Ubezpieczenia OC

Jak założyć warsztat samoobsługowy?

Warsztaty samoobsługowe w europejskich krajach są już codziennością, ale w Polsce wciąż najczęściej odwiedzają je mechanicy, którzy nie mają dostępu do potrzebnego sprzętu po godzinach pracy. Czy jest to zatem nisza na ryku, którą warto wypełnić szukając pomysłu na biznes? Czy otwarcie takiego miejsca się opłaca?

Warsztat samoobsługowy – jak założyć taki biznes?

Prowadzenie tradycyjnego warsztatu samochodowego w dzisiejszych czasach to duże wyzwanie – problem z zatrudnieniem odpowiednich pracowników to powód zamknięcia niejednej firmy. A samochodów przybywa i naprawy wciąż są pożądaną usługą. Czy rozwiązaniem tego problemu jest powstanie większej ilości warsztatów samochodowych? W pewnej mierze tak, bo choć minęły już czasy, w których posiadanie auta wiązało się z potrzebą posiadania wiedzy z zakresu mechaniki, wciąż wiele rzeczy można zrobić przy samochodzie we własnym zakresie. W zależności od umiejętności można poprzestać na wymianie płynów lub też samodzielnie dokonywać prostych napraw. Jednak wiele osób, które chętnie podjęłoby się tego zadania, nie posiada niezbędnych narzędzi i przystosowanego miejsca, wyposażonego w kanał lub podnośnik. Mogłoby się zatem wydawać, że stworzenie miejsca, w którym nie ma potrzeby zatrudniania wielu wykwalifikowanych mechaników, a jednocześnie można zarabiać na naprawach – jest idealnym rozwiązaniem. Czy tak jest naprawdę? Otóż jak każdy biznes – tak i ten ma swoje minusy. Przede wszystkim trzeba znaleźć odpowiednią lokalizację. Najlepiej omijać dzielnice willowe – tam właściciele drogich samochodów zwykle nie mają czasu na samodzielne naprawy, a także ilość osób zamieszkujących takie tereny jest stosunkowo niewielka. Lepszym pomysłem jest zatem wybranie blokowiska. Niestety, najlepsze lokalizacje są zwykle także najbardziej kosztowne. Jest to pierwszy duży wydatek z jakim się spotkasz, chcąc rozpocząć takie przedsięwzięcie. Kolejnym jest duży koszt wyposażenia warsztatu – kliencie będą oczekiwać dobrej jakości sprzętu, musisz się także liczyć z potrzebą częstego serwisowania i uzupełniania braków w narzędziach. Niewielki koszt korzystania z warsztatu powoduje, że bardzo drogie podnośniki będą się amortyzować długo. Wiele tego typu serwisów oferuje dodatkowe usługi, aby podnieść zarobki – można zatem udostępniać myjnię czy wymianę opon – jednak im szersza oferta tym więcej osób potrzeba do obsługi punktu. Nie można także zapominać o tym, że w większości samoobsługowych warsztatów mimo wszystko można skorzystać z usług doświadczonego mechanika – chcąc więc założyć taki biznes musisz uwzględnić także tę potrzebę. Ale jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na rozpoczęcie działalności – pozostaje Ci zarejestrować firmę. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w artykule: Jak założyć działalność gospodarczą?

Jak założyć warsztat samoobsługowy?

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC