Ubezpieczenia na życie

Czy można ubezpieczyć się prywatnie w NFZ? 

Ubezpieczenie zdrowotne oferowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia to ubezpieczenie bezpłatne, które przysługuje wszystkim osobom, które mają odprowadzaną składkę zdrowotną. Może być ona opłacana przez pracodawcę, urząd pracy – w przypadku osób bezrobotnych – lub samodzielnie, w przypadku przedsiębiorców i osób, które decydują się na samodzielne ubezpieczenie w NFZ. 

Czy można wykupić ubezpieczenie zdrowotne w NFZ

Osoby prowadzące spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czy też osoby, które nie są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę czy umowę zlecenie, ale wykonujące swoją pracę w oparciu o umowę o dzieło, czyli formę, która nie jest obciążona składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a co za tym idzie, nie wymusza na zleceniodawcy obowiązku ubezpieczenia zleceniobiorcy, mogą samodzielnie ubezpieczyć się w Narodowym Funduszu Zdrowia.  

Ubezpieczenie zdrowotne w NFZ to forma zabezpieczenia siebie i swoich bliskich na wypadek konieczności podjęcia leczenia w państwowych placówkach służby zdrowia. System opieki medycznej w Polsce jest tak skonstruowany, że osobom ubezpieczonym ochrona ubezpieczeniowa przysługuje w pełni bezpłatnie. To znaczy, że wizyty w przychodni lekarskiej, badania kontrolne, badania diagnostyczne, pobyty w szpitalu, operacje i zabiegi – wszystkie te procedury są świadczone nieodpłatnie, a ich koszty, które ponosi szpital lub przychodnia refundowane są za pacjenta przez NFZ.  

Jeżeli jednak dana osoba nie ma opłaconego ubezpieczenia lub nie została przez pracodawcę zgłoszona do ubezpieczenia, czyli nie jest objęta państwową opieką ubezpieczeniową, to za wszelkie podjęte wobec niej procedury medyczne, będzie ona musiała zapłacić z własnych środków. O ile wizyta w przychodni nie będzie dużym kosztem, bo to zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, o tyle pobyt w szpitalu, badania specjalistyczne i ewentualny zabieg lub operacja, to koszty, które mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a takimi kwotami na leczenie mało kto dysponuje.  

Wykupienie dla siebie prywatnego ubezpieczenia w NFZ skutkuje tym, że co miesiąc trzeba odprowadzać składkę zdrowotną do ZUSu, ale jednocześnie można spać spokojnie, bo za każdą interwencję lekarską nie będzie trzeba płacić, więc pacjent nie zostanie obciążony ogromnymi kosztami.  

Czy można wykupić ubezpieczenie zdrowotne gdzieś jeszcze

Poza ubezpieczeniem zdrowotnym, które można samodzielnie wykupić dla siebie w Narodowym Funduszu Zdrowia, na rynku dostępne są również prywatne ubezpieczenia zdrowotne oferowane przez różnorodne towarzystwa ubezpieczeniowe. Wykupienie takiej polisy ochronnej nie tylko wspiera działanie ubezpieczenia państwowego, ale dodatkowo pozwala na większe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ pieniądze otrzymane w ramach ochrony zdrowia, które firma wypłaca w razie zajścia zdarzenia, mogą pomóc w ewentualnym opłaceniu badań czy wizyt prywatnych, jeżeli na lekarza z NFZ trzeba będzie zbyt długo czekać.  

Takie prywatne ubezpieczenie na życie i zdrowie składa się zwykle z dwóch części. Pierwsza z nich to ubezpieczenie życia i druga część to ubezpieczenie zdrowia. Ubezpieczenie swojego życia jest warunkiem, by można było ubezpieczyć również zdrowie.  

W ramach ubezpieczenia życia, ubezpieczony może wskazać osoby uposażone, które staną się beneficjentami polisy i w razie jego śmierci otrzymają świadczenie z polisy ubezpieczeniowej. To dobry sposób na zabezpieczenie swoich bliskich na przyszłość. Trudno bowiem przewidzieć, jak się każdemu z nas życie potoczy.  

W ramach ubezpieczenia zdrowia natomiast, ubezpieczony może wybrać sobie szereg różnorodnych opcji ochronnych, które w sumie pozwalają na stworzenie kompleksowej ochrony. Do wyboru jest tutaj ubezpieczenie na wypadek następstw nieszczęśliwych wypadków, zachorowania na jedną z poważnych chorób, która jest objęta ochroną ubezpieczeniową, czy też na wypadek pobytu w szpitalu. W razie pobytu w szpitalu ubezpieczony może otrzymać wypłatę świadczenia za każdy dzień hospitalizacji, ale również za przebyte w czasie jej trwania zabiegi i operacje. Żeby ubezpieczony otrzymał wypłatę świadczenia za operację, musi się ona znajdować na liście objętych ochroną zdarzeń.  

Takie ubezpieczenie również należy regularnie opłacać. Składka zależna jest od wielu różnorodnych czynników, wśród których znaczenie ma zarówno zakres ochrony, wybrane sumy ubezpieczenia, wiek ubezpieczonego i jego aktualny stan zdrowia, o którym ubezpieczony musi poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe w momencie zawierania umowy ubezpieczenia.  

Jak wybrać dobrą polisę ochronną?

Dobra polisa na życie powinna być przede wszystkim starannie wybrana i dokładnie dopasowana do potrzeb i oczekiwań ubezpieczonego. Tylko tak skomponowane ubezpieczenie będzie rzeczywiście przydatne i potrzebne. W dokonaniu właściwego wyboru pomocny może być ranking ubezpieczeń na życie. Zestawione są tam polisy, które są dostępne na rynku. Rankingi tworzone są na bazie różnorodnych wskaźników i warto przejrzeć kilka z nich, by wybrać tę ofertę, która cieszy się największym uznaniem. I tak, podstawą stworzenia takiego zestawienia może być opinia klientów, sposób wypłacania świadczenia, zakres ochrony czy oferowane sumy ubezpieczenia. Im więcej pozytywów i im wyżej oceniana jest polisa, tym bardziej warto się nad nią zastanowić.  

Korzystając z rankingu warto również zwrócić uwagę na jakiej podstawie był on tworzony. Każda polisa jest inna i dla każdego ubezpieczonego inne jej cechy są ważne i znaczące. Właśnie dlatego zawsze należy zweryfikować dostępną ofertę pod kątem własnych potrzeb i własnych oczekiwań.  

Ubezpieczenie zdrowia to bardzo ważna sprawa, której nie należy lekceważyć. Warto się przyłożyć do tego, by zawrzeć ją starannie i przeanalizować jej wszystkie aspekty. W ten sposób można stworzyć dla siebie kompleksową i bardzo użyteczną ochronę.  

 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC