikę nie naprawi złej sytuacji, a jedynie pogłębi frustrację i złe samopoczucie.

Przeczytaj także: Tarcza antykryzysowa – pomoc dla przedsiębiorców

  • Zamykanie działalności

Wiele osób z powodu epidemii straciło dorobek całego życia – zakaz prowadzenia działalności przez tak długi czas spowodował, że wiele firm upadło. Praca wielu ostatnich lat poszła w niejednym przypadku na marne. Takie osoby popadają w bardzo złe samopoczucie – muszą od nowa zorganizować swoje życie i znaleźć pracę, a wiele z nich jest już w wieku, w którym jest to szczególnie trudne.

Jak sobie radzić ze stresem podczas epidemii?

Realnego wpływu na sytuację nie mamy, ale możemy zadbać o własne dobre samopoczucie. Wbrew pozorom nie jest to bez znaczenia, gdyż w silnym stresie ciężko jest znaleźć właściwe rozwiązanie problemu. Dlatego warto pamiętać o tym, aby w tym trudnym czasie nie zapomnieć o tym, że zdrowie psychiczne podczas epidemii jest równie ważne, jak fizyczne. Co można zatem zrobić?

Zdrowie psychiczne podczas epidemii

  • Zaplanuj każdy dzień

Nie pozwól, by złe samopoczucie było powodem marazmu i niechęci do życia. Zaplanuj kolejny dzień i skup się na zadaniach do wykonania – wbrew pozorom może być ich wiele, warto zacząć na przykład od zaległości w pracach domowych – porządkach czy drobnych naprawach.

  • Pamiętaj o aktywności fizycznej

Zewsząd płyną komunikaty o tym, że w czasie epidemii najlepiej zostać w domu. Dlatego wiele osób zamkniętych jest w małych mieszkaniach i spędza czas przed telewizorem. Tymczasem aktywność fizyczna jest bardzo ważna i wpływa na poprawę odporności, dlatego warto zaplanować w ciągu dnia chociaż krótki trening.

  • Nie trać kontaktu z bliskimi

Choć spotykanie się z przyjaciółmi wciąż powinno być ograniczone, nie należy tracić kontaktu z bliskimi osobami. Warto w tym czasie korzystać z dostępnych komunikatorów, dzięki którym można nie tylko rozmawiać, ale także widzieć rozmówcę. Utrzymanie kontaktu i możliwość wymiany myśli jest w czasie epidemii bardzo ważna i może skutecznie uchronić przed złym samopoczuciem. Najgorsze co można zrobić, to skazać się na samotność.

Przeczytaj także: Czy zdrowa dieta pomoże w epidemii koronawirusa?

Ubezpieczenie na życie 
The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC