Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenie dla dziecka

Ubezpieczenie dla dziecka na kolonie – co musisz wiedzieć?

Wyjazd dziecka na kolonie, zwłaszcza ten pierwszy, kiedy maluch ma mniej więcej 10 lat, jest ogromnym wydarzeniem dla całej rodziny. To ogromny stres dla rodziców, dlatego warto zadbać o właściwe ubezpieczenie dla dziecka na kolonie. Jakie powinno być? Jak sprawić, by wycieczka zakończyła się szczęśliwie?

Organizator wyjazdu ma obowiązek zapewnić ubezpieczenie dla dziecka na kolonie

Organizator wyjazdów grupowych ma obowiązek zadbać o ubezpieczenie dla dziecka na kolonie. Nawet biura podróży wiedzą o takiej konieczności, choć uczestnikami są zwykle osoby dorosłe. Nic zatem dziwnego, że ustawodawca zadbał o ubezpieczenie dla dzieci. Im przecież grozi znacznie więcej. Bardzo młodzi ludzie zwykle dopiero sprawdzają swoje możliwości i badają granice. To oni narażeni są więc najbardziej. Czy jednak grupowa polisa wystarczy?

Ubezpieczenie dla dziecka na kolonie – grupowa polisa zapewniana przez organizatora

Choć istnieje konieczność ubezpieczenia dzieci przez organizatorów kolonii, często nie jest ono wystarczające. Zdarza się, że sumy ubezpieczenia nie są wygórowane i przy poważnym wypadku odszkodowanie nie pokryje szkody. Warto zatem sprawdzić, jakie warunki są zawarte w umowie. Jako rodzic wysyłający dziecko na wyjazd masz prawo zapoznać się z takimi dokumentami.

Ubezpieczenie dla dziecka na kolonie – czy polisa szkolna wystarczy?

Poza ubezpieczeniem zapewnianym przez organizatora kolonii, większość dzieci ubezpieczona jest przed skutkami nieszczęśliwego wypadku przez szkołę, do której uczęszcza. Taka polisa zwykle oferuje bardzo atrakcyjną wysokość składek. Ubezpieczenie grupowe jest jednak identyczne dla wszystkich dzieci (temu faktowi zapewnia dobrą cenę), jednak wynika z tego, że nie przed wszystkim chroni. Zwykle nie gwarantuje na przykład wypłaty świadczenia za wypadki, do których doszło podczas uprawiania sportu.

Dlaczego ubezpieczenie NNW szkolne może nie wystarczyć?

Przed wyjazdem dziecka na kolonie należy zatem przede wszystkim sprawdzić plan wycieczki. Zwykle organizator kolonii oferuje rozliczne atrakcje, jednak jeśli na liście jest aktywność sportowa, ubezpieczenie szkolne nie zagwarantuje odszkodowania, jeśli coś się stanie. Oczywiście polisa obejmuje także czas, który dziecko spędza na koloniach. NNW szkolne chroni dziecka przez cały rok, bez względu na to, gdzie przebywa. Ale jeśli kolonie odbywają się za granicą – taka polisa może nie zadziałać. Co zatem trzeba sprawdzić?

  • zakres terytorialny ubezpieczenia szkolnego;
  • wydarzenia, za które zostanie wypłacone świadczenie;
  • sumy ubezpieczenia, od których zależy wysokość odszkodowania.

Ubezpieczenie dla dziecka na kolonie – czy koliduje z NNW szkolnym?

Aby zapewnić dziecku najlepszą ochronę, warto przed wycieczką znaleźć indywidualną ofertę i ubezpieczyć dziecko we własnym zakresie. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że wypłacenie świadczenia z jednej polisy nie zamyka drogi do odszkodowań z innych ubezpieczeń. Jeśli zdarzenie jest objęte ochroną zarówno w ubezpieczeniu szkolnym, jak i podlega ochronie w ramach polisy organizatora, ubezpieczenie dla dziecka na kolonie wybrane indywidualnie także może skutkować wypłatą odszkodowania. W najlepszym razie można więc otrzymać aż trzy świadczenia. Jeśli wypadek był poważny i dziecko będzie potrzebowało na przykład rehabilitacji, pieniądze się przydadzą. 

Ubezpieczenie dla dziecka na kolonie – jak wybrać polisę? 

Przede wszystkim trzeba sprawdzić, jakie zdarzenia mogą się wydarzyć podczas kolonii. Jeśli organizator zapewnia atrakcje w postaci uprawiania sportu – nawet pod okiem specjalisty może dojść do kontuzji lub wypadku. Trzeba więc wybrać taką polisę, która zapewnia ochronę także przed wypadkami podczas uprawiania sportu. Warto też sprawdzić, czy w miejscu, do którego wyjeżdża dziecko, ubezpieczyciel zapewni ochronę. Inna polisa będzie potrzebna na kolonie w Polsce, inna zapewni ochronę za granicą. Sumy ubezpieczenia zaś powinny być możliwie wysokie. Jeśli decydujesz się na pierwszy samodzielny wyjazd najmłodszego członka rodziny, nie warto oszczędzać kilku złotych na jego bezpieczeństwie.

ubezpieczenie na kolonie

Ubezpieczenie dla dziecka na kolonie – co musisz wiedzieć?
5 (100%) 2 glos[y]
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!