Zadzwoń teraz:

Ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie bagażu często traktowane jest jako mało znaczący dodatek do polisy turystycznej i jeśli nie jest włączone do standardowego pakietu, nie decydujemy się na jego zakup. To duży błąd, bo utrata lub zniszczenie bagażu stanowi jedną z bardziej przykrych rzeczy, jaka może nam się wydarzyć podczas podróży.

Oczywiście, dużo gorszym ryzykiem są problemy zdrowotne czy wypadek z naszym udziałem, którego jesteśmy albo sprawcami, albo ofiarą. Jednak ubezpieczenie turystyczne zawierające w pakiecie ubezpieczenie bagażu jest bardzo przydatne, bo obejmuje takie ryzyka jak:

  • kradzież,
  • zgubienie,
  • zniszczenie bagażu.

Każde z tych zdarzeń może kompletnie zepsuć, a wręcz uniemożliwić wypoczynek. Statystyki dotyczące tego typu zdarzeń podczas podróży samolotem, transferu z lotniska czy pobytu w hotelach są mało optymistyczne. Dlatego warto poszukać takiej polisy turystycznej, która zawiera to ryzyko w pakiecie – tak jak np. nasz rodzimy ubezpieczyciel – ubezpieczenie bagażu PZU z satysfakcjonującą nas sumą ubezpieczenia albo zdecydować się na zakup polisy bagażowej w formie dodatku.

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie bagażu lotniczego?

Wybierając ubezpieczenie bagażu lotniczego, sprawdzajmy, jak definiują objęty polisą  bagaż poszczególni ubezpieczyciele. Czy są to tylko ubrania i rzeczy osobiste, czy również sprzęt elektroniczny i biżuteria?  Często bowiem laptopy, aparaty fotograficzne lub cenne przedmioty osobiste są ubezpieczane za wyższą składkę, a ubezpieczeniem w ogóle nie są objęte środki płatnicze (np. karty kredytowe) i gotówka. Z uwagą czytajmy również zawartą w OWU listę wyłączeń. Pamiętajmy, że ubezpieczyciele najczęściej nie wypłacą nam odszkodowania jeśli:

  • pozostawiliśmy bagaż bez opieki, tzn. nie oddaliśmy go do przechowalni (za potwierdzeniem), pomieszczenia bagażowego itp. lub nie znajdowało się w naszym pokoju hotelowym, przyczepie, luku bagażowym, bagażniku samochodu (ale zamykanych na klucz) itp.
  • nie zgłosiliśmy natychmiast zaginięcia bagażu na policji,
  • bagaż nasz uległ zniszczeniu wskutek zdarzenia innego niż niszczycielska siła żywiołu, próba kradzieży, wypadek, zagubienie przez przewoźnika itp.

Pamiętajmy również, że sprzęt sportowy może, ale nie zawsze jest włączany do ubezpieczenia bagażu i jeśli chcemy go chronić, musimy wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Sprawdź też nasze teksty o tym:

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!