Ogólne

Klimatyzacja w pracy – do czego masz prawo w upalne dni?

Nadeszły upały, a wraz z nimi spadł komfort pracy w wielu miejscach. Co mówi Kodeks pracy o wykonywaniu obowiązków w gorące dni? Czy klimatyzacja w pracy to obowiązek pracodawcy? Jak wpływa na zdrowie pracowników? 

Klimatyzacja w pracy – czy praca w upalne dni oznacza dodatkowe prawa dla pracownika? Czy wystarczy klimatyzacja?

Praca w upale może być poważnym problemem i zagrożeniem dla zdrowia. Ale czy klimatyzacja rozwiązuje wszystkie problemy? Czy pracodawca, który zapewnia do niej dostęp mimo wszystko ma dodatkowe obowiązki podczas wysokich temperatur? Sprawdzamy!

W przypadku niskich temperatur sprawa jest jasna. Kodeks pracy jednoznacznie podaje, jaka temperatura jest wymagana, aby miejsce pracy spełniało warunki do wykonywania obowiązków. Oczywiście są stanowiska, takie jak na przykład chłodnie, w których z natury jest bardzo zimno i wymaga tego proces produkcyjny, ale wszędzie indziej wystarczy 14*C. Wszędzie – oprócz biur. W tych bowiem wymagane jest utrzymywanie temperatury nie spadającej poniżej 18*C. Co jednak przepisy mówią o upałach?

Czy w czasie upałów klimatyzacja w pracy jest obowiązkowa?

Rodzi się pytanie, czy pracodawca ma obowiązek zapewnić klimatyzację podczas wysokich, letnich temperatur. Okazuje się, że przepisy dotyczące upałów są mniej restrykcyjne. Nie można zaprzestać wykonywania obowiązków powołując się na gorąc. Być może przepisy zmienią się w przyszłości,. Wszak lata są coraz gorętsze. Narazie jednak podczas upałów pracodawca ma bezwzględny obowiązek jedynie do zapewnienia pracownikom napojów. Konieczność ta występuje zawsze wtedy, gdy praca przebiega na świeżym powietrzu a temperatura przekracza 25*C. Taki obowiązek pracodawca ma także w przypadku pracowników biurowych, jednak w pomieszczeniach temperatura musi być wyższa niż 28*C. Nie ma też wskazań, jakiego rodzaju mają to być napoje. Pracodawca może zapewnić wodę, ale również sok czy cola spełniają to wymaganie.

Klimatyzacja w pracy nie jest obowiązkowa, ale stały dostęp do napojów już tak!

Pewnym utrudnieniem może być dla pracodawcy fakt, że do napojów musi on zapewnić stały dostęp. Oznacza to, że nie wystarczy o określonych godzinach rozdawać soczki z rurką. Pracownik ma prawo do nieprzerwanego dostępu do napojów. Jednak już instalacja klimatyzacji jest zupełnie dobrowolna. Jest to rozwiązanie coraz bardziej powszechne i właściciele firm zdają sobie sprawę, że wydajność pracowników w upale spada. Dlatego coraz więcej firm wyposaża biura w urządzenia chłodzące powietrze. Nie jest to jednak obowiązek, a jedynie dobra wola pracodawców. 

W jakich miejscach klimatyzacja w pracy jest obowiązkowa?

Istnieją jednak także od tej reguły wyjątki. W niektórych miejscach dostęp do klimatyzowanego pomieszczenia, w którym utrzymywana jest niższa temperatura, jest prawnie ustanowiony. Są to miejsca, gdzie ze względu na proces produkcyjny jest bardzo gorąco. Do takich z pewnością należą różnego rodzaju huty.

Czy klimatyzacja w pracy jest zdrowa?

Pracownicy, których firmy zapewniają jednak klimatyzację w biurach, są zwykle z tego faktu bardzo zadowoleni. Czy jednak słusznie? Okazuje się, że nie zawsze. Klimatyzacja bywa bowiem powodem problemów zdrowotnych. Przede wszystkim należą do nich:

  • Problemy ze skórą

Długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach powoduje przesuszenie skóry. Suche i chłodne powietrze nie wpływa na nią bowiem korzystnie. Problem nie byłby może ogromny, gdyby nie fakt, że dotyczy także oczu. Te zaś mogą piec i boleć. Dla osób pracujących na przykład przy komputerze może być to dużym problemem.

  • Drogi oddechowe

Kolejnym, znacznie poważniejszym problemem jest  zanikowy nieżyt górnych dróg oddechowych, który często dotyka osoby długo przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja u specjalisty. Na szczęście duże firmy, które zwykle zapewniają pracownikom klimatyzację w pomieszczeniach biurowych, często oferują także ubezpieczenia grupowe i dostęp do prywatnej opieki medycznej. Dzięki temu wizyta u odpowiedniego lekarza jest znacznie mniejszym wyzwaniem.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC