Ubezpieczenia turystyczne

Gdzie nie jechać na wakacje? Ostrzeżenia MSZ

Każdy marzy o tym, by wakacje spędzić w jakimś pięknym, egzotycznym miejscu. Nie wszędzie jednak warto pojechać – MSZ wydaje komunikaty, które przestrzegają przed odwiedzaniem niektórych miejsc. Gdzie nie jechać na wakacje w tym roku?

Gdzie nie jechać na wakacje w tym roku? Przed jakimi krajami ostrzega MSZ?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w tym roku szereg ostrzeżeń. Na liście są kraje, do których nie należy jechać bez wyraźnej potrzeby. Choć miejscowości turystyczne zwykle są bezpieczne, nie ma sensu ryzykować. Poza tym warto zauważyć, że terroryzm to nie jedyny powód, dla którego niektóre wyjazdy należy odwołać. Gdzie nie jechać na wakacje w tym roku?

  • Indonezja

W tym kraju najbardziej niebezpiecznie jest w Dżakarcie i na Bali, która jest częstym celem wypraw podróżników. Omijać trzeba też prowincję Środkowe Sulawesi i Papua – tam ryzyko natknięcia się na uzbrojone grupy jest największe. Jako że często dochodzi do starć, w których biorą udział także siły rządowe, lepiej zrezygnować z wyjazdu. Także wschodnia część Sumatry, zniszczona przez tsunami w ubiegłym roku nie jest zalecana jako miejsce wypoczynku urlopowego.

  • Uzbekistan

Co prawda nie ze względu na ryzyko ataków terrorystycznych, ale w Uzbekistanie także należy zachować szczególną ostrożność, jeśli nie zapadła decyzja o rezygnacji z wyjazdu. To miejsce, w którym trwa bezskuteczna walka z kradzieżami. Po ulicach grasują głównie kieszonkowcy, w związku z czym powinny uważać szczególnie kobiety. Z komunikaty MSZ wynika także, że nie powinny one poruszać się samotnie po zmroku. 

  • Szwecja

Nie jest zalecany także wyjazd do Szwecji. Choć to miejsce nie jest kojarzone przez turystów z terroryzmem, wprowadzono tam trzeci stopień zagrożenia. Skala jest pięciostopniowa, a to oznacza, że ryzyko przekracza 50%. Trzeba się także liczyć z obecnością służb porządkowych we wszystkich miejscach użyteczności publicznej, a więc tych, które są chętnie odwiedzane przez turystów. Na liście znajdują się dworce kolejowe, lotniska i wszystkie imprezy masowe. Nie pominięto także galerii handlowych. Zatem nie ma możliwości odwiedzenia Szwecji bez narażania swojego zdrowia i życia i wyjazd najlepiej odłożyć.

  • Francja

Kolejny raz jako niebezpieczne miejsce zostaje wymieniona Francja. Tam jednak zagrożenie terroryzmem ma dopiero drugi poziom, a więc niższy, niż w Szwecji. Ryzyko jednak istnieje. W związku z tym należy się spodziewać utrudnień i wzmożonych kontroli na granicach Państwa. Także w miejscach publicznych pojawiają się funkcjonariusze, apeluje się również o zwracanie uwagi na wszelkie potencjalnie niebezpieczne sytuacje i zgłaszanie ich odpowiednim służbom. 

  • Rumunia

Innego typu niebezpieczeństw można się spodziewać odwiedzając Rumunię. W tym kraju trwa wzmożona, jednak wciąż nie w pełni skuteczna, walka z przestępczością. Zagrożeniem są tu nie tylko kieszonkowcy. Ryzyko dotyczy także utraty przewożonych samochodami produktów – informacje o niebezpieczeństwie dotyczą wszystkich miejsc publicznych czy galerii handlowych, ale także obrzeży miast czy wyjazdów z aglomeracji. Nie znaczy to, że z wykupionej wycieczki należy koniecznie rezygnować, ale wzmożona ostrożność i świadomość miejsc narażonych na rabunki jest absolutną koniecznością. 

  • Republika Zielonego Przylądka

Z tego samego powodu nie jest bezpiecznie w Republice Zielonego Przylądka. Także tutaj zagrożenie przestępczością jest bardzo duże, zdarzają się także napady z bronią. W tym przypadku wszelkie wycieczki poleca się odbywać w zorganizowanych grupach, najlepiej z przewodnikiem. Będzie on najlepiej wiedział, których miejsc należy unikać.

  • Liban

Ten kraj warto zobaczyć, jednak i tu istnieje ryzyko związane z terroryzmem. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwa są wszystkie miejsca kultu religijnego. Tylko na własną odpowiedzialność można także odwiedzać miejsca zgromadzeń publicznych. Choć ocenia się, że jest tu względnie bezpiecznie a ataki nie są wymierzane w turystów, nie należy ignorować ostrzeżeń.

 gdzie nie jechać na wakacje

Gdzie nie jechać na wakacje i jak się zabezpieczyć, jeśli odwiedzenie zagrożonego miejsca jest wielkim marzeniem?

Mając na uwadze znikanie wielu zabytków z mapy świata, nie warto odkładać wyjazdu w nieskończoność. Zagrożenia jednak istnieją. Warto wiedzieć, że w większości ubezpieczeń turystycznych ryzyko związane z terroryzmem znajduje się na liście wyłączeń odpowiedzialności. Oznacza to, że w ten sposób nie można się chronić przed atakami. Ubezpieczenie skuteczne jest jednak w razie utraty bagażu – warto więc zadbać o takie rozszerzenie, ale koniecznie należy sprawdzić, czy odwiedzany kraj jest miejscem, w którym ochrona zadziała w tym zakresie.  

baner ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC