Ubezpieczenie domu w budowie

Ubezpieczenie domu w budowie jest produktem, z istnienia którego nie zdaje sobie sprawy wiele osób. Jednak dom warto ubezpieczyć nie tylko w momencie, gdy zaczynamy w nim mieszkać, ale również na etapie jego budowy. Możemy to zrobić z przynależnymi do niego stałymi elementami na podstawie pozwolenia na budowę. Kradzież materiałów budowlanych, zalanie, pożar, zniszczenia spowodowane przez gwałtowne burze czy huragan – to tylko niektóre zdarzenia spędzające sen z powiek każdego, kto nie zdecydował się na ubezpieczenie domu w budowie. Poniżej prezentujemy wybrane przez nas produkty ubezpieczeniowe polecane przez naszych ekspertów.

1

TU Compensa

Ubezpieczenie domu w budowie TU Compensa składa się z dwóch odrębnych polis, które można nabyć łącznie, aby w pełni zabezpieczyć wszelkie etapy prac budowlanych.

2

TU Allianz – Dom i mieszkanie

To kompleksowe ubezpieczenie domu, mieszkania, domku letniskowego lub ogródka działkowego obejmujące swym zakresem także ubezpieczenie domu w budowie.

3

TU Ergo Hestia

Ubezpieczenie domów jednorodzinnych w trakcie budowy. Ubezpieczeniem tym mogą zostać objęte:

Ubezpieczenie domu w budowie

Ubezpieczenie domu w budowie może być odrębną polisą lub opcją wybieraną w kompleksowym ubezpieczeniu na dom i mieszkanie. Szukając najlepszej dla siebie polisy, warto zastanowić się, czy istotne jest przede wszystkim zabezpieczenie na wypadek jak najszerszego zakresu ryzyk (powódź, pożar, huragan itp.), czy równie ważne jest ubezpieczenie domu w budowie od kradzieży. Warto także rozważyć ubezpieczenie OC, zapewniające ochronę w przypadku, gdybyśmy ubezpieczony nieumyślnie wyrządzi szkodę na mieniu i zdrowiu innej osoby, np. sąsiada. Nie każde ubezpieczenie domu w budowie zawiera w podstawowym pakiecie wszystkie te zabezpieczenia, dlatego tak ważne jest zapoznanie się ze szczegółami Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU).

Analizując warunki umowy ubezpieczenia domu w budowie, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na rozdział zawierający listę wszystkich wyłączeń. Należy także zwrócić uwagę na to, od jakiego momentu obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa. Niektórzy ubezpieczyciele bowiem rozpoczynają ją dopiero od etapu stanu surowego zamkniętego. Aby właściwie ocenić ubezpieczenie domu w budowie należy sprawdzić także, w jaki sposób ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie: czy na podstawie wartości rzeczywistej, rynkowej czy odtworzeniowej.

Ubezpieczenie domu w budowie – kalkulator

Aby zorientować się, ile kosztowałaby u danego ubezpieczyciela nasza polisa, skorzystajmy z tak niezawodnego narzędzia jak ubezpieczenie domu w budowie – kalkulator. Jest to narzędzie, które za pomocą formularza zbiera wszystkie niezbędne dane, aby umożliwić ceny polisy w przypadku podanych kryteriów. W formularzu należy podać takie informacje, jak na przykład metraż, rodzaj konstrukcji (czy jest drewniana?) oraz dodatkowe dane dotyczące np. położenia domu na terenach zalewowych. Chcąc znaleźć najlepsze ubezpieczenie domu – formularz powinien być rzetelnie wypełniony niezależnie od tego, czy polisa ma chronić dom w budowie czy gotową nieruchomość. Tylko w ten sposób można uzyskać dokładne informacje o cenach ubezpieczenia domu w budowie, czy też innej nieruchomości, w danym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Ubezpieczenie domu w budowie – skąd wiadomo, czy jest najlepsze?

Aby zyskać pewność, że wybrana polisa jest najlepszym ubezpieczeniem domu w budowie, warto także sprawdzić jej miejsce w rankingu. W internecie dostępnych jest wiele rankingów ubezpieczeń nieruchomości, można sprawdzić także, jak oceniane jest ubezpieczenie domu w budowie. Rankingi tworzone są przez specjalistów, ale biorą oni pod uwagę także opinie samych ubezpieczonych. Jeśli polisa jest często reklamowana lub sama firma ubezpieczeniowa nie jest rzetelna, ubezpieczenie domu w budowie nie zajmie wysokiego miejsca w rankingu. Dlatego nawet jeśli wybór polisy poprzedzony był wypełnieniem formularza kalkulatora ubezpieczeń, warto sprawdzić, jak oceniana jest polisa. Rankingi pokazują, że nie zawsze należy wybierać najtańsze ubezpieczenie nieruchomości. W sytuacji powstania szkody i konieczności poniesienia kosztów remontu czy wymiany sprzętów – może się ono okazać bezużyteczne. W przypadku ubezpieczenia domu w budowie problemem mogą być także skradzione materiały budowlane.

Co stanie się z ubezpieczeniem domu w budowie po zakończeniu prac?

Wybierając ubezpieczenie domu w budowie warto sprawdzić, co stanie się z polisą, jeśli wszelkie prace zostaną zakończone przed czasem. Umowa zawierana jest bowiem zwykle na rok i automatycznie przedłuża się na kolejne dwanaście miesięcy. Szacuje się bowiem, że budowa domu trwa około dwóch lat. Jeśli jednak prace zakończą się przed ustaniem ochrony ubezpieczeniowej, ubezpieczenie domu w budowie możesz przekształcić w polisę chroniącą gotową nieruchomość.

Ubezpieczenie domu w budowie – przed czym przede wszystkim powinno chronić?

Budowa domu to wyjątkowy czas, podczas którego wymagana jest specyficzna ochrona. Najczęstszym problemem, z jakim spotykają się właściciele powstających dopiero nieruchomości, są niestety częste kradzieże. Oczywiście aby polisa mogła chronić przed takimi zdarzeniami, trzeba zadbać o maksymalną ochronę we własnym zakresie. Jednak mimo starań, zdarza się, że zginą narzędzia lub materiały budowlane. Odpowiednie ubezpieczenie domu w budowie jest wówczas jedyną szansą na odzyskanie straconych pieniędzy. Koszt wznoszenia nieruchomości jest tak wysoki, że straty finansowe mogą być ogromnym problemem, który wstrzyma prace i wydłuży czas oczekiwania na własne, wymarzone lokum.

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!