Ubezpieczenia mieszkania

Ruchomości – czym są?

Kodeks cywilny nie definiuje, czym jest ruchomość. Zatem pozostaje uznać, że jest przeciwieństwem nieruchomości, która charakteryzuje się tym, że nie można jej przenieść. Ruchomość jest więc każdą rzeczą, która nie jest trwale związana z gruntem (z pominięciem stałych elementów, takich, jak na przykład panele podłogowe) i jako taką – można ją ubezpieczyć.

Ruchomości domowe

Wybierając ubezpieczenie mieszkania, trzeba mieć na uwadze, że nie tylko mury mogą podlegać ochronie. Oczywiście w razie zalania, pożaru czy innych działań atmosferycznych – uszkodzenie konstrukcji budynku to największy koszt i właśnie przed nim najbardziej chce się zabezpieczyć właściciel nieruchomości. Zerwany dach podczas wichury to ogromny koszt, który w razie posiadania dobrej polisy pokryje ubezpieczyciel. Ale wybierając ofertę warto pomyśleć także o wyposażeniu domu czy mieszkania – może się ono bowiem stać łupem złodziei podczas nieobecności właściciela bądź ucierpieć w skutek zalania mieszkania.

Ruchomości domowe a elementy stałe

Przed wyborem ubezpieczenia mieszkania należy dokładnie zapoznać się z jego warunkami. Zwykle wysokość składki jest jednym z najważniejszych czynników, ale należy pamiętać, że aby ubezpieczenie stanowiło faktyczną ochronę – nie może to być jedyne kryterium. Ilość wyłączeń i wąski zakres ochrony to podstawowe problemy, z jakimi można się spotkać czytając Ogólne Warunki Ubezpieczeń (OWU) różnych ofert. Zatem to nie cena powinna stanowić argument za wyborem danego ubezpieczenia, ale stosunek wysokości składki do zakresu ochrony. Pomocnym narzędziem w wyborze oferty jest z pewnością kalkulator ubezpieczeń mieszkaniowych. Wybierając ochronę od podstawowych nieszczęść – warto jednak sprawdzić także jaką formę ubezpieczenia wyposażenia mieszkania oferuje ubezpieczyciel. Zwykle możliwe jest wybranie umowy dodatkowej, która chroni wszelkie sprzęty znajdujące się w domu. Ale czytając warunki takich umów można szybko zorientować się, że istnieje różnica między ruchomościami domowymi a elementami stałymi. Wiedza o tym, czym różnią się te pojęcia, stanowi punkt wyjścia do analizy OWU takiej oferty.

Elementy stałe

Do elementów stałych domu lub mieszkania zalicza się wszystko to, co nie jest integralną częścią nieruchomości, taką jak mury – ale nie jest możliwe do wyniesienia przez złodzieja bez użycia specjalistycznych narzędzi. Można zaliczyć zatem do tej grupy nie tylko kafelki lub panele podłogowe – ale także na przykład wannę czy piekarnik.

Ruchomości domowe

Z kolei do ruchomości domowych zalicza się wszystko to, co w pierwszej kolejności narażone jest na kradzież, czyli przede wszystkim komputery, sprzęt fotograficzny, telewizor czy mniejszy sprzęt AGD. Przed decyzją o zakupie ubezpieczenia należy sprawdzić, czy ubezpieczyciel do tej grupy zalicza także meble – w tym przypadku warunki polisy mogą się różnić.

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC