Ubezpieczenia mieszkania

Czy warto ubezpieczyć stary dom? 

W przypadku ubezpieczania wiekowej nieruchomości warto zwrócić uwagę na pojęcie “zużycie techniczne budynku”. Co to jest i jak się je ustala? W jaki sposób wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej? Czy warto ubezpieczyć stary dom? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Co to jest zużycie techniczne budynku?

Aby odpowiedzieć na pytanie czy warto ubezpieczyć stary dom, trzeba przede wszystkim wiedzieć, w jaki sposób ustalana jest wysokość składki i suma ubezpieczenia. Otóż w tym procesie często pojawia się pojęcie zużycie techniczne budynku. Czym ono jest? Co oznacza ten termin? Zużycie techniczne budynku określane jest procentowo. To znaczy, że ocenia się jego stan, jakość użytych do jego budowy materiałów i częstotliwość wykonywania koniecznych prac remontowych. Warto zauważyć, że budowane nieruchomości, podobnie jak wszystkie inne przedmioty, mają swój termin przydatności. Oznacza to, że przewiduje się dla nich okres, w którym będą możliwe do użytkowania. W przypadku budynków murowanych jest to około 150 lat, drewniane obiekty zaś oceniane są na 50 lat użyteczności. Oczywiście nie oznacza to, że po tym czasie nieruchomość należy rozebrać. Ta informacja oznacza tylko, że bez remontu budynek zachowa swoje funkcje przez mniej więcej taki czas. 

Czy okres trwałości obiektów budowlanych można przedłużyć?

Stan techniczny nieruchomości nie musi mieć wiele wspólnego z jej wiekiem. Jeśli remonty przeprowadzane są na czas, bydynek może przez kilkaset lat zachować bardzo dobry stan. Istnieje wiele przypadków, w których zużycie techniczne domu sprzed kilku wieków szacuje się na nie więcej niż 20%. Z kolei wiele mniej wiekowych budynków nadaje się do rozbiórki przez bardzo zły stan techniczny. Zatem wiek nieruchomości nie ma żadnego wpływu na zużycie techniczne, dlatego też ubezpieczenie starego domu może kosztować tyle samo, co nowego budynku.

W jaki sposób zużycie techniczne budynku wpływa na cenę ubezpieczenia?

Wysokość składki ubezpieczeniowej jest bezpośrednio uzależniona od ustalonej sumy ubezpieczenia. Ta zaś oparta jest o wycenę ubezpieczanego obiektu – w tym przypadku nieruchomości. Zatem czy warto ubezpieczyć stary dom? Wynika z tego, że jak najbardziej. Jego wiek bowiem nie ma wpływu n sumę ubezpieczenia. Ustalana jest ona na podstawie szacowanej wartości obiektu. Im lepszy stan techniczny tym jest ona wyższa, ale mniejsze jest ryzyko awarii. Jeśli instalacje są nowe i sprawne – raczej nie wybuchnie z ich powodu pożar. Dlatego ubezpieczyciel za niższą cenę podejmie się ochrony nieruchomości. 

Ubezpieczenie starego domu – jak ustalone zostanie odszkodowanie?

W przypadku ubezpieczeń nieruchomości istnieją dwie metody obliczania sumy ubezpieczenia, a co za tym idzie – wysokości odszkodowania, jakie dostanie właściciel w razie powstania szkody. Jeśli podstawą wyliczenia sumy ubezpieczenia jest wartość odtworzeniowa, właściciel zniszczonego budynku otrzyma świadczenie takiej wysokości, aby możliwe było uzyskanie takiego stanu, w jakim był budynek przed powstaniem szkody. Na ubezpieczeniu nie można się wzbogacić, dlatego dom zostanie odbudowany w takim samym kształcie i rozmiarze, jaki miał przed zniszczeniem. Oczywiście zasada ta nie dotyczy w żadnej mierze elementów instalacji. Szacowane koszty naprawy wezmą pod uwagę aktualne wysokości cen przewodów, przełączników czy rur. Inną możliwością jest zastosowanie w ustalaniu sumy ubezpieczenia wartości rzeczywistej. Jest to sytuacja rzadka i częściej dotyczy wiekowych nieruchomości w złym stanie. W takim przypadku przy wypłacie ubezpieczenia zostanie wzięta pod uwagę cena naprawy zniszczeń i pomnożona przez stopień zniszczenia.

Przykład:

Jeśli szkoda dotyczy zniszczenia w bardzo starym, nieremontowanym obiekcie – np. w skutek pożaru spłonie część pomieszczeń, a zniszczeniu ulegną także instalacje – ubezpieczyciel obliczy koszt naprawy, po czym uzyskaną wartość pomnoży przez stopień zużycia technicznego, który może wynieść na przykład 60%.

Jak znaleźć ubezpieczenie dla starego domu?

Wiek nieruchomości nie ma znaczenia, jednak istotne jest jego zużycie techniczne. W takim przypadku szukając polisy ubezpieczeniowej dla starego domu w złym stanie najlepiej poradzić się agenta ubezpieczeniowego. Pomoże on znaleźć najlepszą ofertę i podpowie, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w danym przypadku.

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC