Zadzwoń teraz:

Wybieramy ubezpieczenie na życie – kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to dla wielu Polaków jedyna szansa na zakup mieszkania – w 2017 r. skorzystało z niego aż 35% kupujących wymarzone M. Zaciągając taki kredyt w banku, klient zazwyczaj musi wykupić ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny, gdyż w ten sposób bank zabezpiecza się na czas wieloletniej spłaty kredytu.

Kredytów hipotecznych z dużym wkładem własnym teoretycznie ubezpieczać nie trzeba, ale zapłacimy wtedy tak dużą prowizję, że kredyt stanie się nieopłacalny. Komisja Nadzoru Finansowego w rekomendacji U, wprowadzonej w kwietniu 2015 roku, uregulowała jednak kontrowersyjne kwestie zarabiania przez banki na tego typu ubezpieczeniach (jeśli bank chce zarabiać na sprzedaży ubezpieczeń, powinien to robić jako agent ubezpieczeniowy w modelu indywidualnym, jeśli zaś chodzi o ubezpieczenia grupowe na życie, nie może z tytułu ich sprzedaży pobierać wynagrodzenia). W kolejnych latach zaostrzyła zaś wymogi dotyczące wysokości wkładu własnego w kredytach hipotecznych.

Ubezpieczenie na życie a kredyt hipoteczny

Od stycznia 2017 r. wymagania dotyczące wkładu własnego zostały przez KNF zaostrzone i obecnie wynosi on minimum 20%. Dlatego właśnie dla wielu klientów kredyt hipoteczny ubezpieczenie na życie pozostaje jedyną deską ratunku. Zaostrzone wymogi budzą sprzeciw kredytobiorców, choć tak naprawdę w wielu wypadkach są dla nich błogosławieństwem. Klient otrzymuje bowiem ochronę ubezpieczeniową na okres spłaty kredytu, a w razie jego śmierci wypłacana przez ubezpieczyciela suma ubezpieczenia w 100% pokrywa wartość kredytu, co umożliwia rodzinie jego natychmiastową spłatę.

Ubezpieczenie na życie kredyt hipoteczny może być dodatkowo rozszerzona o następujące umowy dodatkowe:

  • ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • ubezpieczeniem na wypadek kalectwa i niezdolności do pracy,
  • ubezpieczeniem na wypadek poważnego zachorowania,
  • ubezpieczeniem na wypadek utraty pracy.

Gdzie nabyć ubezpieczenie na życie kredyt hipoteczny

Obecnie klient nie ma obowiązku wykupienia konkretnej polisy na życie wskazanej przez bank, ponieważ zabroniła tego Komisja Nadzoru Finansowego. Kredytobiorca może więc na własną rękę poszukać ubezpieczenia korzystniejszego pod względem zakresu  ochrony i wysokości składki. Wolny wybór klienta szukającego kredyt hipoteczny ubezpieczenie na życie sprawił, że oferowane przez banki produkty są znacznie korzystniejsze dla klienta niż te sprzed 2015 r.

Ubezpieczenie na życie zabezpieczające kredyt hipoteczny możemy nabyć w banku – będzie to albo polisa grupowa, albo indywidualna. Równie dobrze jednak możemy wyszukać je w Sieci. Wystarczy zapytać w banku o tzw. warunki brzegowe polisy, a potem za pomocą kalkulatora ubezpieczeń na życie i porównywarki ubezpieczeniowej znaleźć ciekawszą ofertę.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!