Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Szkoda całkowita – co zrobić z wrakiem?

Ubezpieczenie samochodu zawsze zawiera informację o tym, ile jest on wart. Jeśli naprawa uszkodzenia, które powstało w wyniku zdarzenia ubezpieczeniowego objętego ochroną, będzie kosztowało więcej – szkoda zostanie uznana za całkowitą. Co należy wówczas zrobić?  

Szkoda całkowita – kiedy zostaje stwierdzona? 

Powstanie szkody całkowitej kojarzy się zwykle z kradzieżą auta lub zniszczeniem go w taki sposób, że nie da się go już naprawić, na przykład po pożarze. Praktyka pokazuje jednak, że szkoda całkowita zostaje stwierdzona znacznie częściej. Czasem niewielkie uszkodzenie, wyglądające na pozór całkiem niewinne, stanie się powodem uznania szkody za całkowitą. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy samochód jest stary i nie przedstawia sobą dużej wartości. Trzeba także pamiętać, że czym innym jest szkoda całkowita z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC, a inaczej się ją wylicza w przypadku polisy Autocasco. Ustalając szkodę całkowitą z OC, musi ona przewyższać 100% wartości auta. W przypadku jednak dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, jakim jest AC – wystarczy, że wartość szkody przewyższy 70% wartości samochodu. Ponadto w przypadku tego ubezpieczenia szacując koszt naprawy bierze się pod uwagę jedynie oryginalne części zamienne oraz naprawę w ASO. Dlatego bardzo często nawet niewielkie uszkodzenie może być uznane za szkodę całkowitą. 

Przykład
Kierowca posiada samochód marki Toyota Corolla z 1998 roku. Jest także właścicielem polisy AC. Wartość samochodu oceniono na 1000 zł. Podczas zdarzenia drogowego inny samochód uderzył w tył auta, wskutek czego uszkodzona została klapa bagażnika i jej zamek. Wymiana zepsutych elementów na nowe przewyższa jednak wartość samochodu. Szkoda zostaje więc uznana za całkowitą. 

W takiej sytuacji samochodu nie trzeba jednak złomować. Mimo stwierdzenia szkody całkowitej, właściciel auta może podjąć się naprawy. Znacznie gorsza sytuacja ma miejsce wówczas, gdy szkoda całkowita faktycznie wyklucza auto z naprawy, nie zostanie też ono skradzione. Oznacza to, ze właściciel zostaje posiadaczem wraku samochodu. Co z nim zrobić?  

Konieczność pozbycia się wraku auta po wystąpieniu szkody całkowitej 

Jeśli samochód został poważnie uszkodzony często nie warto podejmować się jego naprawy, gdyż poruszanie się nim po drogach publicznych, nawet po reperacji uszkodzeń, może stanowić zagrożenie. Wówczas mimo przywiązania – wraku samochodu należy się pozbyć. Czy takie auto można sprzedać? Oczywiście! Istnieje na rynku wiele firm, które skupują samochody nawet po stwierdzeniu szkody całkowitej. Te elementy, które można wykorzystać powtórnie i sprzedać, zostają wymontowane, sam pojazd zostanie zaś poddany kasacji. Nie każdy jednak może podjąć się zniszczenia wraku. 

Kasacja pojazdu po stwierdzeniu szkody całkowitej – kto może jej dokonać? 

Aby pozbyć się wraku samochodu, należy powierzyć zadanie specjalnej firmie. Odpowiednim miejscem będzie posiadająca specjalne uprawnienia stacja demontażu pojazdu. Jeśli Twoje auto dotknęła szkoda całkowita, musisz w takie miejsce oddać swój samochód. Aby znaleźć odpowiednią firmę możesz poszukać informacji na temat takich stacji w Twojej okolicy na stronie internetowej wydziału komunikacyjnego. I oczywiście trzeba pamiętać, że szkoda całkowita to podstawa do otrzymania odszkodowania. Kiedy zostanie ono wypłacone?  

Szkoda całkowita a wypłata odszkodowania 

Ubezpieczony samochód, który został oddany do kasacji, powoduje obowiązek wypłacenia przez ubezpieczyciela określonego w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) odszkodowania za szkodę całkowitą. Jeśli jednak towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdziło szkodę całkowitą i wrak samochodu oddajesz do kasacji, dopiero po zniszczeniu samochodu i przedstawieniu rachunku otrzymasz świadczenie.   

Szkoda całkowita – obowiązki właściciela samochodu 

Po wystąpieniu szkody całkowitej i usunięciu wraku należy możliwie najszybciej wyrejestrować nieistniejący już samochód. Nawet jeśli został on poddany utylizacji, a nie jest wyrejestrowany, trwa jego ochrona ubezpieczeniowa. Należy więc jak najszybciej wyrejestrować auto i zgłosić ten fakt u ubezpieczyciela – za niewykorzystany okres ochrony może on zwrócić koszty polisy. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC