Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia na życie

Popularne umowy dodatkowe w ubezpieczeniu na życie

Poważna choroba, długa rehabilitacja czy leczenie szpitalne – w tych i wielu innych przypadkach nieocenioną pomocą finansową będzie polisa na życie. Pod warunkiem, że właściwie dobierzemy do podstawowej – umowy dodatkowe, zwane też rozszerzeniami. To z reguły kilkanaście wariantów, przy czym nie warto decydować się na wszystkie. Zatem na które?

Polisa na życie dla większości osób jest zakupem nieobowiązkowym. A to znaczy, że główny czynnik wyboru stanowi cena, czyli w praktyce wysokość miesięcznej składki. Towarzystwa ubezpieczeniowe kuszą ofertami zaczynającymi się od 30 zł. Jednak, gdy przyjrzeć się bliżej takiej propozycji, okazuje się, że zakres ochrony ubezpieczenia na życie obejmuje tylko… śmierć ubezpieczonego.

Rozszerzenia warte dokupienia

Wspomniana kwota 30 zł wygląda atrakcyjnie, ale polisa z podstawowym zakresem jest mało praktyczna. Śmierć ubezpieczonego to jak najbardziej możliwy scenariusz – wtedy pieniądze z polisy otrzymają uposażeni (bliscy, rodzina). Tymczasem nie każde zdarzenie, jak potrącenie przez samochód czy zachorowanie, kończy się ze skutkiem śmiertelnym.

Dlatego przy zawieraniu umowy z towarzystwem trzeba zmierzyć się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. To dokument, w którym znajdują się wymienione rozszerzenia typu:

  • śmierć w wyniku wypadku komunikacyjnego
  • pobyt w szpitalu,
  • rehabilitacja,
  • przerwa w aktywności zawodowej,
  • medyczne assistance,
  • poważne zachorowanie,
  • zdiagnozowane nowotworu.

Należy pamiętać o tym, że każdy z wymienionych dodatków podnosi cenę polisy. Nie jest to duża różnica – zamiast 30 zł za samą podstawę warto dać drugie tyle i sprawić, że ubezpieczenie na życie będzie miało znacznie szersze zastosowanie.

 

Jak dobrać rozszerzenia, aby były przydatne?

Rozszerzeń może być kilkanaście lub kilkadziesiąt – wszystko zależy od oferty towarzystwa w dokumencie OWU. To również decyzja indywidualna, ponieważ nie wszystkie umowy dodatkowe będą przydatne, np. młoda osoba nie musi obawiać się zdiagnozowania nowotworu, jeśli w jej rodzinie nie stwierdzono podobnych przypadków.

Zamiast narażać się na wysoką składkę (zakres ochrony można modyfikować dopiero w rocznicę umowy polisowej), lepiej jest starannie przemyśleć dostępne rozszerzenia:

  • osoba młoda i aktywna – przyda się pakiet NNW z uwagi na aktywny tryb życia połączony z amatorskim uprawianiem sportu,
  • pracownik biurowy – warto pomyśleć o takich rozszerzeniach jak poważne zachorowanie (w tym choroby cywilizacyjne), leczenie operacyjne, pobyt w szpitalu i niezdolność do wykonywania pracy zarobkowej,
  • senior – istotnym dodatkiem będzie poważne zachorowanie (nowotwór), NNW z uwagi na ryzyko doznania urazów i złamań czy pobyt w szpitalu.

Gdzie znaleźć polisę na życie z dobrymi rozszerzeniami?

Umowy dodatkowe to nie tylko rozszerzenie możliwości polisy, ale także wyłączenia odpowiedzialności, różnego rodzaju ograniczenia kwotowe i procentowe stawiane przez towarzystwa. Aby nie pogubić się w tym nadmiarze informacji, warto na początku obrać drogę na skróty, czyli wykorzystać narzędzia internetu jak ranking ubezpieczeń na życie.

Dopiero na drugim etapie, podczas spotkania z doradcą ubezpieczeniowym wybrać te rozszerzenia, które po ustaleniu zakresu, odpowiedzialności i w końcu ostatecznej ceny za składkę okażą się najkorzystniejsze.

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC