Ubezpieczenia OC

Najtańsze ubezpieczenie samochodu – co ma wpływ na cenę?

5/5 - (2 votes)

Przy wyborze polisy komunikacyjnej OC najczęstszym czynnikiem branym pod uwagę jest cena. Oczywiście będzie nas interesować najtańsze ubezpieczenia samochodu. Nikt nie chce przepłacać, jednak nie zawsze mamy wpływ na koszt ubezpieczenia. Każde z towarzystw posiada własny przelicznik, na podstawie którego ustalany jest koszt ubezpieczenia. Istnieje kilka czynników, które jednak za każdym razem będą decydować o zwyżce lub zniżce. Jedne z nich dotyczą stanu auta, natomiast drugie, samego ubezpieczonego.

Kto zapłaci więcej za ubezpieczenie samochodu?

Młodzi kierowcy, którzy nie posiadają długiego stażu w kierowaniu pojazdami, stwarzają dla ubezpieczyciela większe ryzyko, a więc muszą się liczyć z wyższymi składkami. Najwięcej zapłacą osoby, które nie ukończyły 26 roku życia i posiadają prawo jazdy krócej niż 5 lat. Najlepszym rozwiązaniem dla nich jest, gdy osoba z dużymi zniżkami dopisze je do swojego ubezpieczenia (jako współwłaściciel pojazdu). To wiąże się ze zwiększoną stawką polisy dla głównego posiadacza pojazdu, jednak pozwala na szybsze uzyskanie zniżek dla młodego kierowcy.

Przeczytaj także: Współwłaściciel samochodu – jak go dopisać?

Kolejnym czynnikiem jest miejsce zamieszkania właściciela auta. Na podstawie danych statystycznych określa się, w jakich obszarach najczęściej dochodzi do szkód. Zazwyczaj są to duże miasta. Tak więc mieszkaniec Warszawy zapłaci więcej niż ktoś, kto mieszka w małej wiosce. Pod uwagę bierze się również sytuację rodzinną. Osoby zamężne i posiadające dzieci z reguły prowadzą bezpieczniej, a więc dla ubezpieczyciela oznacza to mniejsze ryzyko.

Ostatnim elementem, który decyduje o cenie polisy (biorąc pod uwagę właściciela auta) są zniżki, które posiada ubezpieczony i staż w danym towarzystwie. Jeżeli np. od 50 lat ubezpieczamy auto w tym samym towarzystwie, z pewnością możemy liczyć na najwyższe zniżki. Przechodząc do innego towarzystwa te często są również przenoszone, o ile nasza historia ubezpieczeniowa nie wskazuje wielu szkód i wypadków, w których uczestniczyliśmy.

Wpływ samochodu na cenę ubezpieczenia

Kolejną grupę czynników decydujących o cenie ubezpieczenia stanowi stan ubezpieczanego pojazdu. Im starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że coś się w nim zepsuje i dojdzie do wypadku. Właściciele kilkunastu- lub nawet kilkudziesięcioletniego auta zapłacą więc więcej. To samo dotyczy aut z dużym przebiegiem kilometrów. Znaczenie będzie mieć także pojemność silnika. Im silniejszy, tym mocniejsze auto i tym większe prędkości może osiągać. Jak wiadomo, nadmierne prędkości są najczęstszą przyczyną wypadków, co dla towarzystwa oznacza większe ryzyko – klient płaci więcej.

Również na podstawie statystycznych danych określa się modele aut, które najczęściej się psują. Właściciele samochodów znajdujących się w nieszczęśliwej puli tych najbardziej wypadkowych, muszą liczyć się z wyższą składką.

Kupując auto zwróćmy uwagę nie tylko na to ile ono samo kosztuje, ale także ile będzie nas kosztować jego posiadanie i użytkowanie. Jeżeli ubezpieczamy auto, które posiadamy już od wielu lat, najlepszym rozwiązaniem na znalezienie najtańszego ubezpieczenia, będzie porównanie cen w kilku towarzystwach.

Przeczytaj także: Od czego zależy koszt OC samochodu?

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!