Ubezpieczenia turystyczne

Dlaczego Polacy nie kupują ubezpieczeń turystycznych?

Z badań wynika, że tylko 42% osób wyjeżdżających na urlop kupuje ubezpieczenie turystyczne. To mniej niż połowa. Dlaczego Polacy nie kupują ubezpieczeń turystycznych? Ich koszt jest zwykle niewielki w porównaniu do ceny wycieczki. W tym kontekście ten wynik zastanawia.

Czy Polacy rzeczywiście nie kupują ubezpieczeń turystycznych? Jak często podróżują bez polisy?

IMAS International to firma zajmująca się badaniami rynku i opinii publicznej. W 2017 roku Towarzystwo Ubezpieczeniowe Europa zleciło jej sprawdzenie, czy Polacy chętniej jeżdżą nad morze czy w góry. Przy okazji okazało się, że mniej niż połowa turystów zamierza się ubezpieczyć. Co ciekawe, znacznie częściej ochronę wykupują osoby podróżujące nad morze niż wielbiciele górskich wędrówek. Dlaczego? z czego wynika tak małe zainteresowanie polisami?

Dlaczego Polacy kupują ubezpieczenia turystyczne?

Aby przyjrzeć się tematowi warto najpierw sprawdzić, czego boją się ci turyści, którzy jednak kupują polisę. Osoby wyjeżdżające w góry mają ku temu więcej powodów:

  • lęk przed wypadkiem w górach;
  • potrzeba zorganizowania akcji ratowniczej;
  • prowadzenie poszukiwań w razie zaginięcia członka wyprawy;
  • transport medyczny.

Z kolei miłośnicy wypoczynku nad morzem, jeśli kupują ubezpieczenie turystyczne, to dlatego, że lęk wzbudza:

  • wypadek podczas korzystania z kąpieli;
  • poparzenia słoneczne i przegrzanie organizmu – konieczność hospitalizacji;
  • transport medyczny;
  • zatrucie i inne zachorowania podczas urlopu.

Trzeba pamiętać, że polisę kupują także osoby podróżujące za granicę. Najczęściej te, które planują długą podróż w nieznane zakątki świata. Ale jest to zupełnie inna, niewielka grupa podróżników. 

Dlaczego Polacy nie kupują ubezpieczeń turystycznych?

Dlaczego zatem tak mały procent respondentów zastanawia się nad zakupem polisy turystycznej? 42% to mniej niż co druga osoba. To naprawdę niewiele. 

  • Ubezpieczenie NFZ

Większość osób zapytanych o to, dlaczego nie kupują ubezpieczeń turystycznych, odpowiada, że powodem jest posiadanie ubezpieczenia NFZ. W przypadku wyjazdów zagranicznych często powołują się także na EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czy jednak taka ochrona wystarczy? Zupełnie nie. Z tego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. O tym, dlaczego taka ochrona nie wystarczy, przeczytasz w artykule: Ile wynoszą koszty leczenia za granicą z EKUZ?

  • Brak świadomości potrzeby ubezpieczenia

Wiele osób także nie kupuje ubezpieczenia turystycznego, gdyż po prostu nie zastanawia się nad jego potrzebą. Urlop zwykle planowany jest z dużym wyprzedzeniem, brane są pod uwagę najmniejsze jego szczegóły, a data wyczekiwana jest przez cały rok. W planach jest staranne zapakowanie walizki, zaplanowanie atrakcji – o ubezpieczeniu zaś zwyczajnie wiele osób zapomina.

  • Mit na temat kosztów ubezpieczenia turystycznego

Wiele osób zapytanych o to, dlaczego nie kupuje ubezpieczenia odpowiada, że jest to niepotrzebny koszt. Niewielu nieubezpieczonych turystów zadaje sobie trud sprawdzenia kosztów posiadania polisy. Te zaś nie są wysokie. Zwłaszcza w porównaniu z ceną całej wycieczki. Ubezpieczenie turystyczne to bowiem często koszt od kilku do kilkunastu złotych za dzień. 

  • Obawa przed wyłączeniami

Na pytanie dlaczego Polacy nie kupują ubezpieczeń turystycznych odpowiedź często jest taka, że ubezpieczyciel i tak nie wypłaci odszkodowania. Oczywiście takie sytuacje się zdarzają, ale wynikają często z braku wiedzy na temat podpisywanej umowy. Wybierając ubezpieczenie turystyczne trzeba poświęcić chwilę na przeanalizowanie jego warunków. Dlatego tak ważne jest czytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). To tam znajdują się wszystkie informacje na temat tego, przed czym chroni polisa, a przed czym nie. Można się także dowiedzieć, jakiej wysokości odszkodowanie uzyska osoba, która poniosła szkodę. W tym dokumencie znajdują się też informacje, jakie zdarzenia są wyłączone z odpowiedzialności ubezpieczyciela. 

Dlaczego Polacy nie kupują ubezpieczeń turystycznych? Jakie są najczęstsze powody nieuzyskania świadczenia skutkujące złą opinią posiadaczy polisy?

  • wypadek spowodowany pod wypływem alkoholu – w takiej sytuacji odszkodowanie zostanie wypłacone tylko tym osobom, które posiadają specjalne rozszerzenie;
  • rezygnacja z podróży – aby otrzymać zwrot części poniesionych kosztów trzeba sprawdzić, czy polisa gwarantuje taką ochronę i w razie potrzeby dokupić rozszerzenie.

Być może większa świadomość i wiedza na temat ubezpieczeń turystycznych sprawi, że polisę będzie kupował prawie każdy podróżnik. 

ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC