Ogólne

Zmiany w kodeksie ruchu drogowego

2020 rok przyniósł wiele zmian w polskim prawie, także tych dotyczących ruchu drogowego. Wprowadzono przepisy mające związek z epidemią koronawirusa – ale nie tylko. Wiele nowych zasad wejdzie w życie 1 lipca. Jakie zmiany w kodeksie ruchu drogowego pojawią się w najbliższym czasie?

Nowe zasady już od lipca 2020

Choć w 2020 roku pojawiło się wiele nowych przepisów, niektóre wejdą w życie na początku nadchodzącego miesiąca. Warto je znać, gdyż niestety nieświadomość nie zwalnia z obowiązku ich przestrzegania. Do wielu osób zajętych na co dzień swoimi sprawami, zwłaszcza w czasie epidemii, kiedy jest wiele pilniejszych problemów, informacje po prostu nie docierają. Jakie zmiany w kodeksie ruchu drogowego warto znać?

Jakie zmiany w kodeksie ruchu drogowego zaczną obowiązywać w lipcu 2020?

W najbliższym czasie zaczną obowiązywać zmiany zapowiadane od dawna, ale nie wszyscy zdążyli się z nimi zapoznać. 

  • Pierwszeństwo pieszego

Przede wszystkim bardziej niż dotąd trzeba będzie uważać zbliżając się do przejścia dla pieszych. Choć mieli oni pierwszeństwo przed samochodami wchodząc na pasy – teraz ta zasada będzie obowiązywać zanim wejdą na jezdnię. Nowe brzmienie przepisów jest następujące:

Art. 13, ust. 1a
Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy oczekujący na możliwość wejścia na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju.

Art. 13, ust. 1b
Przed wejściem na przejście dla pieszych, pieszy jest obowiązany zatrzymać się i upewnić, czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa.

Art. 26, ust. 1
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych lub oczekuje na możliwość wejścia na nie.

Art. 26, ust. 1a
Kierujący tramwajem zbliżając się do przejścia dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych.

Z jednej strony zatem kierowca ma obowiązek zwolnić przed przejściem dla pieszych, ale aby umożliwić kierowcy właściwą reakcję – pieszy ma obowiązek zatrzymać się i sprawdzić, czy nadjeżdżający pojazd zdąży się zatrzymać. Wymusza to więc ostrożność obydwu stron.

  • Ograniczenie prędkości także nocą

To bardzo ważny przepis, gdyż kierowcy przywykli już do tego, że nocą, od 23:00 do 05:00, w terenie zabudowanym można było jeździć nie 50 km/h, a 60 km/h. Od lipca się to zmieni i nocą także będzie trzeba zwolnić. 

  • Utrata prawa jazdy poza terenem zabudowanym

Od 2015 roku za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h kierowca dostaje nie tylko mandat, ale także traci uprawnienia do kierowania pojazdem na trzy miesiące. Od lipca w tej kwestii pojawi się istotna zmiana. Otóż prawo jazdy będzie odbierane za takie samo wykroczenie poza terenem zabudowanym. 

Przeczytaj także: Utrata prawa jazdy w 2020 roku – za co grozi?

Inne zmiany w przepisach obowiązujące od 2020 roku

Powyższe przepisy będą obowiązywały od lipca, ale nie są to jedyne zmiany w kodeksie ruchu drogowego, które pojawiły się w tym roku. Choć nowe zasady obowiązują już kilka miesięcy, wciąż wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że narażają się na mandat.

Przeczytaj także: Nowe przepisy – za co będzie można dostać mandat?

Warto więc znać zasady, które już obowiązują.

  • Kontrole drogowe

Od 7 listopada 2019 roku zmieniły się zasady dotyczące przeprowadzania kontroli ruchu drogowego. Przede wszystkim wymagane jest odpowiednie zachowanie kierowcy zatrzymanego pojazdu, musi on bowiem trzymać ręce na kierownicy i nie opuszczać pojazdu. Kontroli także należy spodziewać się wszędzie, w myśl nowych przepisów funkcjonariusze mogą zaparkować pojazd także w miejscu niedozwolonym

  • Jazda na suwak

Od grudnia 2019 roku obowiązkowa jest także prawidłowa jazda na suwak. Niestety wciąż wielu kierowców nie wie, jak poprawnie stosować się do tego obowiązku.

Przeczytaj także: Jazda na suwak – zmiana w przepisach ważna dla kierowców!

  • Korytarz życia

Choć wcześniej także by zalecany, od grudnia 2019 roku obowiązkowy jest także korytarz życia. Dzięki temu karetka lub inny pojazd uprzywilejowany łatwiej przejedzie przez zakorkowaną ulicę.

Przeczytaj także: Korytarz życia – ratunek na drodze?

Ubezpieczenie OC i AC 
The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!