Ubezpieczenie zdrowotne

Konsekwencje braku ubezpieczenia zdrowotnego

W niektórych sytuacjach może się zdarzyć tak, ktoś nie ma opłaconego obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Mało tego, nie jest nawet zgłoszony do takiego ubezpieczenia. W jakich sytuacjach takie zjawisko jest możliwe, jakie wiążą się z tym konsekwencje i jak można ich uniknąć? Oto najważniejsze informacje, które pomogą w podjęciu kolejnych kroków.  

W jakich sytuacjach można nie mieć ubezpieczenia zdrowotnego

Przede wszystkim na taką sytuację narażeni są ci, którzy pracują jako tak zwani freelanserzy, czyli wolni strzelcy. Najczęściej to osoby kreatywne, które zarabiają na swoich umiejętnościach wytwórczych lub artystycznych. Ten typ wykonywania zawodu jest najczęściej popularny wśród grafików, programistów, copywriterów, pisarzy, dziennikarzy, muzyków – czyli wszystkich zawodów, które wiążą się ze swego rodzaju twórczością.  

Praca zawodowa w wymienionych branżach wykonywana jest najczęściej w oparciu o umowę o dzieło. Jest to umowa, która nie podlega zgłoszeniu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie trzeba więc odprowadzać za zatrudnionego składek, a co za tym idzie, zleceniodawca nie zgłasza twórcy dzieła do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli autor dzieła nie zadba samodzielnie o swoje ubezpieczenie lub nie zawrze innej umowy, która wiąże się z koniecznością zgłoszenia go do ubezpieczenia, to wówczas takiej ochrony nie posiada.  

Osoby, które zagrożone są brakiem ubezpieczenia zdrowotnego to również osoby bezrobotne, które nie są zarejestrowane w urzędzie pracy. Jeżeli nie zgłoszą się do urzędu pracy i nie zawnioskują o objęcie ich ubezpieczeniem zdrowotnym, wówczas, tak jak wspomniani wcześniej freelancerzy nie są objęci ochroną ubezpieczeniową ze strony państwa.  

Brak ubezpieczenia zdrowotnego dziecka

Niestety, w niektórych sytuacjach również dziecko może nie być objęte ochroną ubezpieczeniową, choć są to przypadki skrajne i niezwykle rzadko się zdarzają. Zasadniczo, bezpłatna opieka zdrowotna oferowana przez państwo przysługuje dziecku aż do ukończenia przez nie osiemnastego roku życia. Ważne jednak, by takie dziecko zostało w ogóle do ubezpieczenia zgłoszone. W przeciwnym razie ciężko będzie objąć je ochroną.  

Zgłoszenie dziecka odbywa się na kilka różnorodnych sposobów. Jednym z nich jest zgłoszenie swojego dziecka pracodawcy, by ten mógł zgłosić je do ubezpieczenia. Innym sposobem jest samodzielne zgłoszenie dziecka w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli ubezpieczający jest przedsiębiorcą lub zgłoszenie dziecka w urzędzie pracy, jeżeli rodzic jest osobą bezrobotną.  

Niezależenie od aktualnej sytuacji, dziecko musi zostać zarejestrowane w systemie opieki zdrowotnej, by mogło z niego w pełni korzystać.  

Jakie mogą być konsekwencje braku ubezpieczenia

Brak ubezpieczenia zdrowotnego to przede wszystkim koszty i to niemałe. Osoba, która nie jest objęta ubezpieczeniem nie ma prawa nawet do podstawowej opieki medycznej w systemie bezpłatnym, nie mówiąc już o opiece specjalistycznej. To oznacza, że każda wizyta u lekarza wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów, skorzystanie z nocnej i świąteczne pomocy medycznej, pociąga za sobą konieczność opłacenia wizyty, ale to tylko początek. W razie konieczności hospitalizacji, pacjent nieubezpieczony musi zapłacić za każdy dzień swojego pobytu w szpitalu określoną z góry stawkę dzienną. Jeżeli w tym czasie prowadzone są badania diagnostyczne lub kontrolne lub przeprowadzane są jakieś zabiegi lub operacje, to za każdą taką procedurę medyczną, pacjent musi zapłacić z własnych środków. Koszty mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, są to więc niemałe kwoty.  

Właśnie dlatego nie warto bagatelizować kwestii ubezpieczenia czy rejestracji w państwowym systemie opieki medycznej. Jeżeli z jakiegoś powodu takie ubezpieczenie nie jest możliwe, warto pomyśleć nad innym rozwiązaniem.  

 Prywatne ubezpieczenie

Takim rozwiązaniem może być wykupienie dla siebie prywatnego ubezpieczenia na życie i zdrowie. Taka ochrona dostępna jest zarówno dla dorosłych i dla dzieci, przy czym dorosły może wykupić ją dla siebie, dziecko dla siebie takiej umowy zawrzeć nie może. Musi to zrobić w jego imieniu jego opiekun prawny.  

Ubezpieczenie na życie i zdrowie, jeżeli jest dobrze dopasowane i starannie dobrane może doskonale wesprzeć w zakresie finansowej ochrony zdrowia. Przede wszystkim, w ramach takiego ubezpieczenia można otrzymać wsparcie finansowe za czas pobytu w szpitalu – to pomoże pokryć koszty, jeżeli brakuje ubezpieczenia państwowego. W razie nieszczęśliwego wypadku, operacji, zbiegu czy zachorowania na jedną z poważnych chorób objętych ochroną, ubezpieczony otrzyma również wypłatę świadczenia, a ta pomoże rozliczyć się ze szpitalem w razie konieczności podjęcia interwencji wobec pacjenta.  

W dokonaniu wyboru odpowiedniego ubezpieczenia z pewnością pomoże porównywarka ubezpieczeń. Jest to sposób na to, by wprowadzając do przygotowanego formularza swoje dane i oczekiwania dotyczące ubezpieczenia, uzyskać podobne i bardzo zbliżone do siebie oferty ubezpieczenia, wraz z przybliżonymi składkami. Takie zestawienie łatwo porównać, można wyłapać elementy zbieżne i różniące oferty i wybrać to rozwiązanie, które jest najbliższe wymaganiom przyszłego ubezpieczonego.  

Ubezpieczenie na życie i zdrowie powinno być przede wszystkim uzupełnieniem ubezpieczenia podstawowego, ale jeżeli tego brak, to najlepsza forma finansowej ochrony.  

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC