Wybieramy ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to dla wielu Polaków jedyna szansa na zakup mieszkania – w 2018 roku Polacy zaciągnęli rekordową ilość takich zobowiązań. Łączna kwota kredytów wyniosła 56,2mld zł. Większość kredytobiorców musiało wykupić dodatkowo ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny. Dlaczego jest ono konieczne?

Teoretycznie przy kredycie hipotecznym z dużym wkładem własnym nie jest wymagane ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny. Trzeba jednak pamiętać, że konsekwencją braku polisy jest konieczność zapłacenia tak dużej prowizji, że kredyt stanie się nieopłacalny. Komisja Nadzoru Finansowego w rekomendacji U, wprowadzonej w kwietniu 2015 roku, uregulowała jednak kontrowersyjne kwestie zarabiania przez banki na tego typu ubezpieczeniach. Jeśli bank chce zarabiać na sprzedaży ubezpieczeń, powinien to robić jako agent ubezpieczeniowy w modelu indywidualnym, jeśli zaś chodzi o grupowe ubezpieczenia na życie pod kredyt hipoteczny, nie może z tytułu ich sprzedaży pobierać wynagrodzenia. W kolejnych latach zaostrzyła zaś wymogi dotyczące wysokości wkładu własnego w kredytach hipotecznych. Zatem ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny, nawet jeśli nie jest obowiązkowe, warto kupić. Zabezpiecza on interesy zarówno banku, jak i kredytobiorcy.

Ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny – czemu jest potrzebne?

W styczniu 2017 roku KNF zaostrzyła wymagania dotyczące wkładu własnego i obecnie wynosi on minimum 20%. Dlatego właśnie dla wielu kredytobiorców ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny pozostaje jedyną deską ratunku. Zaostrzone wymogi budzą sprzeciw klientów banków, choć tak naprawdę w wielu wypadkach są dla nich błogosławieństwem. Klient posiadający ubezpieczenie pod kredyt hipoteczny otrzymuje bowiem ochronę ubezpieczeniową na okres spłaty kredytu, a w razie jego śmierci wypłacana przez ubezpieczyciela suma ubezpieczenia w 100% pokrywa wartość kredytu, co umożliwia rodzinie jego natychmiastową spłatę.

Ubezpieczenie na życie kredyt hipoteczny można dodatkowo rozszerzyć o następujące umowy dodatkowe:

  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • ochrona na wypadek kalectwa i niezdolności do pracy,
  • ubezpieczeniem na wypadek poważnego zachorowania,
  • polisa chroniąca na wypadek utraty pracy.

Gdzie kupić ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny?

Obecnie klient nie ma obowiązku wykupienia konkretnego produktu wskazanego przez bank. Ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny może być wybrane dowolnie – Komisja Nadzoru Finansowego zabroniła bowiem narzucania produktu przez bank. Kredytobiorca może więc na własną rękę znaleźć ubezpieczenia na życie pod kredyt hipoteczny korzystniejsze pod względem zakresu  ochrony i wysokości składki. Wolny wybór klienta sprawił, że oferowane przez banki produkty są znacznie korzystniejsze, niż te sprzed 2015 roku.

Ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny możemy nabyć w banku – będzie to albo polisa grupowa, albo indywidualna. Równie dobrze jednak możemy wyszukać je w Internecie. Wystarczy zapytać w banku o tzw. warunki brzegowe polisy, a potem za pomocą kalkulatora ubezpieczeń na życie i porównywarki ubezpieczeniowej znaleźć ciekawszą ofertę.

Ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny – czy porównywarka ubezpieczeń wystarczy, aby wybrać polisę?

Ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny powinno spełniać przede wszystkim wymogi banku. W przypadku dużego obciążenia finansowego ratami kredytu, ważne jest, by polisa nie kosztowała dużo. W jaki sposób można znaleźć najtańsze ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny? Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wspomnianych wyżej porównywarek internetowych. Pozwalają one w prosty sposób znaleźć najlepsze oferty. Porównywarki ubezpieczeń na życie pod kredyt hipoteczny różnią się jednak od kalkulatorów OC czy kalkulatorów ubezpieczeń nieruchomości. Produkt jest bowiem bardziej skomplikowany i nie jest łatwo go wycenić. Co za tym idzie, stworzenie formularza, który pozwoli szczegółowo porównać ubezpieczenia na życie pod kredyt hipoteczny, jest właściwie niemożliwe.

Ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny – formularz porównywarki

Autorzy takich narzędzi stworzyli jednak formularz, w którym najistotniejsze kwestie to przeznaczenie ubezpieczenia i dane kontaktowe. Po jego wypełnieniu nastąpi kontakt ze strony agentów. Ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny jest w ofercie wielu firm, dlatego propozycji powinno być wiele. Po wstępnej rozmowie należy umówić się na spotkanie z agentem i z kilku zaproponowanych przez porównywarkę produktów – wybrać ten jeden, najlepszy. Ubezpieczenie na żucie pod kredyt hipoteczny jest znacznie łatwiejsze do znalezienia, niż na przykład wybór polisy ochronno-inwestycyjnej. Dokładne przeczytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) powinno wystarczyć, aby możliwe było podjęcie właściwej decyzji.

Czy warto mieć ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny, kiedy nie jest ono wymagane?

Jeśli ze względu na wysoki wkład własny ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny nie jest warunkiem podpisania umowy, nie oznacza to, że nie warto mieć polisy. Trzeba pamiętać, że polisa zabezpiecza interesy obu stron transakcji. Nie tylko bank zyskuje pewność, że odzyska pożyczone pieniądze. Także kredytodawca może być spokojniejszy. W sytuacji, kiedy umrze pozostawiając zobowiązanie do spłaty najbliższym – może to być dla nich powód utraty dachu nad głową. Także ciężka choroba osoby, która zaciągnęła kredyt może być problemem. Jak bowiem zapłacić ratę nie mając dochodów? Ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny pozwala zabezpieczyć się także na taki wypadek.

Ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny – o czym trzeba wiedzieć?

Bardzo ważną kwestią, z której wiele osób nie zdaje sobie sprawy przy zaciąganiu kredytu, jest konieczność poinformowania o tym najbliższych. Istnienia zadłużenia musi być świadoma choćby jedna osoba. Powinna także wiedzieć, że do kredytu dokupione jest  ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny. W przeciwnym razie kiedy kredytobiorca umrze, najbliższa rodzina nie tylko może nie wiedzieć o istnieniu konieczności dalszego opłacania rat. Bank na pewno się o to upomni dość szybko. Ale jeśli zostało wykupione ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny, wiedza o tym, że zobowiązanie może pokryć polisa, może być kluczowa. Konieczne jest bowiem zgłoszenie w towarzystwie ubezpieczeniowym zaistniałej sytuacji. Tylko tak można zapobiec narastaniu odsetek za brak opłat wnoszonych w terminie.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!