Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia dla firm

OC dla firmy zimą – dlaczego wtedy właśnie jest potrzebne?

Ubezpieczenie firmy jest podstawowym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, choć nie zawsze OC wymagane jest przez przepisy. Brak ochrony może jednak skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi, a na te nie każda firma może sobie pozwolić. Dlaczego OC dla firmy zimą jest szczególnie potrzebne?

Ubezpieczenie OC – co to za polisa?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, czym jest ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest to polisa, która chroni posiadacza przed szkodami, jakie wyrządzi on osobom trzecim. W zależności więc od tego, kto posiada ubezpieczenie, może chronić przed szkodami wyrządzonymi przez dzieci, przed pogryzieniem przypadkowego przechodnia przez psa – lub przed zalaniem sąsiadów w bloku. Ale ubezpieczenie OC może także kupić firma. Wówczas chroniona jest przed konsekwencjami wyrządzonych szkód, czyli na przykład konieczności wypłaty odszkodowania klientom. Ale OC dla firmy zimą przydaje się szczególnie. Bo choć temperatury w większości Polski wciąż są dodatnie – nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się mróz. Co to oznacza dla firmy?

OC dla firmy zimą – przed czym może chronić?

Zimą z dachów zwisają sople zamarzniętej wody, a chodniki są zaśnieżone. Przynajmniej czasami, w niektórych częściach kraju.  A tam, gdzie pojawia się takie niebezpieczeństwo – warto zdecydować się na zakup polisy OC. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że za wszelkie wypadki, które wydarzyły się na terenie należącym do firmy lub na chodniku należącym do posesji – odpowiada właściciel, którym w tym wypadku może być firma. Jeśli spadający z dachu sopel uszkodzi samochód lub przechodzień poślizgnie się na oblodzonym czy zaśnieżonym chodniku – należeć mu się będzie odszkodowanie. Czasem bardzo wysokie. W takich sytuacjach firma może mieć dodatkowe obciążenie finansowe przez wiele lat, jeśli zasądzona zostanie na przykład renta. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej powoduje, że wszelkie koszty związane z wypadkiem pokryje ubezpieczyciel.

Co jeszcze można zyskać dzięki OC?

Ubezpieczenie OC daje gwarancję, że pokryte zostaną wszystkie szkody, jakie powstały z winy właściciela nieruchomości, czyli w tym przypadku firmy. Ale nie jest to jedyną korzyścią płynącą z posiadania ubezpieczenia. OC to także gwarancja, że ubezpieczyciel zajmie się sprawdzeniem, czy wszystkie roszczenia poszkodowanych są zasadne i czy odszkodowanie jest w ogóle należne. Firma posiadająca OC nie musi pokrywać kosztów ani zajmować się organizacją ekspertyz, które mają wskazać winnego zdarzenia. To duże odciążenie, zwłaszcza w sytuacji, gdy codziennej pracy jest dużo. 

Czego nie gwarantuje OC?

Trzeba jednak pamiętać, że posiadanie ubezpieczenia OC nie powoduje, że nie trzeba wykonywać swoich obowiązków i można ryzykować zdrowiem przechodniów. Jeśli bowiem właściciel firmy celowo zaniecha wykonywania potrzebnych czynności, takich jak właśnie odśnieżanie czy usuwanie lodu z dachu, i tym samym dopuści do powstania zdarzenia ubezpieczeniowego, ubezpieczyciel nie zapłaci poszkodowanemu należnej kwoty. W takiej sytuacji sprawca, mimo posiadania polisy, będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. 

Kto potrzebuje ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC jest niezbędne zwłaszcza w takich działalnościach, w których często zdarza się kontakt z klientem w siedzibie firmy. Wypadki zdarzają się bowiem głównie przed sklepem czy lokalami gastronomicznymi. To takie działalności w pierwszej kolejności powinny zadbać o OC.

OC dla firmy zimą

Jakie jeszcze ubezpieczenie powinna mieć firma?

Ubezpieczenie OC to tylko jedna z polis, jaka jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jeśli firma posiada lokal i można ją odwiedzić, oznacza to, że niezbędne jest także ubezpieczenie nieruchomości. Szkoda, jaką poniosą klienci czy kontrahenci – to tylko jeden z powodów, dla których potrzebne mogą okazać się pieniądze. Także w sytuacji, gdy cały majątek firmy spłonie – odszkodowanie z ubezpieczenia może okazać się jedyną możliwością, aby firma wciąż istniała na rynku. 

Przeczytaj także: Ubezpieczenie OC zarządu

Ubezpieczenie OC dla firmy

OC dla firmy zimą – dlaczego wtedy właśnie jest potrzebne?
5 (100%) 4 glos[y]
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!