Ubezpieczenia na życie

Ratowanie tonącego – jak zareagować właściwie?

Lato w pełni, temperatura za oknami zachęca do kąpieli w basenach i naturalnych zbiornikach wodnych. To czas urlopów, które najwięcej osób spędza na plażach – a woda niestety niesie spore zagrożenia. Do tragedii dochodzi nie zawsze w wielkich oceanach. Czasem nawet wyborowy pływak może mieć problem w niewielkim jeziorze. Jak rozpoznać tonącego? Jak mu pomóc? 

Jak ratować tonącego? 

Przede wszystkim aby pomóc osobie, która tonie – trzeba właściwie ocenić sytuację, zdefiniować problem i w jak najkrótszym czasie zareagować. Wbrew pozorom moment zachłyśnięcia się wodą daleki jest od filmowych kadrów, w których osoba tonąca krzyczy i wymachuje rękami. W rzeczywistości taka śmierć jest bardzo cicha i często pozostaje niezauważona mimo obecności wielu osób wokół. Najczęściej do takich wypadków dochodzi w rzekach, jeziorach czy zalewach – strzeżone kąpieliska i baseny mają w tej kwestii lepsze statystyki. Sam moment tonięcia jest trudny do wychwycenia – po kilkunastu sekundach nieudanej próby utrzymania się na powierzchni – tonący po prostu w ciszy opada na dno. Odróżnienie beztroskiej zabawy od walki o życie bywa niemożliwe dla osoby, która nie posiada odpowiedniego przygotowania i nie jest wyczulona na tego typu sytuacje. Problem bardzo często dotyczy dzieci – w tym przypadku jest jeszcze trudniej gdyż zwykle dokazują one w wodzie podczas zabawy i trudno jest wychwycić moment, kiedy zaczyna dziać się coś niedobrego. Dorosła osoba, która wchodzi do wody aby popływać – miarowymi ruchami przemieszcza się wzdłuż wyznaczonej trasy i zaburzenie tego rytmu jest łatwiejsze do zaobserwowania. Na co reagować w pierwszej kolejności? 

  • Głowa zanurzona w wodzie 
  • Usta na wysokości poziomu wody 
  • Przechylona do tyłu głowa przy jednoczesnym otwarciu ust 
  • Dziwny, pusty wzrok 
  • Gwałtowne łapanie powietrza 
  • Pionowo ułożone ciało ale brak pracy nóg 

Kiedy zauważysz takie symptomy – koniecznie postaraj się wyciągnąć poszkodowaną osobę z wody. Priorytetem jest jednak Twoje bezpieczeństwo – pamiętaj, że każdego roku ginie kilka osób podczas nieudolnych prób uratowania tonącego. Jeśli więc nie masz właściwego przeszkolenia – postaraj się realnie ocenić szanse na powodzenie akcji ratunkowej. 

Jeśli uda Ci się wyciągnąć poszkodowanego na brzeg a ten nie oddycha – należy natychmiast rozpocząć oddechy ratownicze. Woda, która dostała się do płuc przez usta nie jest przeszkodą i można rozpocząć sztuczne oddychanie bez pozbywania się cieczy – taka osoba odkaszlnie ją kiedy odzyska możliwość samodzielnego oddychania. Oczywiście – takiej pomocy możesz udzielić tylko, jeśli wiesz jak to robić. Dlatego bardzo ważna jest edukacja w tym zakresie. 

Zagrożenia i zapobieganie ich skutkom  

W apelach służb ratowniczych oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych można przeczytać wezwania do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i czytanie komunikatów umieszczanych na przykład na plażach. Podczas wypoczynku nad wodą zdarza się bardzo dużo wypadków i najlepiej wybierać te miejsca, które są strzeżone. Nigdy nie należy także pływać po spożyciu alkoholu. 

Jeśli jesteś osobą, która posiada bliską rodzinę zależną od Ciebie finansowo – warto kupić też ubezpieczenie na życie. Może się bowiem okazać, że nie uda się Ciebie uratować, w pobliżu miejsca Twojej kąpieli nie będzie wykwalifikowanej osoby, która potrafi udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia życia – wówczas jedynym ratunkiem dla Twoich bliskich jest polisa na życie, o którą musisz zadbać wcześniej. W razie Twojej śmierci rodzina będzie mogła liczyć na wypłatę świadczenia, która pozwoli jej ułożyć swoje życie od nowa. 

 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC