Apteczka samochodowa – czy będzie obowiązkowa?

Obecne przepisy nakładają na kierowcę obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobom, które zostały poszkodowane w wypadku.  Stoi to w sprzeczności z faktem, że na liście obowiązkowego wyposażenia samochodu nie ma apteczki. Aktualne przepisy uwzględniają tylko potrzebę posiadania gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego. 

Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowa? 

Według zapisów ustawy z dnia 31 grudnia 2002 roku apteczka jest wymagana jedynie w przypadku taksówek, autobusów, samochodów do nauki jazdy oraz samochodów ciężarowych, które przystosowane są do przewozu osób. W związku z tym, że jednak istnieje zapis o obowiązku udzielenia pomocy ofiarom wypadku – zdrowy rozsądek podpowiada, aby w każdym samochodzie znajdowała się apteczka, mimo braku takiego nakazu. Poza tym – dla własnego bezpieczeństwa powinieneś zadbać o jej właściwe wyposażenie. Jest to na tyle istotny problem, że Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego od kwietnia tego roku prowadzi prace nad reformą przepisów w zakresie obowiązujących warunków technicznych oraz niezbędnego wyposażenia samochodów. Trzeba bowiem zaznaczyć, że dla ofiary wypadku najważniejsze są pierwsze cztery minuty po zdarzeniu – brak apteczki może skutecznie uniemożliwić zabezpieczenie podstawowych funkcji życiowych pokrzywdzonego. Tu pojawia się pytanie – czy nawet mając apteczkę pod ręką potrafiłbyś udzielić pomocy?  Kilka wskazówek na ten temat znajdziesz w artykule: Pierwsza pomoc – wypadek samochodowy.Nie zawsze jednak wypadek jest tak poważny, że wymaga pomocy opartej na wiedzy z zakresu pierwszej pomocy – czasem dochodzi jedynie do drobnych skaleczeń i otarć – a wtedy potrzebny jest zwykły plaster i kryzys zostaje zażegnany. Co więc powinno się znajdować w apteczce?  

Apteczka samochodowa – co powinna zawierać? 

Dla wielu osób będzie zaskoczeniem, że apteczka nie musi – a nawet nie powinna – zawierać żadnych leków ani środków do dezynfekcji. Jest tak dlatego, że warunki panujące w samochodzie są bardzo zmienne – nie zapewniają możliwości bezpiecznego przechowywania takich środków medycznych, które wymagają zwykle stałej, dość niskiej temperatury oraz nie są odporne na dużą wilgotność powietrza. Co więc powinno się znaleźć w apteczce? 

  • Bandaże, plastry, gaziki jałowe 

Niezbędny zestaw w sytuacjach, kiedy trzeba zatamować krwotok i opatrzyć ranę.  

  • Chusta trójkątna 

Będzie potrzebna do opatrzenia ran głowy oraz stabilizacji kończyn w przypadku złamań czy skręceń. 

  • Folia termoizolacyjna 

Służy do zabezpieczenia poszkodowanego przed przegrzaniem lub wychłodzeniem organizmu. Wielu kierowców ma problem z jej właściwym używaniem – przypominamy więc: srebrna strona ma właściwości odbijające ciepło – jeśli zależy nam więc aby uchronić rannego przed wychłodzeniem – należy go przykryć srebrną stroną do dołu. Jeśli natomiast koc termiczny ma chronić przed przegrzaniem – trzeba go ułożyć srebrną stroną do góry. 

  • Maska do sztucznego oddychania 

Podczas udzielania pierwszej pomocy najważniejsze jest bezpieczeństwo ratownika – dlatego jeśli wystąpi potrzeba reanimacji – maska jest niezbędna, aby uchronić go przed zarazkami oraz zarażeniem groźną chorobą. 

  • Nożyczki 

Prozaiczny acz niezbędny sprzęt, umożliwiający stworzenie opatrunku odpowiednich rozmiarów. 

  • Rękawiczki 

Potrzebne z tego samego powodu, co maska do sztucznego oddychania.  

  • Instrukcja udzielania pierwszej pomocy 

Może się zdarzyć, że z Twojej apteczki będzie korzystał ktoś inny – niekoniecznie posiadający wiedzę z zakresu tworzenia opatrunków czy reanimacji. Ty również w sytuacji stresowej możesz zapomnieć o niektórych sprawach. Warto więc mieć pod ręką podpowiedź. 

Apteczka obowiązkowa – w czym to pomoże? 

Obowiązek dołączenia apteczki do obowiązkowego wyposażenia samochodu zwiększy bezpieczeństwo na drogach szczególnie tam, gdzie dojazd pogotowia ratunkowego na czas może być utrudniony – czyli przede wszystkim poza terenem zabudowanym. Również w samochodach terenowych, poruszających się po bezdrożach będzie to duże zabezpieczenie – nie wszędzie bowiem będzie się mogła dostać karetka i czas oczekiwania na pomoc wydłuży się o potrzebę pieszego przebycia przez ratowników części trasy. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC