Wypadki drogowe charakteryzują się różnym stopniem odniesionych szkód przez strony biorące w nich udział. Niekiedy dochodzi tylko do zarysowań pojazdów lub lekkich wgnieceń karoserii, a czasami pojazd nie nadaje się do dalszego użytkowania. W takiej sytuacji, gdy do zdarzenia drogowego nie doszło z naszej winy, a samochód musi trafić do warsztatu mechanika samochodowego możemy starać się o więcej, niż odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia.
Auto zastępcze
Poszkodowany kierowca może starać się o otrzymanie samochodu zastępczego, gdy jego własny pojazd uległ szkodzie całkowitej, a nawet w przypadku szkody częściowej. Taki samochód musi sfinansować ubezpieczyciel, u którego sprawca posiadał zakupioną polisę OC, jeżeli poszkodowany kierowca wyrazi na to chęć. Rozmiar szkód, które powstały, ma wpływ na to, na jaki okres czasu samochód zastępczy zostanie przyznany. Warto starać się o przyznanie samochodu na cały czas trwania naprawy, a także w okresie oczekiwania na przystąpienie mechanika do pracy, czy oczekiwania na zamówione części. W przypadku całkowitego zniszczenia pojazdu i jego niezdatności do dalszego użytku i naprawy, kierowcy należy się najczęściej 7 dni użytkowania auta zastępczego lub do momentu wypłaty środków odszkodowawczych. Termin tych kilku dni wynajmu pojazdu przewiduje zakup nowego samochodu przez poszkodowanego.
Co warto wiedzieć?
Ubezpieczyciel może zażądać dopłaty do wynajmu pojazdu zastępczego, choć najczęściej dzieje się tak w przypadkach, gdy kierowca wynajął pojazd wyższej klasy, niż jego własny. W takiej sytuacji istnieje prawo do odmowy pokrycia kosztów wynajmu auta zastępczego przez ubezpieczyciela. Dlatego też, lepiej jest starać się o samochód w takiej samej klasie lub niższej. Warte uwagi jest, że skorzystanie z możliwości wynajmu pojazdu zastępczego przysługuje także kierowcom, którzy mają zakupione ubezpieczenie Auto Casco czy assistance. Wówczas to już ubezpieczyciel, u którego mamy wykupione ubezpieczenie pokrywa koszty wynajmu samochodu.
Zdarzenia drogowe, w których dochodzi do znacznego uszkodzenia pojazdów są wystarczającym dyskomfortem dla kierowców. W takich sytuacjach warto wynająć samochód zastępczy, za którego użytkowanie zapłaci towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy. Z pewnością będzie to choć częściowa rekompensata doznanych niedogodności i problemów.
- Mini Casco – czym różni się od AC? - 24 czerwca 2020
- Najtańsze ubezpieczenie samochodu – co ma wpływ na cenę? - 14 maja 2020
- Czy ubezpieczenie na życie i dożycie to najlepsza ochrona rodziny? - 25 lutego 2020