Ubezpieczenia OC

Czy brak opon zimowych wpływa na wysokość odszkodowania?

Parlamentarny zespół do spraw bezpieczeństwa w ruchu drogowym niejednokrotnie inicjował dyskusję na temat wprowadzenia prawnego obowiązku wymiany opon z letnich na zimowe. Do tej pory jednak taka ustawa nie została przyjęta. 

Aktualnie obowiązujące prawo nie nakłada na kierowcę obowiązku jazdy na oponach zimowych. I choć za jazdę na letnich oponach w okresie jesienno-zimowym nie grozi żaden mandat, nie oznacza to, ze kierowca ma prawo do całkowitej samowoli. Problem może się pojawić w sytuacji, gdy kierowca spowoduje wypadek lub kolizję.

Odszkodowanie z OC

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, jego zakres jest szczegółowo uregulowany w ustawie o  ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Z ww. zapisów wynika, że:

  • jeśli jesteś poszkodowany w wypadku, ale nie miałeś zimowego ogumienia, ubezpieczyciel nie może uchylić się od wypłaty odszkodowania z polisy OC sprawcy.
  • jeśli jesteś sprawcą wypadku i nie posiadałeś opon zimowych, nawet w sytuacji, w której korzystanie z tychże opon mogłoby uchronić przed wypadkiem lub zdecydowanie zmniejszyć jego skutki, ubezpieczyciel nie ma podstaw do odmowy wypłaty odszkodowania albo pomniejszenia jego wysokości.

Dzieje się tak z powodu braku stosownych uregulowań prawnych w zakresie obowiązkowego stosowania zimowego ogumienia.

Dochodzenie odszkodowań powinno zatem skutkować wypłatą należnych świadczeń.

Pomniejszone odszkodowanie z AC

Inaczej ma się sytuacja z ubezpieczeniem AC. Jest to ubezpieczenie dobrowolne i jego zakres a także podstawy wypłaty są szczegółowo określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU – to najważniejszy dokument, który należy dokładnie przestudiować przed podpisaniem umowy).

Z racji tego, że polskie przepisy nie nakładają na właścicieli pojazdów obowiązku wymiany ogumienia, w OWU raczej nie znajdziemy wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela ze względu na brak zimowych opon.  Są jednak inne zapisy, na które Towarzystwa ubezpieczeniowe często się powołują, m.in.: „ubezpieczenie nie obejmuje szkód spowodowanych wskutek rażącego niedbalstwa przez ubezpieczonego lub osobę uprawnioną do korzystania z pojazdu”. Przyjmują wówczas stanowisko, że jazda na oponach letnich w sezonie zimowym to „rażące niedbalstwo”, które znacząco przyczyniło się do powstania szkody i w konsekwencji odmawiają lub ograniczają wypłatę odszkodowania.

Towarzystwa różnie interpretują te zapisy, dlatego przed podpisaniem umowy warto zapytać doradcę o zdarzenia jakie są kwalifikowane w danym TU.

Jazda na oponach letnich w okresie zimowym może być powodem odmowy wypłaty odszkodowania głównie z polisy AC. Jednak z punktu widzenia zwykłego uczestnika ruchu drogowego – bezpieczeństwo powinno być stawiane ponad wszystko. Jak dowodzą badania przeprowadzone jeszcze w latach 90 przez niemiecki GIDAS (największy na świecie projekt w dziedzinie badań wypadków drogowych) używanie opon zimowych w temperaturze poniżej zera minimalizuje ryzyko wystąpienia wypadku o połowę.

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC