Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Jak zachować bezpieczeństwo na autostradzie?

W Polsce powstaje coraz więcej autostrad i dróg szybkiego ruchu. Wydawać by się mogło, że jazda po nich powinna być prosta i przyjemna. Jednak aby tak było, trzeba znać kilka zasad pozwalających na zachowanie bezpieczeństwa przy dość dużej dozwolonej prędkości. O czym zatem trzeba pamiętać? Jak zachować bezpieczeństwo na autostradzie?

Jak zachować bezpieczeństwo na autostradzie i drodze szybkiego ruchu? O jakich zasadach trzeba pamiętać?

Jazda po autostradzie czy drodze szybkiego ruchu na pozór wydaje się prosta. Dobra jakość nawierzchni, jasne oznaczenia – to wszystko powinno sprawiać, że nie pojawią się żadne problemy. Tymczasem wiele osób nie potrafi się właściwie zachować na takiej drodze. Przede wszystkim statystyki mówią, że większość kierowców przekracza dozwoloną prędkość. Ale prawdą jest, że to nie nadmierna szybkość jest powodem większości wypadków.

bezpieczeństwo na autostradzie

Osoba, która dopiero niedawno zdobyła prawo jazdy, nie potrafi poruszać się po autostradzie. To opinia większości kierowców korzystających z takich dróg. Ale nie ma w tym nic dziwnego – egzamin przeprowadzany jest w mieście i na umiejętnościach potrzebnych do jego zaliczenia chcą się skupiać kursanci. W programie kursu jest co prawda przewidzianych kilka godzin za miastem, ale osoby przygotowujące się do egzaminu niechętnie je wykorzystują. Te umiejętności nie przydadzą się bowiem na egzaminie, a niełatwo go przecież zdać. Tymczasem korzystanie z dróg szybkiego ruchu to konieczność niemal każdego kierowcy, warto więc wiedzieć, jak zachować bezpieczeństwo na autostradzie. 

  • Pas dojazdowy

Pierwszy problem, jaki mają kierowcy, to włączenie się do ruchu. Do pomocy w tym manewrze służy pas rozbiegowy – jednak często można zaobserwować niewłaściwe z niego korzystanie. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że auta na autostradzie jadą z dużą prędkością i włączanie się do ruchu nie powinno zmuszać ich do hamowania. Dlatego pas rozbiegowy służy do zwiększenia prędkości samochodu i płynne włączenie się do ruchu. Zdarza się, że kierowcy zatrzymują się na jego końcu i czekają na wystarczająco dużą lukę pomiędzy pojazdami. Jest to oczywiście lepsze rozwiązanie niż stworzenie zagrożenia przez zmianę pasa wtedy, gdy nie ma na to miejsca – najwłaściwsze jest jednak nabranie na tym dodatkowym pasie właściwej prędkości.

  • Gwałtowne manewry

Nie należy też zbyt gwałtownie zmieniać pasa ani zmieniać prędkości. Trzeba nauczyć się właściwie  oceniać, ile miejsca potrzeba, żeby na przykład wyprzedzić inny samochód. Jeśli zjeżdżając na stację benzynową kierowca zmusi inny samochód do gwałtownego hamowania, może to być uznane za stworzenie zagrożenia i ukarane mandatem do 500 zł. Zwłaszcza, jeśli przed chwilą ten pojazd wyprzedzil. Warto uważać więc na takie sytuacje. 

  • Lewy pas

Wielu kierowców zapomina, że lewy pas służy do wyprzedzania. Nie należy zatem jechać nim przez całą drogę, nawet jeśli utrzymuje się maksymalną prędkość. Jeśli na prawym pasie jest wolne miejsce – należy zjechać. 

  • Warunki pogodowe

Warto też mieć na uwadze, że na autostradzie można, ale nie trzeba jechać z prędkością 140 km/h. Jeśli widoczność jest niewielka przez mgłę lub nawierzchnia drogi jest śliska, bezwzględnie należy zwolnić do takiej prędkości, przy jakiej możliwe jest całkowite panowanie nad samochodem. 

  • Awaria

Jak zachować bezpieczeństwo na autostradzie, gdy zdarzy się awaria lub zabraknie paliwa? Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie należy zatrzymywać samochodu na pasie ruchu. Służy do tego pas awaryjny. Pasażerowie natomiast powinni możliwie szybko dostać się za barierki i tam poczekać na pomoc. 100 m za samochodem należy ustawić trójkąt ostrzegawczy – ale jeśli to możliwe, należy go przenieść w kamizelce odblaskowej, idąc także za barierkami. Wypadków z udziałem zatrzymanych awaryjnie samochodów jest niestety bardzo dużo. bezpieczeństwo na autostradzie

  • Korytarz życia

Od kilku lat promowane jest tworzenie korytarza życia. Jest to dodatkowe miejsce wygospodarowane z pasów ruchu, którym może przejechać karetka czy straż pożarna. Trzeba pamiętać, że wozy ratunkowe są duże i nie jest możliwe, aby jechały pasem awaryjnym. Zwłaszcza, że często znajdują się na nim przeszkody w postaci przebitych opon czy innych zgubionych przedmiotów. Dlatego apeluje się do kierowców, aby użytkownicy lewego pasa zjechali możliwie do lewej krawędzi drogi, natomiast pozostałe osoby – do prawej. W ten sposób tworzy się przejazd środkiem drogi, nazywany korytarzem życia. 

Jak zachować bezpieczeństwo na autostradzie? Jak nauczyć się jeździć drogimi szybkiego ruchu?

Najlepiej, mimo zdanego egzaminu, na początku zabierać ze sobą doświadczonego kierowcę. Będzie on mógł podpowiedzieć, co należy zrobić, aby zachować bezpieczeństwo. Warto też mieć wykupione dobre ubezpieczenie Autocasco. W razie problemów na drodze można wówczas mieć pewność, że pomoc przyjedzie szybko i zagrożenie wynikające z oczekiwania na przykład na lawetę – zmaleje.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC