Ubezpieczenia OC

Jak długo można się ubiegać o odszkodowanie z polisy OC?

Kolizja na drodze zdarza się zwykle w najmniej odpowiednim momencie i bardzo komplikuje dzień. Nagle trzeba zmienić plany, odwołać spotkanie, zorganizować zastępstwo… W tym chaosie niewiele czasu pozostaje na dopilnowanie formalności. Na szczęście nie wszystko trzeba zorganizować natychmiast. Jak długo można się ubiegać o odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku? Warto wiedzieć, że to jedna z tych spraw, które mogą poczekać.

Kiedy roszczenia względem ubezpieczyciela się przedawniają?

W przypadku zwykłej kolizji drogowej, od momentu stwierdzenia szkody poszkodowany ma aż trzy lata, aby ubiegać się o odszkodowanie. Istotny jest więc moment, od którego należy liczyć bieg przedawnienia. Naprawa szkody trwa bowiem zwykle długo, a poszkodowany ma prawo odwoływać się od decyzji ubezpieczyciela. Warto więc wiedzieć, że trzyletni termin liczony jest od dnia, w którym wydana została ostateczna decyzja firmy ubezpieczeniowej.

Czy roszczenia względem ubezpieczyciela zawsze przedawniają się po trzech latach? Kiedy obowiązuje dłuższy termin?

Kodeks cywilny zawiera informacje, które mówią o tym, że roszczenia poszkodowanego mogą się nie przedawnić znacznie dłużej. Jest tak w przypadku, kiedy powstała szkoda jest wynikiem przestępstwa. Od 10 sierpnia 2007 roku na zgłoszenie roszczeń jest aż dwadzieścia lat. Ale termin ten był wydłużony także przed zmianą przepisów. Wynosił bowiem wcześniej dziesięć lat. Co jednak zrobić, gdy sprawca przestępstwa pozostaje nieznany? Również w takiej sytuacji przedawnienie następuje dopiero po dwudziestu latach od powstania szkody, jednak poszkodowany swoje żądania wysuwa wobec Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Kiedy jeszcze termin przedawnienia jest inny niż trzy lata? Jak długo można się ubiegać o odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku?

Ustawodawca zadbał także o małoletnie ofiary wypadków komunikacyjnych. W ich przypadku nie obwiązuje trzyletni termin przedawnienia. O odszkodowanie można się bowiem ubiegać aż dwa lata po uzyskaniu pełnoletności, co w praktyce może trwać wiele lat. Trzeba także wiedzieć, że w niektórych przypadkach bieg przedawnienia ulega wstrzymaniu.  Do takich zdarzeń należą:

  • działanie poszkodowanego w stosunku do sądu powszechnego,
  • działanie poszkodowanego w stosunku do sądu polubownego,
  • działanie poszkodowanego w stosunku do komornika,
  • rozpoczęcie mediacji,
  • uznanie zobowiązania przez sprawcę,
  • zgłoszenie roszczenia do ubezpieczyciela i otrzymanie decyzji.

We wszystkich tych przypadkach, po zakończeniu sprawy termin przedawnienia zaczyna się od początku. W praktyce zatem rzadko dochodzi do sytuacji, gdy faktycznie trwa on trzy lata.  

Czy warto czekać z roszczeniem wobec ubezpieczyciela?

Choć termin przedawnienia jest długi, nie warto zwlekać z roszczeniem wobec ubezpieczyciela sprawcy. Warto zdać sobie sprawę z faktu, że każde odwołanie i wydanie decyzji, dotyczącej wysokości odszkodowania, poparte jest faktami. A więc rzeczywistymi uszkodzeniami, przebiegiem zdarzenia. Te zaś po kilku miesiącach czy latach – mogą być trudne do określenia. Najrozsądniej jest zatem zgłosić swoje roszczenia w czasie, kiedy sytuacja jest niedawna i szczegóły zdarzenia nie zostały jeszcze zapomniane. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC