Ogólne, Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Carsharing – co to jest? O czym trzeba wiedzieć wypożyczając auto?

Carsharing jest coraz popularniejszym systemem wspólnego używania samochodów osobowych. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację, zarejestrować kartę kredytową – i już można cieszyć się przejazdem bez konieczności kupowania własnego auta i ponoszenia kosztów jego utrzymania. Czy carsharing ma jakieś wady? Nad czym warto się zastanowić?

Co to jest carsharing? Jak działa usługa?

Usługi carsharingowe prowadzą przedsiębiorstwa, które dysponują flotą pojazdów gotowych do wypożyczenia. Użytkownik może sprawdzić, posiadając odpowiednią aplikację, gdzie znajdują się dostępne samochody. Ta sama aplikacja pozwala zarezerwować wybrany pojazd. Po dojechaniu na miejsce wystarczy zaparkować i zakończyć czas wypożyczenia kliknięciem. Opłata za przejazd pobierana jest z karty kredytowej, którą trzeba zarejestrować przy logowaniu się do systemu. 

Zalety carsharingu

Carsharing posiada wiele niekwestionowanych zalet. Korzystanie z aplikacji i wypożyczanie samochodów tylko na określony czas jest proste i wygodne. Co jeszcze można zyskać?

  • Brak obowiązków

Własne auto to także wiele obowiązków. Trzeba o nie dbać, serwisować, myć, odkurzać… Wszystkie te zadania znikają, jeśli zrezygnuje się z posiadania samochodu na rzecz korzystania z możliwości jego wypożyczania.

  • Spadek wartości

Każdy użytkownik samochodu wie także, że koszt, który poniósł w związku z jego zakupem, nie jest równy kwocie, którą może uzyskać sprzedając auto. Stopień spadku wartości zależy oczywiście od wielu czynników, a przede wszystkim od tego, czy wóz był kupiony jako nowy, w salonie – czy był już używany. Bez względu jednak na rozmiar straty – zawsze ona występuje. O ile nie jest to kolekcjonerski egzemplarz – im starsze auto, tym mniej można uzyskać sprzedając je.

  • Koszty stałe

Właściciele samochodów ponoszą także stałe koszty związane z jego użytkowaniem. W każdym sezonie trzeba wymienić opony, co jakiś czas konieczne jest sprawdzenie poziomu płynów, raz w roku potrzebny jest przegląd. Dochodzi do tego koszt ubezpieczenia OC, które trzeba regularnie odnawiać. Te wszystkie wydatki jednak nie dotyczą użytkowników wypożyczanych samochodów.

  • Brak kredytu i innych zobowiązań finansowych

Wiele samochodów kupowanych jest na kredyt. Chęć posiadania wygodnego auta nie zawsze idzie w parze z posiadaniem sporej ilości gotówki. Normą jest dziś kupowanie na raty, w leasingu czy na kredyt. Tymczasem carshring umożliwia korzystanie z nowoczesnego wozu bez konieczności inwestowania pieniędzy w jego zakup.

  • Duży wybór

Kolejną zaletą carsharingu jest to, że można jeździć takim autem, jakie akurat jest potrzebne. W zależności od potrzeby, można wybrać małą Toyotę Yaris, większą Škodę czy nawet samochód dostawczy. Carsharing - co to jest? O czym trzeba wiedzieć wypożyczając auto?

Carsharing – czy ma jakieś wady?

Niestety mimo dużej ilości zalet, carsharing nie jest rozwiązaniem idealnym i ma także sporo wad. Przede wszystkim przejazd jednego kilometra może okazać się droższy wypożyczonym autem, niż własnym. Poza tym nie zawsze dostępny jest jakiś samochód w okolicy – może się okazać, że trzeba przejść spory kawałek, aby dotrzeć do zarezerwowanego auta. O ile jest dobra pogoda i do przewiezienie nie ma ciężkich rzeczy, które trzeba donieść – nie jest to duży problem. Gorzej, kiedy samochód chce wypożyczyć spieszący się użytkownik. Własne auto zaparkowane jest zwykle pod domem. 

Ubezpieczenie samochodów w carsharingu

Wypożyczane samochody muszą posiadać aktualne ubezpieczenie OC – tego wymagają przepisy. Jednak Autocasco nie jest już obowiązkowe i nie wszystkie firmy świadczące usługi w zakresie carsharingu takie posiadają. Nie zawsze też można dokupić dodatkowe ubezpieczenie. W takiej sytuacji to klient poniesie wszystkie koszty, jeśli samochód wymaga naprawy. Co więcej – nawet polisa OC nie pokryje wszystkich powstałych szkód. Jeśli zdarzy się wypadek, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty świadczenia, jeśli:

  • użytkownik samochodu ucieknie z miejsca wypadku,
  • działa celowo,
  • do wypadku doszło, gdy kierowca był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Jak zabezpieczyć się przed skutkami wypadku wypożyczając samochód?

Przede wszystkim przed skorzystaniem z usługi należy dokładnie przeczytać regulamin. Wynika z niego na przykład, czy samochód posiada Autocasco, co może być kluczową informacją dla klienta. Przed rozpoczęciem jazdy warto także zrobić kilka zdjęć, jeśli na samochodzie widać uszkodzenia oraz sprawdzić, czy nie świecą się żadne kontrolki. Poprzedni użytkownik  mógł bowiem nie zgłosić awarii, zatem zostanie ona przypisana obecnemu.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC