Ubezpieczenia mieszkania

Klucz za dług przy kredycie hipotecznym – kiedy i czy warto skorzystać?

Popularne w Stanach Zjednoczonych od wielu lat rozwiązanie, które pozwala przekazać kredytodawcy nieruchomość w zamian za zwolnienie z zobowiązań, ma się niebawem pojawić także na polskim rynku. Czy dla Polaków jest to atrakcyjna propozycja? Kto będzie mógł skorzystać z takiego rozwiązania? 

Kredyt hipoteczny – Klucz za dług 

Większość nieruchomości – zarówno domów jak i mieszkań – jest w Polsce kupowanych na kredyt. W związku z tym, że jego spłata to ogromne zobowiązanie finansowe na długie lata, osoby, które decydują się na takie rozwiązanie, szukają możliwości zabezpieczeń w postaci ubezpieczenia na wypadek utraty pracy, choroby czy śmierci. Ochronie powinna podlegać także sama nieruchomość – jej utrata w wyniku na przykład pożaru to często szkoda niemożliwa do odrobienia. (Najtańszą ochronę można wybrać korzystając z kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości).Ponadto obawą, jaką budzi pomysł z zaciągnięciem kredytu, jest przede wszystkim trudność z jego spłaceniem – jest to zobowiązanie tak długie, że trudno przewidzieć, czy rata będzie wciąż kosztem możliwym do opłacenia także za dziesięć lat. Zwłaszcza, że większość kredytów udzielana jest zmienną stopą procentową. W związku z tym możliwość spłaty jest łatwa do przewidzenia w najbliższym czasie – ale w dalekiej przyszłości pozostaje niewiadomą. Czy zatem opcja przekazania nieruchomości na rzecz kredytodawcy  w zamian za zamknięcie kredytu byłoby satysfakcjonującą ofertą dla osób obawiających się o brak możliwości spłaty zobowiązań? Na pozór tak, ale okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. 

Klucz za dług – dla kogo przeznaczona jest oferta? 

Mimo, że wiele osób jest zainteresowanych taką ofertą – nie może być ona przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców. Przede wszystkim taka forma kredytu wymagałaby stałej stopy oprocentowania. Dla klienta oznacza to bezpieczeństwo i gwarancję, że rata kredytu się nie zmieni. Każdy medal ma jednak dwie strony – także w tym przypadku nowa propozycja Komisji Nadzoru Finansowego ma nie tylko same korzyści. Przede wszystkim ograniczeniem dostępności takiego rozwiązania jest: 

  • wyższy koszt kredytu – według szacunków różnica w koszcie udzielenia kredytu będzie znaczna, 
  • wymagane wysokie zarobki – aby skorzystać z takiej możliwości należy wykazać, że wnioskujący osiąga miesięcznie większy przychód, niż średnia w regionie, w którym mieszka, 
  • wysoki wkład własny – aby zdecydować się na takie rozwiązanie należy wpłacić ponad 30% wkładu własnego,  w przypadku tradycyjnych kredytów jest to około 20%. 

Okazuje się, że korzystanie z takiej możliwości kredytowania nie jest zatem ofertą dla wszystkich, a jedynie dla tej części osób, które są w stanie spełnić powyższe warunki. Oznacza to, że zdecydowana większość kredytobiorców w razie problemów ze spłatą będzie  sięgać po powszechne dotąd metody, a więc sprzedaż mieszkania i przeznaczenie uzyskanych pieniędzy na spłatę zadłużenia – lub zaciągnięcie kolejnego kredytu na spłatę obecnego.  

ubezpieczeine mieszkania

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC