Zadzwoń teraz:
Ogólne

Zerowy PIT dla osób do 26 roku życia

Wczoraj weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czy zerowy PIT dla młodych to dobre rozwiązanie? Co się zmieni?

Ulga dla młodych – zerowy PIT

Już we wrześniu pracujący młodzi ludzie, który nie ukończyli 26 roku życia, odczują skutki wprowadzonej zmiany. Na ich koncie pojawi się bowiem większa wypłata za sierpień. Dobra wiadomość dotyczy jednak tylko tych osób, które pracują w oparciu o umowę o pracę lub zlecenie. Zmiana w żaden sposób nie dotknie tych, którzy wykonują swoje obowiązki w związku z umową o dzieło. Nic nie zyskają także młodzi przedsiębiorcy. 

Zerowy PIT – o ile wzrośnie wypłata?

Zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku ustalone jest kwotowo. Rocznie zaoszczędzą dzięki temu 85 528 zł. Jednak nie każdy może skorzystać z ulgi – aby przepis dotyczył pracownika nie może on zarabiać średnio więcej niż 7127 brutto miesięcznie. To dużo – niewiele osób poniżej 26 roku życia może pochwalić się takimi zarobkami, a więc ulgą objęta będzie zdecydowana większość młodych pracowników. 

Jak uzyskać ulgę dla młodych? Czy zerowy PIT wiąże się z dodatkowymi obowiązkami?

Tak, ale nic się nie stanie, jeśli nie zostaną one dopełnione. Otóż aby zaliczki na podatek nie były pobierane już w sierpniu, a więc od początku istnienia przepisu, należy poinformować o tym pracodawcę składając odpowiedni wniosek. Jeśli jednak go zabraknie i z jakichś powodów sprawa ta zostanie zaniedbana – pieniądze nie przepadną. Od stycznia pracodawca nie będzie już automatycznie pobierał zaliczek, a te, które zostały wpłacone do urzędu skarbowego od sierpnia, będzie można odzyskać rozliczając PIT za 2019 rok. 

Jak powinien wyglądać wniosek?

Wniosek o niepobieranie zaliczki na podatek dochodowy jest bardzo prosty do napisania i nie wymaga pobierania stosownego wzoru. Powinien zawierać jedynie:

  • datę i miejscowość,
  • dane osobowe osoby składającej wniosek,
  • treść wniosku, która może przyjąć brzmienie:

Oświadczam, że moje dochody uzyskane od 1 sierpnia 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku będą w całości zwolnione od podatku.

  • podpis.

Co zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi?

W związku z wprowadzoną zmianą młodzi ludzie, którzy pracują, ale nie ukończyli jeszcze 26 lat, będą dysponowali dodatkowymi środkami finansowymi. W każdym miesiącu wypłata będzie wyższa – a dodatkowa kwota będzie wynikać z wysokości pensji.

Przykład

–  Jeśli wynagrodzenie wynosi 2250 zł brutto, dla osób korzystających z ulgi będzie to 133 zł więcej;

–  zarabiając 3000 zł brutto, zaoszczędzić można 199 zł  w przypadku umowy o pracę i 177zł, gdy zatrudnienie wynika z umowy zlecenie;

–  jeśli wynagrodzenie wynosi 4000 zł brutto, osoby posiadające umowę o pracę mogą liczyć na 287 zł, w przypadku umowy zlecenia jest to 236 zł.

Zaoszczędzone pieniądze można odłożyć. Planowanie przyszłości jest zadaniem trudnym – istnieje wiele możliwości lokowania środków. Jednak dobrym rozwiązaniem jest na przykład opłacanie składek na ubezpieczenie na życie. Coraz więcej młodych osób decyduje się na korzystanie z takich produktów, ulga dla młodych jest wspaniałą okazją, aby zbyt wysokie dotąd składki opłacić pieniędzmi, które do tej pory przeznaczone były na podatki. O tym, dlaczego warto zadbać o ubezpieczenie na życie w młodym wieku, przeczytasz także w artykule: Ubezpieczenie na życie przed 30 rokiem życia. 

Ubezpieczenie na życie 

Zerowy PIT dla osób do 26 roku życia
5 (100%) 1 glos[y]
The following two tabs change content below.
Avatar

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!