Ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie grupowe – czy można kontynuować po zmianie pracy? 

W wielu przypadkach przystąpienie do ubezpieczenia grupowego w pracy jest atrakcyjną formą ochrony życia i zdrowia – część polis ma ponadto charakter ochronno-inwestycyjny, co umożliwia także odkładanie funduszy na emeryturę. Ale co zrobić w sytuacji, kiedy wraz ze zmianą pracy przestajesz mieć możliwość ochrony przez taką polisę? 

Indywidualna kontynuacja ubezpieczenia grupowego 

Powodów utraty możliwości korzystania z polisy oferowanej przez firmę może być wiele – zwolnienie, zmiana pracy czy przejście na emeryturę. W tych wszystkich sytuacjach tracisz wszystkie świadczenia pozapłacowe, także kartę sportową czy prywatną opiekę medyczną. I choć decyzja o zmianie miejsca pracy często jest szansą na pozytywną zmianę w życiu a kolejna firma, w której podejmujesz zatrudnienie także oferuje dostęp do zajęć sportowych i pakiet medyczny – nie ma gwarancji, że da Ci także możliwość przystąpienia do ubezpieczenia grupowego. A w sytuacji, kiedy koniec ochrony wynika z przejścia na emeryturę – nie ma już możliwości korzystania z polisy firmowej. Co zatem zrobić, aby wciąż podlegać ochronie? Najczęstszy wybór pada na polisy oferujące kontynuację ubezpieczenia grupowego. Czy jednak jest to jedyne rozwiązanie – i przede wszystkim – czy jest ono korzystne? 

Kontynuacja ubezpieczenia grupowego – czy taka polisa się opłaca? 

Główne pytanie dotyczy tego, czy kontynuacja ubezpieczenia zapewni ochronę na takich samych warunkach co polisa grupowa, do której przystąpiłeś podczas pracy. Niestety większość osób, decydujących się na grupową ofertę nie zadaje sobie trudu poznania szczegółów umowy. Jako, że pracodawca daje możliwość przystąpienia tylko do jednego, wybranego przez siebie ubezpieczenia – pracownicy w większości przypadków nie wiedzą, jaki zakres ochrony gwarantuje ani na jakie sumy są ubezpieczeni, nie proszą o wgląd w dokumenty dotyczące polisy. Trudno im zatem porównać podpisaną umowę grupową z tą, którą mogą wybrać, aby kontynuować ochronę. Wszystko zależy od oferty, którą wybrał pracodawca – ale niemal zawsze wysokość składki ubezpieczeniowej jest wyższa w przypadku oferty indywidualnej. Czy jest to powód, aby zrezygnować z takiej oferty? Zdecydowanie nie – mimo, iż ubezpieczenie grupowe, którego warunki nie są negocjowane przez każdego pracownika, jest najkorzystniejszą możliwą formą ochrony – polisy kontynuujące ochronę wciąż nie kosztują tyle, co indywidualne ubezpieczenie wybrane z całej puli ubezpieczeń dostępnych na rynku. W przypadku zakończenia pracy – jest to korzystna opcja przedłużenia ochrony. Ale nie jest to jedyna zaleta tego typu ubezpieczeń – ważne jest, że bez względu na wiek, w którym podpisujesz umowę, w większości przypadków nie musisz poddawać się dodatkowym badaniom lekarskim przed podpisaniem polisy. Zatem zanim zrezygnujesz z tego typu ochrony – sprawdź dokładnie warunki innych ubezpieczeń , aby upewnić się, czy mogą być konkurencyjne. Kontynuacja ochrony wymaga bowiem złożenia wniosku w odpowiednim terminie – trzeba to zrobić, w zależności od ubezpieczyciela, między 30 a 60 dniem od daty wygaśnięcia ochrony ubezpieczenia grupowego. 

banner kontynuacja grupowego ubezpieczenia

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC