Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Oświadczenie sprawcy kolizji – co powinno zawierać?

Kolizja drogowa nie musi być poważnym wypadkiem, aby powstała w jej wyniku duża szkoda. Jeśli nie jesteś winny zdarzenia, otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy. Powinno ono pokryć konieczność przeprowadzenia wszystkich napraw. Czy zawsze jednak wypłacona kwota jest satysfakcjonująca? Co zrobić, aby uzyskać odszkodowanie? Przede wszystkim potrzebne jest oświadczenie sprawcy kolizji. Co to za dokument i jak go sporządzić?


Kiedy potrzebne jest oświadczenie sprawcy kolizji?

Oświadczenie sprawcy kolizji to dokument, który potrzebny jest do uzyskania wypłaty świadczenia z polisy OC sprawcy zdarzenia. Powstanie szkody to jednak konieczność wykonania wielu czynności, które pozwolą na jej skuteczne usunięcie. Choć uzyskanie oświadczenia sprawcy kolizji jest niezbędnym elementem postępowania, sam dokument nie wystarczy. O czym trzeba pamiętać, gdy na drodze dojdzie do kolizji?

  • Zabezpieczenie miejsca wypadku

Przede wszystkim, aby sprawa skończyła się pomyślnie, trzeba zadbać o bezpieczeństwo uczestników zdarzenia. Nie zawsze powstanie szkody jest wynikiem poważnego wypadku. Czasem to tylko niewielkie uszkodzenie, które nie uniemożliwia dalszego przemieszczania się samochodu. W takiej sytuacji wystarczy, że uczestnicy wypadku zjadą na pobocze lub ustawią się w innym bezpiecznym miejscu. Ważne, aby nie tarasować i nie utrudniać dalszego ruchu drogowego. Jeśli pasażerowie są bezpieczni, a samochody nie przeszkadzają innym kierowcom, można rozpocząć procedurę naprawy szkody i uzyskanie oświadczenia sprawcy kolizji.

  • Wezwanie policji

Wezwanie policji jest potrzebne tylko wtedy, kiedy sprawca zdarzenia nie chce wziąć za nie odpowiedzialności, a tym samym niemożliwe jest wyegzekwowanie oświadczenia sprawcy kolizji. Jeśli nie przyznaje się on do winy, a szkoda jest zbyt duża, aby machnąć na nią ręką, potrzebne będzie wsparcie funkcjonariuszy. Pomogą oni określić z czyjej winy doszło do zdarzenia.

  • Ustalenie winy

Jeśli natomiast wina jest ewidentna i sprawca nie uchyla się od odpowiedzialności, strony zgodnie określą powód wystąpienia zdarzenia. Nie jest to bez znaczenia, to bowiem ubezpieczyciel sprawcy będzie musiał wypłacić odszkodowanie osobie, która ucierpiała w wypadku. Mimo że dzięki temu uniknie ona ponoszenia kosztów rekompensaty za powstałe szkody, nie będzie to bez wpływu na jej finanse. Zarejestrowanie szkody jako powstałej z winy kierowcy oznacza, że utraci on zniżki za bezszkodową jazdę. Jeśli wysokość wypłaconego świadczenia będzie duża – trzeba liczyć się z tym, że konieczne będzie zbieranie ich od początku. Jeśli sprawca przyznaje się do winy, musi także sporządzić oświadczenie sprawcy kolizji.

Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji?

Oświadczenie sprawcy kolizji jest pisemnym potwierdzeniem, ze osoba, która spowodowała powstanie szkody, bierze za nią odpowiedzialność i przyznaje się do winy. Nie wystarczy jednak ustne potwierdzenie – trzeba sporządzić dokument na piśmie. Nie jest to trudne. Oświadczenie sprawcy kolizji powinno bowiem zawierać:

  • dane osobowe sprawcy;
  • dane adresowe poszkodowanego;
  • informacje dotyczące prawa jazdy sprawcy (kategorię, numer, datę wydania dokumentu oraz określenie organu, który go wydał);
  • dokładne określenie miejsca i czasu zdarzenia;
  • dane pojazdów biorących udział w kolizji;
  • informacje dotyczące posiadanego przez sprawcę obowiązkowego ubezpieczenia OC (numer polisy, zakład ubezpieczeń);
  • informacje dotyczące powstałych szkód (do oświadczenia można dołączyć rysunki, które ułatwią identyfikację zniszczeń);
  • opis zdarzenia;
  • lista świadków, jeśli tacy istnieją;
  • dane kontaktowe ww. świadków;
  • podpis sprawcy i poszkodowanego.

Oświadczenie sprawcy kolizji

 

Oświadczenie sprawcy kolizji – jak sprawdzić, czy dane są prawdziwe?

Do uzyskania odszkodowania najistotniejszą informacją będzie określenie numeru polisy OC sprawcy oraz zakładu ubezpieczeniowego, który ją wydał. Możesz mieć jednak wątpliwości, czy świadczenie sprawcy kolizji zawiera na ten temat prawdziwe dane. Wówczas powinieneś sprawdzić, czy pojazd faktycznie jest ubezpieczony. O tym, jak to zrobić, dowiesz się z artykułu: Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC