Ubezpieczenia na życie

Czy ubezpieczenie na życie i dożycie to najlepsza ochrona rodziny?

4.7/5 - (4 votes)

Ubezpieczenie na życie i dożycie, zwane ubezpieczeniem mieszanym, to typ polisy najczęściej wybierany przez osoby, które posiadają rodzinę. Poniżej opisujemy, dlaczego jest ono popularne i jakie są jego wady i zalety.

Ubezpieczenie na życie i dożycie, mimo że nie należy do tanich, zdobyło popularność wśród klientów dzięki swej konstrukcji – wiele świadczeń w ramach jednej umowy – i wyjątkowej elastyczności, umożliwiającej klientom indywidualne kształtowanie warunków polisy. Poniżej przedstawiamy w możliwie przystępny sposób zalety i wady tego typu ubezpieczenia.

Zalety polisy mieszanej

  1. Kompleksowość ochrony ubezpieczeniowej dla całej rodziny dzięki polisie głównej oraz licznym umowom dodatkowym (na wypadek ciężkiego zachorowania, utraty pracy, nieszczęśliwego wypadku itp.).
  2. Możliwość ochrony i gromadzenia środków finansowych na dowolny cel w ramach jednej polisy.
  3. Warianty wyboru, jaka część składki przeznaczona będzie na ochronę, a jaka na inwestycję. Większość ubezpieczycieli oferuje trzy warianty:
    • wariant 1:0,5 – 100% sumy ubezpieczenia w razie śmierci ubezpieczonego, a 50% w razie dożycia końca umowy.
    • wariant 1:1 – 100% sumy ubezpieczenia zarówno w razie śmierci ubezpieczonego, jak i dożycia końca umowy.
    • wariant 1:1,5 lub 1:2 – ubezpieczony w razie śmierci otrzymuje 100% sumy ubezpieczenia lub 150% (200%) w razie dożycia końca umowy.
  1. Możliwość wyboru sposobu gromadzenia kapitału (czy tylko poprzez oszczędzanie, czy również poprzez inwestowanie w Ubezpieczeniowy Fundusz Kapitałowy) oraz strategii inwestowania (agresywna, zrównoważona lub bezpieczna).
  2. Opcja czasowego (zwykle na okres 6 mies.) zawieszenia opłacania składek.
  3. Zwolnienie od płacenia podatku Belki w przypadku przenoszenia środków między UFK.
  4. W razie śmierci ubezpieczonego zwolnienie z odszkodowania wypłacanego przez ubezpieczyciela z postępowania spadkowego.
  5. Mobilizowanie ubezpieczonego do comiesięcznego odkładania środków na przyszłość.

Wady ubezpieczenia mieszanego

Pierwszą wadą tego typu polis jest ryzyko inwestycyjne, które jest większe, jeśli wybierzemy agresywny sposób inwestowania. Ryzyko można jednak ograniczyć, inwestując w fundusze stabilne lub gwarantowanego wzrostu.

Kolejną wadą są stosunkowo duże opłaty związane z inwestowaniem. Źródłem frustracji właścicieli polis mieszanych jest potrącenie części składki w pierwszych latach inwestowania, które w  niektórych przypadkach osiąga nawet 90% wpłaconych środków. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że tego typu polisa to zobowiązanie na lata i dopiero po jakimś czasie zaczyna być wypracowywany zysk.

Inne koszty to opłata administracyjna, koszty zarządzania, opłata za ryzyko, opłaty operacyjne i wreszcie oplata likwidacyjna, która maleje wraz z upływem lat trwania umowy. Koszty te równoważą jednak w wielu wypadkach zyski z inwestowania i premie od ubezpieczyciela za ciągłość umowy.

Dla osób, które szukają jednego produktu, zapewniającego im ochronę na lata i możliwość gromadzenia kapitału na przyszłość, polisa na życie i dożycie jest najlepszym, bo kompleksowym rozwiązaniem.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!