Ogólne

Sytuacja zakładów ubezpieczeniowych w 2018 – dane GUS 

Czy ubiegły rok był korzystny dla zakładów ubezpieczeń? Ile zarobiły firmy sprzedające polisy? Które ubezpieczenia Polacy kupują najczęściej? Czy sytuacja zakładów ubezpieczeniowych w 2018 roku poprawiła się w stosunku do lat wcześniejszych? Warto przyjrzeć się sytuacji, zwłaszcza przed decyzją, czy warto kupić ubezpieczenie i jaka polisa będzie najlepsza. 

Sytuacja zakładów ubezpieczeniowych w 2018 roku – czy jest lepsza niż wcześniej? Który zakład ubezpieczeń wypada najlepiej? 

Na czym może zarobić zakład ubezpieczeń? Każde towarzystwo ubezpieczeniowe przede wszystkim czerpie zyski z wpłacanych składek. Jak wynika z danych GUS, w 2018 roku składka przypisana brutto wynosiła 62 169,8 mln zł. Jednak decydującą rolę odgrywają w wyliczaniu zysków najważniejsze koszty, jakie ponosi każdy zakład ubezpieczeń. Zawsze są to wypłacone odszkodowania. W ubiegłym roku wyniosły 41 675,4 mln zł. Oznacza to, że 2018 rok był dla towarzystw ubezpieczeń lepszy niż 2017. 7% wzrostu, jaki podaje Główny Urząd Statystyczny jest co prawda mniejszy niż poprzednio w 2017 roku wynosił bowiem aż 18%. Jednak ten wynik wciąż oznacza, że sprzedaż ubezpieczeń majątkowych i osobowych rośnie.  

Rynek ubezpieczeń OC – jak wyglądała sytuacja na koniec 2018 roku? 

Najpowszechniejszym i najczęściej kupowanym ubezpieczeniem jak zawsze pozostaje ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych. Obowiązek posiadania polisy wynika z ustawy z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Nie zastosowanie się do jej wytycznych grozi poważnymi konsekwencjami, o czym pisaliśmy w artykule: Co grozi za brak OC? W 2019 roku wzrastają opłaty karne! Trzeba jednak zauważyć, że choć początek 2018 roku przyniósł wzrost sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych, jakimi są polisy OC, pod koniec roku sytuacja nie była już tak optymistyczna. Jak mówi Maciej Fedyn, członek zarządu towarzystwa ubezpieczeniowego Generali: koszty odszkodowań i świadczeń rosły dwukrotnie szybciej niż przypis składki 

Zmiany na rynku ubezpieczeń w 2018 roku 

Warto także zwrócić uwagę na to, jakie zmiany przyniósł 2018 rok w ubezpieczeniach. Najwięcej sprzedanych polis to oczywiście OC dla pojazdów mechanicznych. To także właściciele tych ubezpieczeń mogli zauważyć najwięcej nowości. Przede wszystkim zniesiona została konieczność posiadania przy sobie polisy i okazania jej funkcjonariuszom podczas kontroli. Ale pojawiła się także nowa możliwość – nowe technologie zagościły bowiem także w codzienności ubezpieczonych kierowców. Poszerzono funkcjonalność aplikacji mObywatel o część dedykowaną kierowcom. mPojazd umożliwia zainstalowanie bowiem nie tylko dowodu rejestracyjnego i zgromadzenie danych technicznych pojazdu. Obecnie można już także poszerzyć aplikację o polisę OC. Dzięki temu w razie kolizji można w szybki i prosty sposób odszukać dane dotyczące ubezpieczenia, które trzeba podać w oświadczeniu sprawcy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: OC w smartfonie. 

Ubezpieczenie OC i AC  

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC