Ubezpieczenia turystyczne

Uszkodzenia na Giewoncie po tragicznej burzy – kiedy trasa na Giewont zostanie otwarta?

5/5 - (4 votes)

Po wydarzeniach z ostatniego czwartku usuwane są szkody, jakie wyrządziła gwałtowna burza. Niestety nie wszystkie da się naprawić – pięcioro ludzi straciło życie. Szlak jest zamknięty dla turystów, trwa wojna o krzyż na szczycie. Kiedy trasa na Giewont znów zostanie otwarta?

Co stało się na trasie na Giewont?

22 sierpnia 2019 roku wydarzyła się największa tragedia, jaką odnotowano w Tatrach. Na jednym z najbardziej popularnych szlaków prowadzących na Giewont miała miejsce katastrofa. Burza, która rozszalała się na trasie spowodowała śmierć czterech Polaków, w tym dwojga dzieci. Jedna osoba zmarła po stronie słowackiej. Ale to nie koniec – 140 innych osób zostało rannych. Wszystkiemu winne są pioruny, które tuż po godzinie 13 uderzyły w górę. Jeden z nich trafił w znajdujący się na szczycie krzyż, po czym zszedł po łańcuchach stanowiących zabezpieczenie dla turystów. Wszyscy znajdujący się w okolicy ludzie zostali porażeni. Niestety to nie jedyny powód obrażeń. Pioruny uderzały także w skały, a te, krusząc się i spadając, raniły turystów. Po polskiej stronie w wyniku tych zdarzeń zmarły cztery osoby, po stronie słowackiej jedna. Około 140 Polaków zostało poszkodowanych, również wielu Słowaków wymagało pomocy medycznej. Do szpitala w Zakopanem jeszcze przez kilka dni zgłaszali się ranni.

Trasa na Giewont – czy dotąd była bezpieczna?

Niestety to miejsce jest szczególne – wyładowania atmosferyczne dość często są tu problemem. A w szczycie sezony to miejsce cieszy się rekordową popularnością, stąd tak wiele osób zostało poszkodowanych. Na szczycie góry znajduje się metalowy krzyż, cała trasa wyposażona jest w łańcuchy – przez to podczas burzy jest tam szczególnie niebezpiecznie.

Jak duże są uszkodzenia trasy na Giewont? Kiedy znów będzie można z niej korzystać?

Trasa na Giewont jest obecnie zamknięta. Remont rozpocznie się dopiero w poniedziałek, jak poinformował Tatrzański Park Narodowy (TPN). Z całej trasy trzeba usunąć rumosz zalegający na szlaku – oderwane kawałki skał zalegają na drodze. Poważnie uszkodzone zostały też kotwy mocujące łańcuchy stanowiące ułatwienie dla wchodzących na górę turystów. Część z nich została całkowicie wyrwana, wiele się poluzowało. Remont szlaku jest zatem konieczny przed ponownym jego otwarciem. Robotnicy pojawią się więc na trasie 2 września. Samą trasę naprawiać będzie firma zewnętrzna, natomiast kotwy i łańcuchy wymieni Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Prace obejmować będą odcinek kilkuset metrów, i jak zapewnia dyrektor TPN Szymon Ziobrowski – nie powinny trwać dłużej niż około dwóch tygodni. 

Prace potrwają na odcinku ok. kilkuset metrów. Nie jest to dużo. Dlatego szacujemy, że zajmie nam to ok. dwóch tygodni. O ile pozwoli nam na to pogoda, o ile nie będzie deszczu i burz.
Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN 

Do czasu zakończenia prac remontowych szlak będzie nieczynny dla turystów. Zamknięto trasę od Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na szczyt.

Komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego

Po tragedii pojawił się komunikat TPN. Po raz kolejny pojawia się w nim informacja o konieczności każdorazowego sprawdzania prognozy pogody przed wyjściem w góry. 

Trasa na Giewont

Trzeba więc unikać przebywania w niebezpiecznych miejscach w czasie, kiedy zachodzi choćby podejrzenie nastąpienia wyładowań atmosferycznych. W górach pogoda zmienia się szybko i nawet niewinny deszcz może okazać się niebezpieczny. 

Bezpieczeństwo w górach

Trzeba także pamiętać, że bezpieczeństwo w górach może zwiększyć odpowiedni strój, przede wszystkim obuwie. Szczególnie latem obserwuje się wiele osób, które z powodu wysokiej temperatury rezygnują ze specjalistycznego obuwia. Jest to jeden z podstawowych błędów turystów, niestety wciąż powtarzany, mimo ostrzeżeń i komunikatów. Nie należy także podróżować górskimi szlakami bez odpowiedniego ubezpieczenia. Dostępne są różne możliwości, także takie, które zadbają o ochronę po przekroczeniu granicy. Trzeba bowiem pamiętać, że w górach jest ona niewidoczna, a po słowackiej stronie tatr ratownictwo górskie jest płatne. O możliwościach dostępnych rozwiązań przeczytasz w artykule: Karta Revolut – nowe możliwości ubezpieczenia za granicą. 

ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC