Ubezpieczenia OC

Ubezpieczasz kampera? Sprawdź ile kosztuje i co powinna zawierać Twoja polisa

Własny kamper to poczucie podróżniczej wolności. Dzięki niemu możemy podróżować nie martwiąc się o  dostępność lotów i wypożyczanie samochodów w krajach, do których podróżujemy. Posiadając „dom na kółkach” zatrzymujemy się i śpimy dokładnie tam gdzie nam się podoba. Ubezpieczenie OC kampera jest obowiązkowym ubezpieczeniem bez którego nie można swobodnie poruszać się po drogach. Jakie ubezpieczenie będzie najlepsze? W jaki sposób korzystnie ubezpieczyć kamper?

Ubezpieczenie OC Kampera

Wydatki związane z zakupem wymarzonego kampera to nie tylko koszty związane z eksploatacją i zakupem wyposażenia. Kupując kampera musimy liczyć się z obowiązkowym ubezpieczeniem OC na czas wyjazdów oraz poza nimi. Nawet wtedy, kiedy kamper będzie stał nieużywany. Brak ubezpieczenia może wiązać się z bardzo wysoką karą. Wysokość składki ubezpieczeniowej OC kampera zależy od bardzo wielu czynników.

Pierwsze na co należy zwrócić uwagę to kwalifikacja naszego kampera przez towarzystwo ubezpieczeniowe.  W zależności od tego co zostało zamieszczone w naszym dowodzie rejestracyjnym nasz kamper może zostać potraktowany jako kamper, samochód kempingowy, samochód specjalny lub zwykły samochód.

W przypadku uznania kampera za samochód ciężarowy istnieje możliwość zmniejszenia składki poprzez czasowe wyłącznie pojazdu z ruchu drogowego. Warunkiem możliwości czasowego wycofania pojazdu z ruchu jest określenie w dowodzie rejestracyjnym kampera jako samochodu ciężarowego, którego masa przekracza 3,5 tony.

Wybierając ubezpieczenie OC dla kampera będziemy kierować się ceną, gdyż niezależnie od miejsca zakupu ubezpieczenia zakres OC będzie obejmował to samo.

Ile kosztuje ubezpieczenie kampera

Na koszt polisy będzie wpływać bardzo wiele czynników, dlatego wybierając ubezpieczenie kampera powinniśmy korzystać z pomocy doświadczonego agenta. Cena obowiązkowego OC dla kamera będzie uzależniona od jego wartości.  Zakup nowego „domu na kółkach” to koszt ok. 300-500 tys. złotych. Używany, kilkuletni kamper w dobrym stanie technicznym można kupić już od 100 tys. złotych.

Wysokość składki jest ściśle uzależniona również od historii ubezpieczeniowej i wieku właściciela kampera oraz ryzyka wystąpienia szkody. Osoba młoda, poniżej 26 roku życia musi liczyć się z wyższymi kosztami ubezpieczenia niż doświadczony kierowca. Bezszkodowa historia ubezpieczeniowa również obniży wysokość składki.

Na sumę składki składać się będzie dodatkowo sposób wykorzystywania kampera. Używając kampera do najmu zarobkowego zapłacimy za niego o wiele więcej niż używając kampera jedynie do własnych potrzeb.

Oprócz obowiązkowej składki OC dla kampera ubezpieczenie może obejmować również AC, NNW i  Assistance. W przypadku zakupu pełnego ubezpieczenia obejmującego wszystkie pakiety cena wzrośnie. W przypadku zagranicznych wyjazdów warto wziąć pod uwagę wkup pełnego pakietu. Brak ubezpieczenia OC,  Assistance i NNW kampera w momencie awarii, uszkodzenia pojazdu z naszej winy lub innych zdarzeń losowych może wiązać się z ogromnymi kosztami, które będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Jakie ubezpieczenie kampera wybrać?

Ubezpieczenie kampera powinno zostać dostosowane do naszych potrzeb i sposobu, w jaki zamierzamy korzystać z auta. Podróżując kamperem warto wykupić dodatkowo ubezpieczenie AC czy Assistance. Jeśli kamper wykorzystujemy jedynie na krótkie dystanse to w zupełności wystarczy ubezpieczenie obowiązkowe OC i NNW. Rozszerzając polisę o opcje dodatkowe składka roczna będzie rosła. Mimo wszystko brak odpowiedniego ubezpieczenia może przenieść na nas koszty naprawy i odpowiedzialność za wyrządzone szkody. Czasem nawet bardzo szeroka polisa może nie uchronić nas przed wszystkim zdarzeniami losowymi, dlatego podczas wyboru warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

W wyborze odpowiedniej polisy pomoże Ci nasz doświadczony agent, z którym wspólnie podejmiesz najlepszą i najkorzystniejszą dla Ciebie decyzję.

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!