Ubezpieczenie zdrowotne

Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne 

Coraz częściej niestety okazuje się, że usługi oferowane przez NFZ nie spełniają oczekiwań Polaków – ich jakość bywa wątpliwa, a długie kolejki skutecznie odstraszają. Równolegle nasze wymagania dotyczące wszelkich usług rosną – w innych dziedzinach życia firmy prześcigają się w wysokich standardach – nic więc dziwnego, że oczekujemy czegoś innego, niż oferuje Narodowy Fundusz Zdrowia.  

Najlepsze ubezpieczenie zdrowotne 

Dlaczego sektor usług prywatnych jest lepszy od tego publicznego? Na to pytanie bardzo trudno znaleźć odpowiedź i nie to jest dziś naszym celem. Możemy za to łatwo stwierdzić, w jakich kwestiach prywatna opieka medyczna przewyższa NFZ. 

Przede wszystkim krótsze kolejki do specjalistów. W przypadku oczekiwania na wizytę refundowaną przez państwo czas oczekiwania to często wiele miesięcy a w przypadku potrzebnego zabiegu – nawet lat. Sytuacja nie jest lepsza jeśli weźmiemy pod uwagę badania – tutaj także trzeba będzie poczekać. Decydując się na samodzielne pokrycie kosztów takich usług – poczekasz najwyżej kilka dni. Kolejną kwestią jest skierowanie. Tylko w wyjątkowych sytuacjach prywatna placówka będzie go wymagać (jest tak na przykład jeśli chcesz zrobić krzywą cukrową – badanie jest obciążające dla organizmu i nie można go wykonywać na własną rękę). Natomiast wizyta u specjalisty czy badanie krwi – nie wymaga żadnego skierowania, dzięki czemu oszczędzasz czas – nie musisz wcześniej spotkać się z internistą.

 Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne

Ponadto prywatne placówki z reguły są lepiej wyposażone i posiadają nowszy sprzęt. Komercyjne działanie tworzy konkurencję na rynku – zatem firmy walczą o klienta próbując go przyciągnąć na różne sposoby – między innymi właśnie wysokiej jakości sprzętem. To samo dotyczy jakości obsługi i postawy personelu – często spotkasz się z opinią, że idąc do lekarza prywatnie możesz liczyć na milsze traktowanie.  

Decydując się na prywatną opiekę medyczną możesz skorzystać z dwóch wariantów: 

  • ubezpieczenie zdrowotne, 
  • abonament zdrowotny. 

W praktyce obie formy są do siebie bardzo podobne, różnią się tylko nazwą ze względu na przepisy, które dopuszczają możliwość sprzedaży ubezpieczeń jedynie podmiotom posiadającym KNF (licencję organu nadzoru). Sam pakiet usług z punktu widzenia klienta jest taki sam.  

Ubezpieczenie zdrowotne możesz wykupić indywidualnie w Towarzystwie Ubezpieczeń, skorzystać z ubezpieczenia grupowego, jeśli firma, w której pracujesz takie oferuje – lub jeśli posiadasz Ubezpieczenie na Życie – dokupić odpowiedni dodatek. Natomiast decydując się na abonament zdrowotny będziesz korzystać z takich firm jak Enel–Med czy LUX MED. Usługi takich firm także często oferują pracodawcy jako dodatek do wynagrodzenia.  

Bez względu na to, jakiego wyboru dokonasz – sprawdź koniecznie, co zawarte jest w umowie. Jeśli wybierasz ubezpieczenie – przeczytaj OWU. W obu przypadkach zwróć uwagę na: 

  • zakres pakietu – czyli jakiego rodzaju usługi i w jakiej ilości obejmuje umowa, 
  • ilość placówek medycznych, z których na jej mocy możesz korzystać, 
  • wyłączenia odpowiedzialności. 

Pamiętaj także, że zakup prywatnej polisy zdrowotnej nie zastępuje w pełni usług NFZ – większość prywatnie zawartych umów nie będzie pomocna jeśli konieczny będzie pobyt w szpitalu czy pomoc pogotowia ratunkowego. 

Ubezpieczenie na życie

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!