Zadzwoń teraz:

Najtańsze ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową. Każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi mieć ją wykupioną. To ubezpieczenie zabezpiecza przede wszystkim poszkodowanych w wypadku drogowym, którego sprawcą jest właśnie ubezpieczony kierowca. Zabezpieczenie obejmuje szkody osobowe i szkody rzeczowe.

Ubezpieczenie OC – jak to działa

Ubezpieczenie OC to polisa ubezpieczeniowa, która pozwala na zrekompensowanie doznanych szkód, do których powstania przyczynił się ubezpieczony. W słowniku ubezpieczeniowym mamy do czynienia z dwoma rodzajami szkód. Są to szkody osobowe i rzeczowe.

Szkoda osobowa powstaje wtedy, gdy na skutek wypadku drogowego poszkodowany doznaje uszczerbku na zdrowiu czy wręcz traci w tym wypadku życie. Wówczas sprawca wypadku jest zobowiązany do pokrycia szkód i kosztów, jakie poszkodowany musiał ponieść dla odzyskania zdrowia. W przypadku śmierci poszkodowanego, sprawca wypłaca odszkodowanie bliskim zmarłego. Oczywiście, odszkodowanie sięga często bardzo dużych kwot. Są to nawet wartości przekraczające kilkaset tysięcy złotych. Mało kto byłby w stanie zapłacić takie pieniądze z własnego budżetu. Właśnie dlatego ubezpieczenie jest obowiązkowe, by w razie zdarzenia, poszkodowany nie został bez pieniędzy, a sprawca nie musiał wyprzedać całego swojego majątku.

Szkoda rzeczowa to zniszczenie lub uszkodzenie majątku osoby, która brała udział w zdarzeniu drogowym, ale nie jako jego sprawca. Uszkodzeniu może ulec samochód, bagaż przewożony w samochodzie, ale również brama wjazdowa do domu czy sam budynek. W takiej sytuacji poszkodowanemu również przysługuje odszkodowanie za poniesione straty i sprawca powinien je zapłacić. Mając ubezpieczenie OC, może je pokryć z pieniędzy z polisy.

Konstrukcja ubezpieczenia OC, a najtańsze OC

Ubezpieczenie OC jest zawierane przez wszystkich właścicieli samochodów na takich samych warunkach. Chodzi oczywiście o sumy ubezpieczenia, które zawsze są jednakowe, ponieważ reguluje je ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone po to, by wszyscy poszkodowani mogli zostać objęci dokładnie taką samą ochroną i takim samym wsparciem.

Nie oznacza to jednak, że również takie same są składki za każde ubezpieczenie. Ubezpieczający mogą zyskać zwyżkę lub zniżkę za polisę OC, która zależy od wielu różnorodnych czynników. Wśród wspomnianych czynników jest sama firma ubezpieczeniowa – niektóre z nich są droższe, inne są tańsze. To również marka i model samochodu, pojemność silnika, przebieg samochodu. Znaczenie ma też wiek i historia ubezpieczeniowa kierowcy, jego staż za kierownicą i sytuacja rodzinna.

Tak wiele elementów kształtujących składkę powoduje, że to samo ubezpieczenie może w każdej firmie mieć inną cenę. Właśnie dlatego warto sprawdzić, która firma oferuje najtańsze OC, bo i tak jego działanie i funkcjonowanie będzie takie samo, jak przy droższej polisie. Tanie OC to możliwość zaoszczędzenia, ale również możliwość rozszerzenia ochrony. Jeżeli bowiem uda się oszczędzić nieco na ubezpieczeniu obowiązkowym, można sobie dokupić polisę wypadkową lub assistance.

Jak kupić najtańsze ubezpieczenie OC?

Najtańsze ubezpieczenie OC można kupić tylko porównując i szukając odpowiedniego rozwiązania. Bez tego, nie da się zupełnie nic osiągnąć. Oczywiście, warto wiedzieć, że niektóre firmy, oferujące  droższe ubezpieczenie dołączają do niego jakiś pakiet assistance lub inne usługi, żeby przekonać do siebie klientów.

Jeżeli jednak te dodatki nie są potrzebne, to tanie ubezpieczenie OC będzie w pełni wystarczające.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!