Zadzwoń teraz:
Ogólne, Ubezpieczenia turystyczne

Koronawirus uderza w turystykę

Tysiące odwołanych wycieczek, przecenione oferty, zamknięte atrakcje turystyczne – to efekt paniki, jaki wywołał w ostatnich dniach koronawirus, który pojawia się w coraz większej ilości miejsc na świecie. Tym razem wiele imprez odwołano we Włoszech – czy turyści odzyskają pieniądze za kupione wycieczki?Czy koronawirus uderza w turystykę?

Odwołane wyjazdy – koronawirus

Główny Inspektor Sanitarny od dawna nie zaleca wyjazdów do Chin oraz Korei Południowej – do grona tych państw dołączyły także Włochy. Ogniska COVID-19 spowodowały, że nie 10 gmin w Lombardii zostało zamkniętych – nie wolno ani ich opuszczać, ani przyjeżdżać na miejsce. Miejsca objęte zakazami:

  • Codogno, 
  • Castiglione d’Adda, 
  • Casalpusterlengo, 
  • Fombio, 
  • Maleo, 
  • Somaglia, 
  • Bertonico, 
  • Terranova dei Passerini, 
  • Castelgerundo, 
  • San Fiorano.

Podobny zakaz obowiązuje w Wenecji Euganejskiej (Vo’ Euganeo – Padwa). Tymczasem to właśnie we Włoszech miało się odbyć w najbliższym czasie wiele ważnych wydarzeń. Z powodu odnotowania przypadków zachorowań nie odbędą się przedstawienia na scenie operowej La Scala, a Giorgio Armani pokazał swoją kolekcję tylko wybranym. 

Wyjazdy na narty także odwołane

Nie tylko wydarzenia kulturalne zostały odwołane. Wiele osób planowało w najbliższym czasie wybrać się na narty w Alpy. Tymczasem zamknięte zostały przejścia drogowe po stronie austriackiej, wstrzymane zostały także pociągi do Włoch. Co zatem z kupionymi już biletami i zrobionymi rezerwacjami?

Problem odwołanych imprez – trudności ze zwróceniem biletów

Osoby, które wykupiły bilety do Włoch z zamiarem udziału w wydarzeniach, które zostały odwołane, mogą mieć spory problem finansowy. Problem mają wszyscy: zarówno podróżujący, jak i biura podróży czy linie lotnicze. Póki co niektóre wyjazdy udaje się zrealizować – jeśli celem są tereny nieobjęte zakazem wjazdu. Ale już dziś planowane są wycieczki, które odbędą się za wiele miesięcy – czy wówczas sytuacja będzie wyglądała tak samo?

Odszkodowanie za odwołanie udziału w imprezie turystycznej

Niestety osoby, które kupiły bilety an odwołane wydarzenia, nie są w najlepszej sytuacji. Choć mogą ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na same bilety – nie otrzymają odszkodowania za wakacje, które przepadły. 

Rezygnacja z imprezy turystycznej odbywa się według reguł opisanych w ustawie o imprezach turystycznych, a więc z potrącaniem kosztów poniesionych przez organizatorów. Rezygnacja bez potrącania tych kosztów jest możliwa „w sytuacji wystąpienia zagrożenia w miejscu docelowym lub bezpośrednim jego sąsiedztwie”, ale źródłem nie mogą być doniesienia medialne lecz oficjalne stanowisko organu państwa, w tym wypadku Ministerstwa Spraw Zagranicznych – mówi Jarosław Kałucki, rzecznik travelplanet.pl

Zwrot kosztów za bilety lotnicze i noclegi w przypadku wyjazdów indywidualnych

Nie wszyscy turyści korzystają z usług biur podróży – wiele osób wybiera się na wakacje samodzielnie. Czy w tym wypadku można odzyskać wydane na bilety pieniądze? To zależy od warunków umowy. Jeśli turysta kupił bilety na przelot tanimi liniami na promocji – szanse na taki scenariusz maleją. Wszystko się zmienia, jeśli to linie lotnicze odwołują lot. Jeśli pojawi się zagrożenie uniemożliwiające realizację połączenia, pieniądze zostaną zwrócone w każdej sytuacji. A co z noclegami? W razie rezygnacji z podróży je także trzeba odwołać – czy możliwe jest odzyskanie wpłaconych środków? Niestety nie zawsze. Wszystko zależy od zapisów w umowie. W wielu przypadkach można odzyskać tylko część wpłaconych pieniędzy. Dużo zależy od tego, z jak dużym wyprzedzeniem rozwiązywana jest umowa. Zwykle największą część pieniędzy można odzyskać, jeśli do terminu rezerwacji pozostało wiele czasu. Najmniejsze szanse na zwrot są w przypadku noclegów, które miały odbyć się niebawem – właściciel nie będzie miał bowiem szans na sprzedanie tych miejsc komuś innemu. 

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji

Niestety choć ubezpieczenie od kosztów rezygnacji w imprezie wydaje się rozwiązaniem – w takiej sytuacji nie będzie pomocne. Nawet bowiem polisa o bardzo szerokim zakresie ochrony nie gwarantuje odszkodowania, gdy przyczyna odwołania jest obiektywna – a więc nie można ubiegać się o świadczenie, gdy wybuchnie epidemia, wojna czy też katastrofa naturalna. Te zdarzenia w każdym przypadku stanowią podstawę do wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

ubezpieczenie turystyczne

Koronawirus uderza w turystykę
5 (100%) 4 glos[y]
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!