Ogólne

Jakie kary grożą za brak maseczki w przestrzeni publicznej?

5/5 - (2 votes)

Od kiedy ogłoszono, że konieczne jest noszenie maseczki w przestrzeni publicznej, pojawiło się mnóstwo problemów związanych z tym nakazem. Wiele osób przeciwstawia się obowiązkowi i szuka rozwiązań, aby go uniknąć. Tymczasem niedostosowanie się do wprowadzonego nakazu może mieć przykre konsekwencje. Jakie kary grożą za brak maseczki?

Obowiązek noszenia maseczek

Obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej wprowadzono 16 kwietnia 2020 roku i obowiązywać ma on do odwołania. Brak daty odwołania nakazu wynika z tego, że jego koniec związany będzie z pojawieniem się szczepionki na koronawirusa, dziś jednak nie wiadomo jeszcze, kiedy będzie ona dostępna. Szacuje się, że będzie trzeba na nią poczekać nawet dwa lata. Przez ten czas zakrywanie nosa i ust będzie konieczne w każdym przypadku opuszczenia miejsca stałego pobytu, a więc na ulicy, w sklepie, w kolejce na poczcie – a nawet w pracy, jeśli wiąże się ona z koniecznością bezpośredniego obsługiwania klientów. 

Kogo nie obowiązuje nakaz noszenia maseczki?

Nie zawsze i nie w każdej sytuacji trzeba mieć zasłonięty nos i usta. Jakie sytuacje są wyjątkami od tego nakazu? Przede wszystkim nie trzeba nosić maseczki jadąc samochodem samotnie, z dzieckiem do lat 4 oraz z osobą, z którą dzielimy mieszkanie. Ale nakaz nie dotyczy także:

  • dzieci do lat 4,
  • osób niepełnosprawnych intelektualnie,
  • osób, które mają przeciwwskazania zdrowotne do noszenia maseczki (przedstawienie zaświadczenia nie jest wymagane),
  • prowadzących pojazdy komunikacji zbiorowej, jeśli istnieje zabezpieczenie oddzielające pasażerów od kierowcy,
  • duchownych podczas sprawowania kultu religijnego,
  • żołnierzy i funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, jeśli stosują oni środki ochrony osobistej.

Jakie środki ochrony są obowiązkowe?

Obowiązek noszenia maseczek został potraktowany bardzo dosłownie. Łatwo dostępne są maseczki nie tylko standardowe, chirurgiczne – ale także szyte z kolorowej bawełny, niemal w każdym kolorze. Tymczasem nakaz nie dotyczy konkretnie maseczek – usta i nos można zakryć dowolną chustką. Nie ma żadnych wytycznych dotyczących materiału, z jakiego ma być ona wykonana, ani sposobu jej zawiązania. 

Jakie kary grożą za brak maseczki w przestrzeni publicznej?

Choć istnieje duża dowolność w sposobie zakrywania nosa i ust – samo dopełnienie obowiązku jest konieczne, w przeciwnym razie można zostać surowo ukaranym. Brak maseczki lub chustki w przestrzeni publicznej w przypadku zetknięcia się z funkcjonariuszem policji grozi mandatem do 500 zł.

Kiedy konieczne jest odsłonięcie nosa i ust?

Choć nakaz zakrywania nosa i ust obowiązuje w całej przestrzeni publicznej, w niektórych sytuacjach może być konieczne zdjęcie maseczki lub chustki. Może tak być w sytuacji, gdy poprosi o to funkcjonariusz policji w celu zidentyfikowania danej osoby, na przykład podczas przeprowadzania rutynowej kontroli drogowej. Konieczność chwilowego zdjęcia maseczki może się pojawić także w sklepie, gdy kupowany jest produkt dozwolony tyko dla pełnoletnich osób – kasjer bowiem może mieć problem ze sprawdzeniem, czy przedstawiony dowód osobisty faktycznie należy do kupującego.

Jak prawidłowo założyć maseczkę?

W wielu miejscach – zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w internecie, pojawiają się poradniki dotyczące prawidłowego obchodzenia się z maseczkami. O czym trzeba pamiętać, aby noszenie ich było skuteczne?

  • Przed założeniem maseczki umyj ręce;
  • maseczka powinna dobrze przylegać do twarzy;
  • nie należy dotykać zewnętrznej strony maseczki;
  • zdjęta maseczka powinna od razu trafić do prania (jeśli jest wielokrotnego użytku) lub do śmieci (jeśli jest jednorazowa);
  • do prania należy używać detergentu;
  • maseczki bawełniane wielokrotnego użytku należy dezynfekować piorąc je w wysokiej temperaturze (najlepiej 90*C) lub spryskując alkoholem;
  • bawełnianą maseczkę należy wyprasować żelazkiem o możliwie najwyższej temperaturze;
  • nie należy nosić maseczki, która zrobiła się wilgotna – należy ją wymienić na nową.

Przeczyta także: Ubezpieczenie od koronawirusa

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC