Ubezpieczenia turystyczne

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia z ubezpieczenia turystycznego?

Wyjazd urlopowy wiąże się nie tylko z koniecznością właściwego zapakowania walizki i zaplanowania podróży. To także konieczność znalezienia odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek choroby za granicą czy potrzeby zorganizowania akcji ratowniczej w górach. Czy każda polisa turystyczna to zapewni? Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia? Sprawdź, jak zabezpieczyć się skutecznie!

Czy wiesz kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia? Nie każde ubezpieczenie turystyczne zapewnia pełną ochronę!

Ubezpieczenie turystyczne ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo w nagłych wypadkach podczas podróży. Konieczność dodatkowego finansowania może nastąpić z różnych przyczyn. Czasem jest to choroba i konieczność pobytu w szpitalu za granicą. Zdarzają się także wypadki, które przerywają urlop i nie pozwalają wrócić do pracy. Także pomoc ratowników w górach nie zawsze jest bezpłatna. Wszystkie te sytuacje wymagają pokrycia dużych kosztów, które nie są zaplanowane w budżecie wycieczki – dlatego zabezpieczeniem ma być polisa turystyczna. Warto jednak wiedzieć kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia. Czasem aby przykrej niespodzianki uniknąć wystarczy wybrać odpowiednie rozszerzenia, ale nie zawsze jest to możliwe. Istnieją sytuacje, przed którymi nie chroni żadne ubezpieczenie. 

Sytuacje, kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia

Istnieją trzy grupy zdarzeń, w których ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania:

  • odmowa wypłaty świadczenia z powodu niedopełnienia formalności przez ubezpieczonego;
  • brak odpowiedniego rozszerzenia, w skutek czego zdarzenie nie jest objęte ochroną;
  • wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. 

Pierwszym dwóm powodom, dla których ubezpieczyciel odmówi wypłaty środków, można zapobiec. Na trzecią ubezpieczony nie ma wpływu – warto jednak wiedzieć, które zdarzenia nie podlegają ochronie ubezpieczeniowej.

Odmowa wypłaty odszkodowania z powodu niedopełnienia obowiązków przez ubezpieczonego

Wbrew pozorom często dochodzi do sytuacji, w której ubezpieczony nie może otrzymać świadczenia, mimo że zdarzenie nie jest wyłączone z odpowiedzialności firmy. Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia z winy ubezpieczonego?

  • Niedotrzymanie terminów wskazanych w umowie

Najczęstszą przyczyną odmowy wypłaty świadczenia jest przegapienie terminu, w którym należy zgłosić wystąpienie szkody. Jest ona wskazana w umowie. Może to być 24 godziny, podczas których należy powiadomić o zdarzeniu centrum alarmowe – taki termin przewiduje między innymi AXA. Jeśli ubezpieczenie obejmuje wyjazd zagraniczny, najczęściej możliwe jest zgłoszenie szkody dopiero po powrocie do Polski, zwykle jest na to siedem dni. Jednak koniecznie należy sprawdzić, jaki termin dopuszcza ubezpieczyciel – informacje na ten temat znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

  • Brak dokumentów

Jeśli ubezpieczyciel ma zwrócić poniesione przez ubezpieczonego koszty (mogą być to na przykład wydatki związane z leczeniem, kradzieżą ubezpieczonego sprzętu, zgubieniem bagażu czy też opóźnieniem lotu), należy przedstawić niezbędne rachunki. Brak dowodu zapłaty uniemożliwia ubieganie się o zwrot.

  • Złamanie prawa

Powodem, dla którego ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia, może być także sytuacja, gdy do zdarzenia doszło podczas czynu łamiącego przepisy. 

Sytuacji, kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia, w niektórych przypadkach można uniknąć!

Warto także dokładnie sprawdzać warunki podpisywanej umowy. W niektórych przypadkach, które nie są objęte ochroną ubezpieczeniową, możliwe jest dokupienie dodatkowej umowy. Do takich sytuacji należą z pewnością wszelkie wypadki, do których doszło, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu. Jest to podstawa do odmowy wypłaty odszkodowania, jednak możliwe jest kupienie polisy z klauzulą alkoholową. Wówczas dzięki nieznacznie wyższej składce, można liczyć na wypłatę świadczenia także w takiej sytuacji.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia z powodu wyłączenia odpowiedzialności?

Warto także wiedzieć, jakie zdarzenia nie są objęte ochroną ubezpieczeniową i nie jest możliwe dokupienie rozszerzenia zmieniającego tę sytuację. Wszystkie takie sytuacje są wyszczególnione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) i mogą nieznacznie różnić się między sobą w przypadku polis oferowanych przez różne firmy. Przeważnie na liście znajdują się:

  • zdarzenia, do których doszło w skutek działań wojennych;
  • skutki ataków terrorystycznych;
  • szkody wyrządzone ubezpieczonemu podczas protestów czy zamieszek;
  • zdarzenia będące skutkiem klęski żywiołowej.

Istnieją także inne, bardziej prozaiczne powody, dla których ubezpieczony nie otrzyma świadczenia. Stanie się tak na przykład wówczas, gdy suma ubezpieczenia nie wystarczy na pokrycie szkody lub gdy polisa przewiduje franczyzę, a szkoda nie przekroczy ustalonego progu. Więcej o tym typie ubezpieczenia przeczytasz w Słowniku Ubezpieczeniowym. 

ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC